Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
تازه‌ترین واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام

«ایران و ساخت ۱۰ سایت غنی‌سازی جدید، نگرانی غرب»

2009 November 30

هیات وزیران ایران سازمان انرژی اتمی این کشور را موظف کرده‌است تا  ظرف دو ماه آینده ۱۰ سایت غنی‌سازی در مقیاس سایت نطنز، طراحی و پیش‌بینی کند.

هیات دولت در جلسه روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸ (۲۹ نوامبر ۲۰۰۹) که به ریاست محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری، برگزار شد از سازمان انرژی اتمی ایران خواسته است تا دو ماه آینده کار احداث ۵ سایت جدید را که پیش از این مکان آن‌ها در سراسر کشور پیش‌بینی شده‌است آغاز کرده و مکان مناسبی نیز برای 5 سایت جدید پیشنهاد دهد.

رئیس سازمان‌انرژی‌اتمی ایران این تصمیم را پاسخی به قطع‌نامه اخیر شورای‌ حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانسته‌است

رئیس سازمان‌انرژی‌اتمی ایران این تصمیم را پاسخی به قطع‌نامه اخیر شورای‌ حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانسته‌است.

از سوی دیگر ساعاتى پس از اعلام خبر تصویب طرح ساخت و طراحى ۱۰ مرکز جدید غنى سازى اورانیوم در ایران، کشورهای آمریکا، آلمان و بریتانیا نگرانى شدید خویش را از این اقدام تهران اعلام کردند و چنین تصمیمى را نقض جدى دوباره قطع‌نامه هاى شوراى امنیت دانستند.

به گزارش رادیو فردا، «رابرت گیبس»، سخن‌گوى کاخ سفید آمریکا، در واکنش به تصمیم ایران گفت: «اگر این خبر درست باشد، این نقض جدى مجدد تعهدات روشن ایران در قبال قطع‌نامه‌هاى سه گانه شوراى امنیت سازمان ملل است.»
وی در بیانیه خود افزوده‌است: «چنین اقدامى نمونه دیگرى است از این‌که ایران راه انزوا را برگزیده است.»
سخن‌گوى کاخ سفید بار دیگر تاکید کرده‌است که زمان براى ایران در زمینه پاسخ‌گویى به نگرانى‌هاى فزاینده جامعه بین‌المللى درباره برنامه اتمى‌اش درحال سپرى‌شدن است.

20091130-news-sakhtenewcenterfornuclearenergy

بنا به این گزارش بریتانیا نیز که همراه با روسیه، چین، فرانسه، آمریکا و آلمان از اعضاى گروه پنج به علاوه یک است از برنامه ایران براى ساخت این تاسیسات به عنوان یک «موضوع جدى نگران کننده» یاد کرده است که به گفته لندن، ناقض قطع‌نامه‌هاى شوراى امنیت است.
یک سخن‌گوى وزارت امورخارجه بریتانیا در بیانیه‌اى گفته‌است: «گزارش‌هایى مبنى بر این‌که ایران ساخت تاسیسات غنى‌سازى بیشترى را مورد بررسى قرار مى‌دهد یک موضوع جدى نگران‌کننده است. این اقدام، ناقض قطع‌نامه‌هاى شوراى امنیت سازمان ملل است.»
وی افزوده است:«ما نیازمند آن هستیم تا پاسخ خود را در همراهى با آژانس بین‌المللى انرژى اتمى و دیگران مورد بررسى قرار دهیم و هم‌چنان که بارها گفته‌ایم، آژانس نیز به روشنى اعلام کرده‌است که حقوق ایران نادیده گرفته نخواهدشد ولى این کشور باید به تعهدات خود در قبال جامعه بین‌المللى عمل کند.»
در همین حال، آلمان نیز با ابراز نگرانى خود از مصوبه روز یکشنبه دولت ایران از تهران خواسته است تا به تعهدات خود در قبال جامعه بین‌المللى عمل کند.

اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه روز جمعه، ۲۷ نوامبر (۶ آذرماه)، قطع‌نامه پیشنهادی محکومیت ایران به خاطر فعالیت مخفیانه در ساخت یک مرکز غنی سازی اورانیوم را با اکثریت آرا تصویب کردند و از این کشور خواستند تا ساخت و ساز در این طرح را فورا متوقف کند.

على اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس نیز، روز جمعه در واکنش به تازه‌ترین قطع‌نامه شوراى حکام در باره تاسیسات در دست ساخت فردو اعلام کرد که ایران براى یک دقیقه هم غنى‌سازى اورانیوم را متوقف نمى‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: