Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
تمام رخ- مداحی در مسیر وزش قدرت

«مداحان بیت رهبری»

2011 August 25

 آرش حسینی‌پژوه/ رادیو کوچه

شناخت عاشورا، شناخت حسین و اهل بیت پیامبر اسلام، و توانایی تحریک احساسات مذهبی از جمله مواردی است که پیش از این مداحان را با این صفات می‌شناختیم.

اما امروزه شاهد پدیده نوینی در عرصه مداحی هستیم، پدیده‌ای که ماهیتن از اصالت خود جداست، مداحی که از دین تهی شده و به سمت سیاست سوق پیدا کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروزه مداحان همان مداح‌های ساده اهل بیت پیامبر نیستند که داستان صحرای کربلا را روایت کنند و از وقایع تاریخی و یا افسانه‌ای مذهب شیعه مدیحه‌سرایی کنند، امروز مداحان را می‌توان مداح اهل بیت رهبری «آیت‌اله خامنه‌ای» دانست.

مداحانی که از دامان اهل بیت پیامبر اسلام به دامن رهبران سیاسی تغییر مکان داده‌اند و امروز بیش‌تر مشغول مدیحه‌سرایی در وصف حاکمان‌اند تا این‌که مشغول ذکر مصیبت امامان شیعه باشند.

اما همین پدیده نو‌ظهور هم از بدو تولد خود تا به امروز با توجه به این‌که باد قدرت از کدام سو به سمت رهبری می‌وزد، تغییر مسیر داده است. مداحان روزی در خط مقدم دفاع از دولت محمود احمدی‌نژاد قرار داشتند و در صبح کودتای انتخاباتی در جشن پیروزی همان دولت در کنار رییس جمهوری محبوب آن زمان‌شان مشغول سامان‌دهی و فرمان‌دهی حامیان‌شان بودند. اما وقتی وزش باد قدرت این بار به عکس مسیر محمود احمدی‌نژاد شد، آن‌ها هم تغییر مسیر دادند.

 تغییر مسیر در قدرت

مداحانی که روزی در کنار محمود احمدی‌نژاد تمام قد در مقابل مخالفان و منتقدان سیاسی او ایستاده بودند، امروز و پس از هویدا شدن اختلافات رییس دولت دهم با «آیت‌اله خامنه‌ای» تبدیل به دشمنان درجه یک او شده‌اند و فرمان‌دهی خط مقدم، نبرد با دولت و اطرافیانش را در دست گرفته‌اند.

روزی آقای «مشایی» مشاور احمدی‌نژاد را «عورت» رییس جمهوری محبوب‌شان می‌خوانند و روزی دیگر او را به خاطر نزدیکی به مشایی و دوری نکردن از مشاورش تهدید می‌کنند.

روزی انتصاب مشاور رییس جمهوری‌شان را تسلیت می‌گویند و انتصاب او را دلیل اشک امت حزب‌اله می‌خوانند و روز دیگر در حمله‌ای دیگر به رییس جمهوری‌شان می‌گویند که تا دیر نشده بیدار شو و به آغوش  باز گرد. و روزی دیگر در حمله‌ای جانانه حکم قتل مشاور رییس جمهوری‌شان را امضا و برای قاتل او جایزه تعیین می‌کنند.

دولت هم در این میان گاهی سکوت کرده و گاهی هم پاسخ‌های تندی داده است، در این درگیری دولت هم کم نگذاشته است و روزی مداحان را دلقک و مداح زر و زور نامیده است و روزی دیگر در پاسخی دیگر، آنان را آلت دست گروهی افراطی خوانده است.

قدرت مداحان از کجاست؟

اما این مداحانی که تا این حد قدرت دارند تا به سادگی با دولت نه تنها مخالفت کنند بلکه رییس آن را تهدید کنند و یا مشاورانش را تهدید به مرگ کنند، قدرت خودشان را از کجا آورده‌اند؟ «احمد قابل» فعال سیاسی و پژوهش‌گر دینی معتقد است وقتی پدیده مداح سیاسی قدرت می‌گیرد که حاکمیت سیاسی وارد این بازی می‌شود، وی معتقد است از  ولی فقیه تا دیگر ارکان قدرت به این پدیده جدید میدان می‌دهند.

همین پدیده نو‌ظهور هم از بدو تولد خود تا به امروز با توجه به این‌که باد قدرت از کدام سو به سمت رهبری می‌وزد، تغییر مسیر داده است. وقتی وزش باد قدرت این بار به عکس مسیر محمود احمدی‌نژاد شد، آن‌ها هم تغییر مسیر دادند.

احمد قابل در ادامه می‌گوید: «در زمان آقای خمینی، گرچه اتفاق‌های مشابه این می‏افتاد، اما به این‏جور افراد خیلی میدان داده نمی‏شد. ملاحظات خاصی در آن زمان صورت می‏گرفت که هنجارهای اجتماعی دست این‏گونه افراد نیفتد، اندک‏ اندک این‏ها خودشان را تحمیل کردند و به‏خصوص با روی کار آمدن آقای خامنه‏ای، این پدیده فوق‏العاده گسترش پیدا کرد و بسیار به مداحان بها داده شد و در حد بسیار وسیع از محیط‏های مذهبی برای فعالیت‏های سیاسی استفاده شد، از آن‏جا به بعد این‏ها برای خودشان شان سیاسی و اجتماعی هم قائل و دیگر تعیین‌کننده شدند.»

این گونه رفتارهای به ظاهر سیاسی و این تنش‌های غیر‌اخلاقی در سیاست ما تا روزی که حق مخالف و منتقد به رسمیت شناخته نشود، ادامه خواهد یافت. دولتیانی که امروز از ایراد اتهام به نزدیکان‌شان برآشفته‌اند فراموش کرده‌اند که در روزی نه چندان دور، رییس دولت‌شان نه یک فرد که میلیون‌ها ایرانی را «خس و خاشاک» خواند.

متاسفانه دولتیانی که امروز در معرض تهاجم‌های غیر‌اخلاقی و غیر‌سیاسی مخالفین‌شان قرار گرفته‌اند، خود به غیر‌اخلاقی‌ترین شکل ممکن وارد قدرت شده‌اند و همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها در مخالفت با این‌گونه رفتارها افکار عمومی را هم‌راه خود نداشته باشند.

به نظر می‌رسد تا روزی که ساختارهای قدرت در ایران اصلاح نشود، باید شاهد قدرت گرفتن گروه‌های این‌چنینی باشیم، آن‌چه مشخص است تا روزی که نظم سیاسی حاکم از راس تنظیم می‌شود، امید به بهبود وضعیت نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,