Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
بخشی از بیانیه جبهه ملی ایران به مناسبت شانزده آذر

«شانزده آذر ۱۳۳۲ و شانزده آذر ۱۳۸۸»

2009 December 03

جبهه ملی ایران در آستانه روز 16 آذر اقدام به انتشار بیانیه‌ای نموده‌است. در این بیانیه با اشاره به وقایع شانزده آذر 1332، گفته شده:«در 28 مرداد سی و دو حکومت ملی دکتر محمد مصدق با کودتای بیگانگان و عوامل داخلی شان سقوط کرد. دانشجویان ایران که در مبارزات نهضت ملی پیشتاز مبارزات ملت بودند در کنار اصناف، بازاریان و دیگر گروه‌های اجتماعی در نهضت مقاومت ملی برای مقابله با حکومت کودتا گرد آمدند. حکومت شاه برای خاموش کردن مردم محاکمه دکتر مصدق را آغاز کرد. با شروع محاکمه دانشجویان نخستین گروه بودند که بانگ اعتراض خویش را به گوش جهانیان رساندند. کودتاچیان خشمگین فرمان سرکوب بیرحمانه دادند و در روز شانزدهم آذز 1332 سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران قندچی، بزرگ نیا و شریعت رضوی در محوطه دانشکده بر اثر رگبار مسلسل‌ها به شهادت رسیدند و از آن روز شانزدهم آذر روز دانشجو نامیده شد.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده :«… پس از انقلاب … دانشجویان باز هم روز دانشجو را بهانه‌ای برای بیان نظریات و خواسته‌های آزادی‌خواهانه خود قرار دادند و در این سی سال دانشجویان پیوسته فعالان راه آزادی بوده‌اند. ولی امسال حاکمیت به سرکوب پیشگیرانه دانشجویان اقدام کرده‌است. از 22 خرداد 88 که روز انتخاب رئیس‌جمهور بود تا کنون صدها دانشجو بازداشت و مورد انواع شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته‌اند. تعداد زیادی به بهانه‌های مختلف از ادامه تحصیل محروم مانده‌اند و ده ها نفر در دادگاه‌های انقلاب به حبس‌های بلندمدت و کوتاه مدت محکوم شده‌اند.»

در پایان این بیانیه با اشاره به تجربه جنبش اخیر انتخاباتی که برای آزادی انتخابات پیش‌آمده گفته شده: «این تحربه نشان داد که اگر همه با هم باشند حرکت به سوی آزادی و دمکراسی امکان‌پذیر می‌شود آزادی خواسته ایست که همه دانشجویان آنرا طلب می‌کنند.امید است که 16 آذر امسال پیوند دانشجویان را با هر اندیشه‌ای مستحکم‌تر سازد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,