Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
کتاب هفته

«سینما امری معنوی»

2009 December 01

جواد لگزیان/ رادیو کوچه

«دوستان، بیست و دو سالی می‌شود که من مدیر تئاتر شهر هستم و تازه امشب می خواهم برایتان سخن‌رانی کنم. راستش من سخن‌ران خوبی نیستم، برخلاف پدرم که پیش‌تر این جا کار می‌کرد و عجب سخنرانی بود! استعداد من، یعنی یگانه استعداد من، در همین دنیای کوچک شکوفا شده… میان این دکورهای کاغذی و این تماشاخانه. من چه قدر کسانی را که در این دنیای کوچک کار می‌کنند دوست دارم. بیرون این دنیا، جهان بزرگ قرار دارد، و دنیای ما گاه آن را منعکس می‌کند و سبب می‌شود تا بهتر بشناسیمش، یا… ما به کسانی که به دنیایمان گام می‌نهند امکان می‌دهیم تا برای چندلحظه، حتی لحظه‌هایی سخت کوتاه، آن جهان خشن و بی‌رحم بیرون را فراموش کنند. تئاتر ما اتاقک نظم، قاعده، آگاهی و… عشق است.»

این خطابه‌ای کوتاه است از فیلم «فانی و الکساندر» ساخته «اینگمار برگمان» که می‌گوید گیشه را فراموش کن.

جادوی سینما بسیاری را شیفته خود می‌کند اما در این سودا اندیشه پیشه‌کردن بسی زیباتر است. برگمان از کسانی است که سینما را با ریاضت اندیشه ورزی پیوند می‌دهد. او اعماق روح انسان را می کاود و با نمایشی خیره‌کننده از ژرفای وجود انسانی راه را بر تاویل حقیقت می‌گشاید.

برگمان آشوب این جهان را می‌فهمد و با وجود بدبینی تمام بر فضیلت پاکدامنی تا کید می‌کند. برگمان بازیگر را نه ابزار سینما که انسان دارای روح می‌دانست.

خوبست که بازیگری و کارگردانی در تئاتر و سینما را از او بیاموزیم.

20091201-cul-book-bergman

اینگمار برگمان ‏(۱۴ ژوئیه ۱۹۱۸- ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۷) کارگردان و نویسنده و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود.

وی از برجسته‌ترین فیلم‌سازان سوئد است. یک کشیش لوتری بود. او نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۵ به نام «بحران» ساخت. وی پس از فیلم «خانه بازی» که آن را در سال ۱۹۴۹ میلادی ساخت، به آفرینش شاه‌کارهای سینمایی همت گماشت. نخستین فیلم سینمایی تحسین برانگیز او به زبان انگلیسی «فریادها و نجواها» نام دارد.

از دیگر فیلم‌های مشهور وی می‌توان به «پرسونا» و «مهر هفتم» اشاره کرد.

آخرین فیلم سینمایی به کارگردانی برگمن «ساراباند» (۲۰۰۳) نام دارد.

«بازیگری و کارگردانی در تئاتر و سینما» نوشته الیا کازان – اینگمار برگمان با ترجمه «احمد دامود» را نشر مرکز در 168 صفحه و با قیمت 3900 تومان منتشر کرده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,