Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
در دادگاه تجدید نظر تایید شد،

«بیست‌ماه حبس محکومیت احمد قابل، پژوهش‌گر دینی»

2011 July 29

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، دادگاه تجدید‌نظر پس از بررسی پرونده احمد قابل پژوهش‌گر دینی و حکم دادگاه بدوی، حکم نهایی را برای وی صادر و به وکیل آقای قابل ابلاغ کرده است.

به گزارش تحول سبز، احمد قابل، نویسنده، قرآن‌پژوه و نواندیش دینی، و یکی از شاگردان آیت‌اله منتظری که پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری گذشته چند نوبت بازداشت و به اتهامات مختلف برای وی در مراجع قضایی مشهد تشکیل پرونده شده بود، صبح روز چهارشنبه و پس از مراجعه وکیل وی، صالح نیکبخت، به مراجع قضایی مشهد حکم صادر شده از سوی دادگاه تجدید نظر در خصوص اتهامات مطرح شده در پرونده به آقای نیکبخت ابلاغ شد.

بر اساس این حکم با حذف مجازات‌های تتمیمی (۳ سال تبعید به فریمان و محرومیت از سخن‌رانی و مصاحبه و نشر مطلب در جمع بیش از سه نفر) حکم ۲۰ ماه زندان ایشان تایید و به وکیل وی ابلاغ شده است.

گفتنی است این اسلام‌شناس و پژوهش‌گرِ نواندیشِ دینی، چهارم دی ماه گذشته، پس از تحمل نزدیک به ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون ریالی، و با حکم قاضی کاووسی، رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد آزاد شده بود.

وی هم‌چنین در ۲۹ آذر ۸۸، بعد از درگذشت آیت‌اله منتظری، هنگامی که جهت شرکت در مراسم تشییع از مشهد به قم سفر می‌کرد، در مسیر راه و در شهر نیشابور بازداشت شده بود.

در پی افشاگری اعدام‌های خودسرانه‌، دسته‌جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد و سخن‌رانی‌های احمد قابل در مشهد، نجف‌آباد و فریمان و هم‌چنین مصاحبه‌های او با رسانه‌های خبری و انتقاد از سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی، وی مجدد بازداشت و تا دی ماه در حبس و تحت بازجویی قرار داشت و پرونده جدیدی نیز برای آقای قابل در مراجع قضایی تشکیل شد.

پس از ابلاغ حکم دادگاه تجدید‌نظر و تایید ۲۰ ماه حبس از سوی دادگاه تجدید نظر، ایشان نیز طی یادداشی کوتاه در صفحه شخصی فیس‌بوک خود آورده است: «امیدوارم با سرفرازی و پایداری، این زمان را نیز سپری کنم و بتوانم اندکی از مسوولیت انسانی و ایرانی و اسلامی خود را به انجام رسانم. چشم امیدم به لطف و عنایت و رحمت الهی، ناشی از دعای خیر هم میهنان و دوستان و بستگانم بوده و هست و خواهد بود. امیدواری هم‌راه با تلاش‌های مسالمت‌جویانه و اخلاقی و منطقی، هر مشکلی را از پیش پای‌مان بر می‌دارد. این قانون طبیعت و سنت خداوندی است(لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم. و الحمد لله رب العالمین).»

بیشتر بخوانید:

«حبس، جریمه و عدم مصاحبه محکومیت احمد قابل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,