Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
گزارش روز تاجیکستان،

«هند، تاجیکستان و سرنوشت فرودگاه نظامی عینی»

2011 August 12

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

‌سفر یک گروه از نظامیان «هند» به «تاجیکستان» موضوع استفاده از فرودگاه نظامی «عینی» را دیگر باره داغ کرده است. «کشین کومار ناهار» معاون رییس «ستاد نیروهای نظامی هوای هند» در صدر یک هیت نظامی به «دوشنبه»، پایتخت تاجیکستان آمده و در آن جا به سر می‌برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوولان «وزارت دفاع تاجیکستان» می‌گویند، «کشین کومار ناهار» با «شیرعلی خیرالایف» وزیر دفاع تاجیکستان گفت‌وگو کرده، مسایل گسترش هم‌کاری‌های نظامی، آموزش افسران تاجیک در دانش‌گاه‌های نظامی هند و برگزاری رزمایش‌های مشترک در زمینه مبارزه علیه تروریسم را بررسی کرده است. حالا حدود ۴۰ افسر تاجیک در دانش‌گاه‌های نظامی هند آموزش می‌بینند.

 ولی‌ مقامات وزارت دفاع تاجیکستان می‌گویند، که در گفت‌وگو «کشین کومار ناهار» و «شیر علی خیرالایف» موضوع استفاده از فرودگاه نظامی «عینی» بررسی نشده است. پیش‌تر از اینریا، مقامات وزارت امور خارجی تاجیکستان هم اظهار کرده بودند، که در جریان سفر گروه نظامیان هند موضوع استفاده از فردگاه نظامی «عینی» در نظر نیست.

فرودگاه نظامی عینی در ۲۵ کلومتری غرب پایتخت تاجیکستان جا گرفته، از دوره شوروی به میراث مانده است. گفته می‌شود، که در شوروی پیشن در آن‌جا کارگاه ترمیم چرخ‌بال‌ها فعالیت داشته است. اما در ایام درگیری‌های داخلی سال‌های نودم قرن گزشته میلادی در تاجیکستان تجهیزات فنی این فردگاه تخریب و تنها پس از سال ۲۰۰۰ میلادی با سرمایه ۷۰ ملیون دالری هند بازسازی شده است.

روسیه بیش از هر کشور دیگری تلاش دارد، تا این فرودگاه نظامی را با منفعت خود استفاده بکند. جانب «روسیه» بارها این مسئله را با جانب تاجیکستان در میان گذاشته است، ولی‌ تا‌کنون «موسکو» و «دوشنبه» در این باره به توافق نرسیده‌اند. «همراه خان ظریفی» وزیر امور خارجی تاجیکستان در آخرین نشست خبری خود در ماه جولای امسال گفت، که مذاکرات با «روسیه» بر سر پایگاه «عینی» از سال ۲۰۰۸ به این سو ادامه دارد.

ماه آگوست سال ۲۰۰۸ در جریان بازدید رییس جمهوری روسیه «دیمیتری میدویدیف» از تاجیکستان در باره استفاده مشترک فردگاه «عینی» سازش‌نامه امضا شده بود، ولی‌ بنابر موقع یگانه نداشتن جانب‌ها در این مسئله آن مورد عمل قرار نگرفت.

سیرگی نرشکین، رهبر دست‌گاه ریاست جمهوری روسیه هنگام سفرش به تاجیکستان در آغاز تابستان امسال با رییس جمهوری تاجیکستان «امام علی رحمان» نیز این موضوع را در میان گزاشته است. ولی‌ هم‌چنانی که جناب «نرشکین» گفت، طرف‌ها در حل این به نتیجه مشخصی دست نیافته‌اند.

همراه خان ظریفی وزیر امور خارجی تاجیکستان می‌گوید، تاجیکستان از حق خود نخواهد گذشت و پای‌گاه نظامی عینی را به صورت رایگان در اختیار هیج یک کشور دیگر قرار نخواهد داد. وی در صحبت با خبرنگاران گفته بود: «سرزمین تاجیکستان سرمایه پدر وزیر کارهای خارجی و یا وزیر دفاع تاجیکستان نیست. آن ارزش دارد. در مورد بی‌مزد استفاده بردن سرزمین تاجیکستان حاجت گپی نیست.»

با این حال در ظرف حدود یک سال آخر این دوم دیدار گروه نظامیان هند از تاجیکستان است. در ماه اکتبر سال گذشته جنرال «وجای کومار سینگه» فرمانده کل ارتش هند نیز به تاجیکستان آمده و با «شیر علی خیرالایف» وزیر دفاع این کشور روند اجرای برنامه‌های نظامی دوجانبه و دورنمای هم‌کاری‌های نظامی میان این دو کشور را مطرح کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,