Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
چهارم مرداد- بیست‌و‌ششم ژوئیه

«تقویم تاریخ چهارم مرداد»

2011 July 26

رادیو کوچه

1847 میلادی- «لیبریا» در غرب آفریقا، در کنار اقیانوس اطلس واقع شده است که در روزی چون امروز از آمریکا اعلام استقلال کرد. پایتخت آن «مانروویا» (Monrovia) نام دارد. لیبریا در سال 1822 با حمایت دولت آمریکا به صورت سرزمینی مستقل برای سیاهان آمریکا، شکل گرفت و شهر مونروویا به نام رییس جمهوری  وقت آمریکا، بنا نهاده شد. در سال 1841 قانون اساسی این کشور تدوین و نام «لیبریا» به معنای «سرزمین آزادگان» به آن اطلاق شد. 26 ژوئیه روز ملی این کشور نیز محسوب می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1875 میلادی- «کارل گوستاو یونگ» (Carl Gustav Jung) روان‌شناس و متفکر سوییسی، زاده شد. او به خاطر فعالیت‌هایش در روان‌شناسی و ارایه‌ی نظریاتش با عنوان «روان‌شناسی تحلیلی» معروف است. یونگ را در کنار «زیگموند فروید» از پایه‌گذاران دانش نوین روان‌کاوی قلمداد می‌کنند به تعبیر «فریدا فوردهام» پژوهش‌گر آثار یونگ: «هرچه فروید ناگفته گذاشته یونگ تکمیل کرده‌است.»

«انسان و سمبول‌هایش» یکی از معروف‌ترین کتاب‌های یونگ است که به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است. یونگ در این کتاب بر مطالعه و بررسی شخصیت انسان‌ها در غالب فرهنگ آن‌ها پرداخته ‌است. او هم‌چنین در آثار خود به «آنیما و آنیموس» اشاره می‌کند که در بخش ناهشیار ذهن افراد نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. بر اساس گفته‌های او، آنیما در ضمیر ناهشیار مرد به صورت یکی شخصیت درونی زنانه جلوه‌گر می‌شود و آنیموس در ضمیر ناهشیار زن به صورت یکی شخصیت درونی مردانه پدیدار می‌شود. «روان‌کاوی و کیمیاگری» و «خاطرات، رویاها، رازها» از دیگر آثار او هستند.

1947 میلادی- «ترومن» رییس جمهوری وقت آمریکا با امضای مصوبه امنیت ملی، آن را به صورت قانون در آورد که برپایه آن سازمان «سیا» (C.I.A) یا سازمان اطلاعات خارجی آمریکا، شورای امنیت ملی (مستقر در کاخ سفید)، و دست‌گاه‌های اطلاعاتی دیگر آمریکا از جمله سازمان ضد جاسوسی نیروهای مسلح به وجود آمدند.

دولت آمریکا در 26 ژوئیه سال 1908 نیز سازمانی را که بعدن «اف.بی .آی» (F.B.I) یا پلیس امنیت داخلی نام گرفت تاسیس کرده بود. تا سال 2004، در آمریکا 14 سازمان اطلاعاتی ـ امنیتی به صورت مستقل و یا در چاچوب شش وزارت‌خانه مشغول کار بوده‌اند که در این سال پیشنهاد شد که این سازمان‌ها به منظور بازدهی به‌تر زیر نظر یک مدیریت واحد قرار گیرند.

1956 میلادی- «جمال عبدالناصر»، رییس جمهوری مصر کانال سوئز را ملی اعلام کرد. ناصر این تصمیم را برای تامین مالی اجرای طرح‌های عمرانی مصر اتخاذ کرد. در پی این اقدام ناصر، نیروهایى از انگلیس و فرانسه، در 31 اکتبر آن سال، هم‏زمان به مصر حمله کردند اما با مقاومت مصریان مواجه شدند و این کانال در اختیار ملت و دولت مصر قرار گرفت.

آب‌راه سوئز، کانال یا آبراهی ساخته شده به‌دست انسان است که دریای مدیترانه را به خلیج سوئز که شاخه‌ای از دریای سرخ است متصل می‌کند. این کانال در غرب صحرای سینا و شمال شرق کشور مصر واقع شده‌ است. آب‌راه سوئز به عنوان میان‌بری برای کشتی‌هایی که از بندرهای قاره اروپا و آمریکا به سمت بندرهای جنوب شرق آسیا، شرق آفریقا و قاره اقیانوسیه در رفت و آمد هستند، ساخته شده تا مجبور به دور زدن قاره آفریقا یا انتقال زمینی بارها نباشند. داریوش بزرگ به دلیل اهمیت راه دریایی میان مصر و ایران دستور ساخت آب‌راهی میان دریای سرخ و دریای مدیترانه را از راه نیل در اواخر سده‌ی ششم پیش از میلاد داد تا کشتی‌های ایرانی بتوانند به راحتی از آن عبور کنند.

 در سال‏هایى که استعارگران انگلیسی و فرانسوی بر سر تصاحب سرزمین مصر در جدال بودند، کانال سوئز در سال 1869 توسط فرانسه احداث و با بهره‏برداری از این مسیر، راه دریایى میان اروپا و آسیا کوتاه‏تر شد.

1351 خورشیدی- «حسین ملک» معروف به «حاج حسین آقا ملک» درگذشت. وی موسس «موزه و کتاب‌خانه ملک» به هم‌راه املاک و مستغلات وقف آستان قدس رضوی در سال ۱۳۱۶ و فرزند ارشد «محمد کاظم ملک‌التجار» بود.

مجموعه‌ی خانه حاج حسین آقا ملک یکی از مراکز وابسته به موسسه کتاب‌خانه و موزه ملی ملک است. خانه ملک در بافت بازار تهران قرار داشته و ارتباط آن با مجموعه‌های شهری حائز اهمیت است. از آن‌جایی که وی برای گسترش مجموعه کتاب‌خانه و موزه اهمیت ویژه‌ای قائل بود، قطعه زمینی را واقع در محوطه باغ ملی تهران برای انتقال مجموعه به مکانی بزرگ‌تر خریداری کرد‌، که محل فعلی قرارگیری موسسه کتاب‌خانه و موزه ملی ملک است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1856 میلادی- «جورج برنارد شاو» نمایش‌نامه‌نویس سبک کمیک، منتقد ادبی و مبلغ سوسیالیست ایرلندی‌تبار به دنیا آمد.

1953 میلادی- امروز سال‌گرد انقلاب کوبا است. در این روز «فیدل کاسترو» حقوق‌دان جوان و پسر یک مهاجر اسپانیانی با 200 هم‌فکر تحصیل‌کرده و روشن‌فکر خود، مسلحانه به پادگان «مون کادا» در شهر «سانتیاگوی» کوبا حمله برد تا نه تنها جهانیان را متوجه جنبش خود و هدف‌های آن کند، بلکه نور امیدی در دل کوباییان بتاباند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,