Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
پس‌کوچه تماشا

«تندیسی برای یک عمر فعالیت هنری سعید‌راد»

2011 July 29

مجید بهشتی / رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

تندیسی برای یک عمر فعالیت هنری «سعید راد»

تندیس حافظ جایزه یک عمر فعالیت هنری به پاس فعالیت‌های سینمایی سعید راد در دوازدهمین جشن دنیای تصویر (تندیس حافظ) به این بازیگر پیش‌کسوت اهدا خواهد شد. به گزارش روابط عمومی جشن دنیای تصویر، «سعید راد» متولد 1325 تهران، پس از پایان تحصیلات متوسطه از سال 1350 با فیلم «خداحافظ رفیق» اثر «امیر نادری » فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد. او به دنبال تثبیت موقعیت حرفه‌ای خود با این فیلم در سال‌های بعد نقش ضدقهرمان‌های بی‌خانمانی را بازی کرد که تقدیر ‌شان مرگ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فیلم‌های تولید شده در سال  ۱۳۵۸

«برای آزادی»

کارگردان

«حسین ترابی»

وی متولد 1315 سبزوار، فارغ‌التحصیل سینما، تلویزیون و رادیو از دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک و فوق‌لیسانس مدیریت امور فرهنگی از دانش‌گاه فارابی است. وی فعالیت فیلم‌سازی را سال 1349 در مرکز سینمایی وزارت فرهنگ و هنر با ساخت فیلم کوتاهی به نام «مجلس سرچشمه» آغاز کرد.

خلاصه داستان : مبارزات مردم ایران از آتش سوزی سینما رکس آبادان تا پیروزی انقلاب اسلامی….

«پرواز به سوی مینو»

کارگردان

«تقی کیوان سلحشور»

نویسنده

«عسگر قدس»

نوع فیلم‌: اجتماعی / حادثه‌ای

خلاصه داستان

کارگری به دلیل فعالیت‌های سیاسی از کارخانه اخراج می‌شود. او برای گذران زندگی کتاب‌فروشی می‌کند و مدتی بعد به یک گروه چریک شهری می‌پیوندد و بر ضد نظام سلطنتی به مبارزه مسلحانه می‌پردازد. به همراه چند تن از رفقایش یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی را ترور می‌کند و در عملیاتی دیگر یکی از سرکردگان سازمان امنیت را از یک میهمانی می‌رباید. گروه آن‌ها برای آزاد کردن زندانیان سیاسی به زندان اوین حمله می‌کند. نقشه آن‌ها با شکست رو‌به‌رو می‌شود و همگی دستگیر، محاکمه و اعدام می‌شوند‌.

بازیگران

«حبیب اسماعیلی»

«حمید دلشکیب»

«منوچهر افسری»

«اکبر یادگاری»

«شهره کاظمی»

«جنگ اطهر»

کارگردان

«محمدعلی نجفی»

وی متولد اصفهان، است و دارای مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی و معماری از دانش‌گاه ملی است. وی فعالیت هنری را با نمایش «سربداران» در حسینیه ارشاد آغاز کرد. او سال 1356 «آیت فیلم» را با هم‌کاری انجمن اسلامی مهندسین تاسیس کرد و فعالیت فیلم‌سازی را نیز در آن‌جا با کارگردانی فیلم «جنگ اطهر» در سال 1358 تجربه کرد.

نویسنده

«محمود استادمحمد»

نوع فیلم‌: اجتماعی

خلاصه داستان

آموزگاری به نام اطهر «فرامرز قریبیان» می‌کوشد با دانش آموزان رابطه‌ای فراتر از رابطه‌ی معلم و شاگردی داشته باشد، و آن‌ها را با مسایل اجتماعی آشنا کند. او به یکی از دانش‌آموزان به نام «فتاح» نزدیک می‌شود و در جریان زندگی او قرار می‌گیرد. زندگی فتاح و خانواده‌اش دچار نابسامانی است. برادری خل وضع دارد و خانواده‌اش که فقیر هستند توجهی به او ندارند. «اطهر» در تدارک اجرای یک نمایش‌نامه توسط دانش آموزان است؛ اما مدیر مدرسه مشکلاتی برای او فراهم می‌کند. «اطهر» می‌کوشد تا فتاح را با واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی جامعه آشنا کند؛ اما جانش را بر سر هدفش می‌گذارد.

بازیگران

«فرامرز قریبیان» …. اطهر

 «غلامحسین لطفی»

«سیدمحمدرضا عالی‌پیام »

«عزیزاله هنرآموز »

«فریبا سجادی‌حسینی»

 «اقدس اکبریان»

«شهره عاطفی»

«محمود استادمحمد»

«عبداله حکمت»

«شمس‌الدین وهابی»

«مجید مظفری»

«جلال موسوی»

خشم الهی

کارگردان

«عزیزاله رفیعی»

وی پس از گذراندن یک دوره فیلم‌برداری در استودیو الاهرام مصر فعالیت هنری خود را آغاز کرد. وی سال 1338 استودیو دوبلاژ «مهرگان فیلم» و سال 1342 استودیو دوبلاژ «کاروان فیلم» و «نادر فیلم» را تاسیس کرد. او برادر «شکراله رفیعی» کارگردان و «نعمت‌اله رفیعی» فیلم‌بردار است.

