Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
پس‌نشینی تند

«مذهب علیه مذهب»

2011 July 25

اکبر ترشیزاد/ رادیوکوچه

حوادث مرگ‌بار در نروژ هم‌چون شوک عظیمی بر پیکره‌ی اتحادیه‌ی اروپا بود، نه بدین سبب که این کشورها پیش از این چنین تجربه‌هایی را نداشته‌اند بلکه بیش‌تر به این علت که با وجود گمانه‌زنی‌های نخستین که انگشت اتهام را به سمت اسلام‌گرایان نشانه گرفته بود، عامل این جنایت‌ها کسی به جز یک شهروند مسیحی اروپایی نبود. راست‌گرایی‌افراطی، بنیادگرایی‌مسیحی و نژادپرستی، جریان تازه‌ای در غرب نبوده و نیست اما تا یک دهه‌ی پیش روند رشد آن به میزان فراوانی کند شده بود، تا اندازه‌ای که هیچ‌گاه از سوی تحلیل‌گران اجتماعی و سیاسی و نیروهای امنیتی جدی گرفته نمی‌شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از حملات یازده سپتامبر و رشد اقدامات تروریستی در اروپا، گروه‌های تندرو، بنیادگرایان و نژادپرستان اروپایی نیز بر تحرکات خود افزودند و توانستند با تبلیغات پرهیاهو شمار طرف‌داران خود را بیش‌تر کنند. این دو جریان یعنی بنیادگرایی‌اسلامی و مسیحی در حقیقت دو روی یک سکه‌اند و اقدامات هر یک بر روی دیگری تاثیر مستقیم می‌گذارد. همان‌قدر که مسلمانان ‌افراطی بر گسترش اسلام در اروپا تاکید می‌کنند، مسیحیان از افزایش عقاید بنیادگرایانه و رشد میزان اجرا و پای‌بندی به احکام شریعت‌ اسلام در غرب در هراس هستند. رفتارها و اقدامات زن‌ستیزانه و اعمال محدودیت برای زنان و دختران از سوی خانواده‌های مهاجر مسلمان دیدگاه و افکار عمومی را بیش‌تر بر علیه آن‌ها تحریک می‌کند.

برخی از اتفاقات و بروز شماری از رفتارها از سوی مهاجران‌ مسلمان سبب هم‌راهی هر‌‌چه بیش‌تر افکار عمومی با گروه‌های ملی‌گرا، نژادپرست و بنیادگرای ‌مسیحی شده است. تسریع روند مهاجرت و بالارفتن درصد مهاجران در جوامع غربی، رشد اسلام ‌بنیادگرا و اجرای شریعت در کشورهای اروپایی، درصد بالای بی‌کاری، سطح پایین تحصیلی و وابستگی مهاجران آفریقایی به کمک‌های دولتی و بیمه‌های بی‌کاری از سویی و وخامت اوضاع اقتصادی‌ غرب در دهه‌ی گذشته از سویی دیگر همگی سبب ایجاد یک فضای بدبینانه در غرب نسبت به مهاجران و در راس آنان مسلمانان شده است.

جزم‌گرایی و تاکید بنیادگرایان بر در اختیار داشتن تمامی حقیقت و گم‌راه و منحرف دانستن تمامی اندیشه‌های مخالف خود سبب ایجاد نفرتی روز افزون از باورمندان به دیگر ادیان و اندیشه‌ها در میان طرف‌داران این گروه‌ها شده است. بدیهی است که در این نوع تفکرات جایی برای گفت‌وگو با دیگران وجود نداشته و راهی به جز گرویدن دیگران به این مکاتب و یا حذف آن‌ها وجود ندارد. در این نوع نگرش، مسلمانان و یا مسیحیانی که سعی در نزدیکی این دو تفکر به یک‌دیگر دارند و یا آن‌هایی که با پناه‌دادن به مهاجران و یا تسریع در قوانین مهاجرت موافقند خائن به حساب آمده و مستوجب مرگند. با همین نگاه است که احزاب ‌چپ در اروپا همواره از سوی راست‌گرایان مورد سرزنش و گاه هدف حملات فیزیکی و تروریستی قرار می‌گیرند.

تضعیف تفکرات بنیادگرایانه بیش از آن‌که نیاز به اقدامات امنیتی داشته باشد، محتاج یک حرکت گسترده‌ی فرهنگی با تاکید و تمرکز بر روی کودکان و نوجوانان است. پس از حملات اخیر نروژ، غرب اکنون با یک چالش تازه و اساسی روبه‌روست، این کشورها از سویی نیاز به ورود مهاجرین تازه برای جبران کمبود نیروی‌کار بومی دارند و از سوی دیگر با رشد گروه‌های تندروی مسلمان و مسیحی روبه‌رو هستند. کنترل این شرایط برای اروپا کار آسانی نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. علیرضا
    1

    باز این آقای بی سواد …. دست به قلم شدند! واقعاً حیف از رادیو کوچه، حقیقتاً این آقا قلم مزخرفی دارند