Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران:

«نامه به گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در حمایت از روزنامه‌نگاران ایرانی»

2011 August 19

خبر / رادیو کوچه

روز چهار‌شنبه، 17 اوت، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران طی نامه‌ای از احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر برای ایران خواسته است که به وضع آن‌چه آن‌ها «منزجر کننده» روزنامه‌نگاران زندانی در این کشور خوانده، توجه کند.

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو، چهارمین گزارش‌گر ویژه‌ای است که تاکنون برای بررسی وضع حقوق بشر در ایران تعیین شده است.

ایران به وی اجازه سفر به این کشور را نداده است اما آقای شهید قرار است که نخستین گزارش خود را در ماه سپتامبر سال جاری به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه کند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران به وی نوشته است که بنا بر آخرین گزارش این سازمان غیردولتی که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی منتشر شد، ایران با ۳۴ روزنامه‌نگار زندانی، در کنار چین بیش‌ترین تعداد روزنامه‌نگاران را در جهان داشته است.

بسیاری از این افراد پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ خورشیدی و بنا بر اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که مقر اصلی‌اش در شهر نیویورک است به احمد شهید نوشته که روزنامه‌نگاران محبوس در ایران با مرخصی‌های موقتی خودسرانه یا افزایش دوره زندان خودسرانه مواجه هستند.

این کمیته به ویژه به احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، اشاره می‌کند که در ماه مه گذشته برنده جایزه آزادی مطبوعات سازمان یونسکو شد، ولی به علت حبس نتوانست در جلسه دریافت جایزه خود حاضر شود.

در نامه کمیته مذکور هم‌چنین درباره «رفتار غیرانسانی» با روزنامه‌نگاران زندانی و «عدم رعایت روند دادرسی» در برابر آن‌ها ابراز نگرانی شده است.

این کمیته می گوید که حکومت ایران وکلای شماری از روزنامه‌نگاران را نیز تحت پیگرد قانونی قرار داده از جمله نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر که به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

بیشتر بخوانید:

«‌بازداشت کوکبی و محمدزاده، غیرقانونی است»

«در مورد پرونده وفامهر منتظر گزارش‌گر ویژه حقوق بشر هستیم»

«درخواست رسمی برای ورود به ایران را به مسوولان داده‌ام»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,