نویسنده

«عزیزاله رفیعی»

نوع فیلم‌: حادثه‌ای

خلاصه داستان

دو مهندس زمین‌شناس عتیقه‌هایی را که به دست می‌آورند و به قیمت مناسب در اختیار مسوولان موزه باستان‌شناسی قرار می‌دهند. چند تن ازمقام‌های دربار از آنان می‌خواهند کشفیات خود را با قیمت ارزان‌تر به آن‌ها بفروشند. آن‌ دو به این درخواست پاسخ منفی می‌دهند، در نتیجه کارشان به حبس و شکنجه و دادگاه کشانده می‌شود.

بازیگران

«مصطفی طاری»

عزت‌اله رمضانی فر»

«پری جزایری «

 «داوود غفاری»

«احمد کاشانی»

«سامی تحصنی»

 راهی به سوی خدا

کارگردان

«جلال مهربان »

«جلال مهربان» متولد 1320 تهران، فارغ التحصیل سینما، تلویزیون و رادیو از دانش‌کده هنرهای دراماتیک است. وی مدتی نیز در اسپانیا برای آشنایی با تکنولوژی سینما به سر برد و هم‌چنین مدتی نیز در کانادا به مطالعه سینما پرداخته است. فعالیت فیلم‌سازی را از 1353 با فیلم «مسافر» به عنوان نویسنده و کارگردان آغاز کرد.

نویسنده

«جلال مهربان»

نوع فیلم‌: حادثه‌ای

خلاصه داستان

افراد پلیس که شبانه در تعقیب دو قاچاقچی با سابقه هستند با چند دختر و پسر جوان رو به رو می‌شوند که بر ضد نظام سلطنتی بر روی دیوار شعار می‌نویسند. دو گروه از دست ماموران می‌گریزند و به محلی امن پناه می‌برند. جوان‌ها با قاچاق‌چی‌ها صحبت می‌کنند و آن دو را تحت تاثیر تبلیغات خود قرار می‌دهند دو قاچاق‌چی به عضویت گروه، که رهبری آن با یک روحانی است، پذیرفته می‌شوند و در عملیاتی رییس سازمان امنیت بوشهر را ترور می‌کنند. یکی از اعضای گروه در چنگ ماموران اسیر می‌شود و زیر شکنجه محل اختفای دوستانش را در اختیار ماموران قرار می‌دهد. اعضای گروه، که ضربه‌پذیر شده‌اند، رهبر خود را از مرز آبی می‌رهانند

 بازیگران

«رضا بیک ایمانوردی»

«محمد بانکی»

» عطا‌اله زاهد»

«ثریا حکمت»

«حسین شهاب»

«جواد جاوید»

«مجید کریمی»

«جهانگیر فاتح»

«زنده باد»

کارگردان

«خسرو سینایی»

نویسنده

«خسرو سینایی»

نوع فیلم: اجتماعی / حادثه‌ای

خلاصه داستان‌: در کوران انقلاب اسلامی مهندسی به نام محمود، که از دخالت در سیاست گریزان است، برای خرید مایحتاج روزانه از خانه بیرون رفته است….

 «ثریا قاسمی»

«مهدی هاشمی»

 «غلامرضا طباطبایی »

«اسماعیل محمدی »

«رقیه چهره آزاد»

«احمد کاشانی»

«سمیرا سینایی»

سقوط 57

کارگردان

«باربد طاهری»

وی متولد 1321 آبادان است. وی فعالیت سینمایی را سال 1350 با فیلم «خداحافظ رفیق»ساخته« امیر نادری» به عنوان تهیه کننده آغاز کرد.

نوع فیلم‌: مستند

خلاصه داستان‌: حرکت انقلاب اسلامی ایران از سیزدهم شهریور عید فطر 1357 تا پیروزی انقلاب در بیست و دوم بهمن ماه و سرانجام لاله کاری قبور شهدا در بهشت زهرا پس پیروزی انقلاب اسلامی.

«فریاد مجاهد»

کارگردان و نویسنده

«مهدی معدنیان»

فعالیت هنری را از سال 1350 با نوشتن نمایش‌نامه «روسری قرمز» آغاز کرد.

نوع فیلم : حادثه‌ای

خلاصه داستان

یک گروه مسلمان زیر نظر روحانیان بر ضد‌نظام سلطنتی فعالیت می‌کند. به سبب فعالیت گروه که کشتن عوامل حکومت و پخش اعلامیه است، ماموران امنیتی به مدرسه فیضیه قم یورش می‌برند و عده‌ای روحانی را مصدوم و دستگیر می‌کنند. دو تن از افراد این گروه در کنار فعالیت‌های مذکور گاه به گاه با حضور در محله‌های فقیرنشین برای مردم موعظه می‌کنند. فعالیت آن‌ها تا بحبوحه انقلاب ادامه می‌یابد. در کوران انقلاب یکی از آن‌ها که به کمک پیرزنی شتافته است، هدف گلوله نظامیان قرار می‌گیرد.

بازیگران

«بهمن مفید»

«محبوبه بیات»

«فیروز»

«کیومرث ملک مطیعی»

«حسین خالقی»

«حسین خانی بیک»

«سیروس گرجستانی»

 «رضا ذوالفقاری«

لیله القدر

کارگردان

«محمدعلی نجفی»

نویسنده

«محمدعلی نجفی»

«فخرالدین انوار»

نوع فیلم‌: مستند

خلاصه داستان‌: مبارزات مردم ایران در رژیم گذشته تا پیروزی انقلاب اسلامی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,