Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
به بهانه زاد روز «داوود رشیدی»

«روزنگاشت/برگزیده برای چهره‌ای ماندگار»

2011 July 15

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌پنجم تیرماه 1312 برابر با زادروز «داوود رشیدی» هنرپیشه تاتر سینما و تلویزیون ایران است. وی آثار هنری بسیاری در پرونده کاری خود دارد. داوود رشیدی که وارد هفتادو هشتمین سال زندگی خود می‌شود در سال 1387 به عنوان یکی از چهره‌های هفتمین دوره چهره‌های ماندگار برگزیده شد. داوود رشیدی اکنون مشغول کارگردانی نمایش «آقای اشمیت کیه؟» است که در اواخر تیر ماه امسال به اجرا در خواهد آمد، این نمایش طنزی مدرن دارد و به روایت اوضاع کنونی جامعه جهانی می‌پردازد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«داوود رشیدی» در بیست‌و‌پنجم تیرماه  سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. او تحصیلات متوسطه را به دلیل فعالیت‌های دیپلماتیک پدرش در ترکیه و پاریس به پایان رساند و تحصیلات دانش‌گاهی را در ژنو ادامه داد و فارغ التحصیل کنسرواترا در رشته کارگردانی و بازی‌گری تاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانش‌گاه ژنو است.

او در سال ۱۳۴۳ به تهران بازگشت و در اداره تاتر آن زمان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد. سپس گروه تاتر امروز را پایه‌گذاری کرد، که هنرپیشه‌گانی مانند: پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند، سوسن تسلیمی، به عضویت در این گروه درآمدند.

رشیدی در سال 1347 با «احترام برومند»، مجری برنامه‌های کودک در تلویزیون ازدواج کرد و «لیلی رشیدی» که او نیز بازی‌گر و دختر آن‌ها است.

رشیدی در سال ۱۳۵۲ از اداره تاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایشات و سرگرمی‌های آن سازمان شامل: سریال‌ها، مسابقات و تاترهای‌تلویزیونی مشغول به کار شد. وی هم‌چنین از سال ۱۳۵۰ با فیلم‌سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازی‌گری سینما شد و علاوه بر بازی‌گری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تاتر به تهیه‌کنندگی سینما نیز روی آورد.

داود رشیدی این بازی‌گر تاتر، سینما و تلویزیون در سال 1387 به عنوان یکی از چهره‌های هفتمین دوره، چهره‌های ماندگار برگزیده شد. وی تهیه‌کنندگی سه فیلم صبحی دیگر، امتحان، قطعه ناتمام را نیز بر عهده داشته و در تعدادی سریال‌های تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخته که از معروف‌ترین می‌توان به «هزار دستان»، «گرگ‌ها» و «تنهاترین سردار» اشاره کرد.

در عرصه سینما تعدادی از آثار او شامل: پرچم‌های قلعه کاوه، ماه شب چهارده، ملاقات با طوطی، تکیه بر باد، تهران روزگار نو، بزرگ خیلی بزرگ، بازی‌های پنهان، خط آتش، عبور از تله، بی بی چلچله، تاتوره، گل‌های داوودی، تفنگ‌دار، خانه عنکبوت، شیلات، کمال الملک، هیولای درون، جایزه، رهایی، بازرس ویژه، مرز، شمر، آقای هیروگلیف، اعدامی، طلوع انفجار، کرکس‌ها می‌میرند، قدغن و کندو است.

داوود رشیدی کارگردان نمایش‌هایی چون «پیروزی در شیکاگو» و «ریچارد سوم» این‌بار با تاتر «آقای اشمیت کیه؟» دوباره به سالن نمایش برگشت تا کار جدیدی را در کارنامه خود اضافه کند. وی از اجرای این اثر نمایشی در اواخر تیر ماه  امسال خبر داد و گفت: «آقای اشمیت کیه؟» طنزی مدرن دارد و به روایت اوضاع کنونی جامعه جهانی می‌پردازد.

این نمایش‌نامه از آثار نمایش‌نامه نویس معاصر فرانسوی به نام «سباستین تیری» است که توسط «شهلا حائری» ترجمه شده است. رشیدی تیرماه سال گذشته نیز نمایش پرمخاطب «منهای دو» را در تالار اصلی مجموعه تاتر شهر به روی صحنه برد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

همشهری

بیوگرافی هنرمندان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,