Saturday, 18 July 2015
09 December 2019
نهم مرداد- سی‌و‌یکم ژوئیه

«تقویم تاریخ نهم مرداد»

2011 July 31

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1288 خورشیدی- «شیخ فضل‌اله نوری» به حکم دادگاه انقلاب (انقلاب مشروطیت) اعدام شد. وی پس از خلع «محمدعلی شاه»، از 26 تیرماه در خانه‌اش زیر نظر قرار گرفته بود و دو روز پس از آن به اتهام مخالفت با نظام مشروطه و ترغیب دیگران به این مخالفت به دادگاه انقلاب مرکب از مشروطه‌خواهان و مجاهدان راه مشروطیت تسلیم شده بود.

1658 میلادی- «اورنگ زیب» (Aurangzeb) بر تخت سلطنت امپراتوران مغول هندوستان نشست‌، این سلسله توسط شاه «بابر» ‌(Babur)، تاسیس شده بود. اورنگ‌زیب عنوان و لقب «محی‌الدین محمد»، ششمین امپراتور گورکانی هند بود او سومین پسر «شاه‌جهان» و مادر ایرانی‌اش «ارجمندبانو» ملقب به «ممتازمحل» بود که بنای زیبای «تاج‌محل» بیاد او ساخته شد.

اورنگ زیب از سوی پدرش شاه جهان به عنوان نایب‌السلطنه«دکن» (Deccan) منصوب شد. او ارزش‌های خود را در نبردهایی با شاهان هند و جنوب شبه جزیره هندوستان و شکست آن‌ها نشان داد.

پس از آن، قبول نمی‌کرد که از تخت سلطنت کنار گذاشته شود‌، بنابراین با سایر برادرانش علیه «دارا» برادر بزرگ‌تر متحد شد و «دارا شکوه» را به قتل رساند. سپس برادران دیگرش را از بین برد و به پایتخت امپراتوری مغول بازگشت. اورنگ زیب در راه بازگشت پدرش را زندانی کرد و خود به جای او به تخت سلطنت نشست.

سیاست سخت‌گیرانه اورنگ زیب موجب خصومت رعایای هندو مذهبش شد. او هم‌چنین با یک قوم هندو که ساکن جنوب غربی شبه جزیره هندوستان بودند‌، به جنگ پرداخت.

سرانجام پس از نزدیک به 50 سال سلطنت در مارس سال 1707 میلادی درگذشت. پس از مرگ اورنگ زیب دوره فتور و انحطاط سلسله امپراتوران مغول هندوستان آغاز و سرانجام سلسله‌ای که بابر تاسیس کرده بود‌، منقرض شد.

1919 میلادی- «پریمو لوی» (Primo Levi) شیمی‌دان و نویسنده‌ی ایتالیایی در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. لوی توانست در سال ۱۹۴۱ با مدرک لیسانس در رشته‌ی شیمی از دانش‌گاه «تورین» فارغ‌التحصیل شود.

پس از حمله‌ی آلمان به شمال ایتالیا در سال ۱۹۴۳، به واسطه‌ی خبرچینی یکی از هم‌کارانش اسیر نازی‌ها شد و ده ماه در اردوگاه «آشویتس» (Auschwitz) اسیر بود تا این‌که توسط ارتش سرخ آزاد شد. لوی پس از بازگشت به تورین خاطرات اسارتش در آشوییتس و اروپای شرقی را در دو کتاب «اگر این یک مرد است» و «معاهده» نوشت‌. او آثارش را با نام مستعار «دامیانو مالابیالا» (Damiano Malabaila) منتشر می‌کرد. کتاب «نقص ساختاری» او که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه علمی تخیلی است.

لوی در سال ۱۹۸۷ با سقوط از راه‌پله‌ی طبقه‌ی سوم خانه‌اش جان باخت.

1389 خورشیدی- «محمد نوری» خواننده نامی و یکی از چهره‌های ماندگار ایرانی درگذشت. نوری در تهران زاده شد و در جوانی آواز را نزد خانم اولین باغچه‌بان، فراگرفت. وی شیوه‌ی آواز خود را متاثر از بافت و غنای زخمه‌ای اساتیدی چون «حسین اصلانی»، «ناصر حسینی»، و «محمد سریر» می‌داند. نوری آواز ایرانی را نزد «اسماعیل مهرتاش» آموخت. بعد از آن نزد اساتید هنرستان عالی موسیقی «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و«مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موسیقی و نوازندگی پیانو را فراگرفت. او فارغ‏‌التحصیل از هنرستان تاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانش‌گاه تهران، و مبانی تاتر از دانش‌کده‌ی علوم اجتماعی بود.

وی پس از انقلاب اسلامی و بعد از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم «در شب سرد زمستانی» هم‌راه با «فریبرز لاچینی» و «احمدرضا احمدی» در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت‌. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ترانه‌های وی، «جان مریم» نام دارد که آهنگ زیبای آن از ساخته‌های خود نوری است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1331 خورشیدی- دکتر مصدق نخست وزیر وقت، بانک شاهنشاهی را تعطیل کرد که بعد‌ها بانک غیردولتی «بازرگانی» در ساختمان آن واقع در میدان «توپ‌خانه» آغاز به فعالیت کرد که این بانک پس از انقلاب اسلامی و ملی‌شدن بانک‌های کشور، به‌نام بانک تجارت به کار خود ادامه داده است.

1353 خورشیدی- «روز اهدای خون» در ایران است. سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع خون‌رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده‏های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سال‌روز تاسیس این سازمان در نهم مردادماه، به عنوان «روز اهدای خون» نام‏گذاری شده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,