Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
به گزارش اداره آمار آلمان

«ایران دهمین کشور و چین اولین آلوده‌کننده‌ دنیا»

2009 December 06

اداره‌ی آمار آلمان گزارش داده است که چین، آمریکا، روسیه و هند مسوولیت انتشار ۵۰ درصد از انتشار گاز دی اکسید کربن در هوا را بر عهده دارند.

به گزارش دویچه وله، در آستانه‌ی برگزاری نشست زیست‌محیطی کپنهاگ اداره‌ی آمار آلمان گزارشی از آلوده‌کننده‌ترین کشورهای دنیا ارایه کرده است. چین نخستین کشور ‌و ایران دهمین کشوری است که مسوولیت آلودگی و گرمایش زمین را بر عهده دارند.

بنا به گزارش اداره‌ی آمار آلمان، چین، آمریکا، روسیه و هند مسئولیت انتشار ۵۰ درصد از انتشار گاز دی اکسید کربن در هوا را بر عهده دارند.

گزارش ادار‌ه‌ی آمار آلمان با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی(IEA) ارایه شده است.

نشست کپنهاگ، پایتخت دانمارک، از ۷ تا ۱۸ دسامبر (۱۶ تا ۲۷ آذرماه) برگزار خواهدشد. مهم‌ترین هدف این نشست تدوین پیمانی است که به کاهش سیستماتیک مقدار گازکربنیک موجود در هوا که مسئول اصلی گرمایش زمین است منجر شود.

چین، آلوده‌کنند‌‌ه‌ترین کشور دنیا

تا سال ۲۰۰۷ آمریکا آلوده‌کننده‌ترین کشور دنیا بود. اما از ۲۰۰۷ به بعد چین از آمریکا پیشی گرفت و این مقام را از آن خود کرد. این دو کشور در مجموع بیش از ۴۰ درصد از گازکربنیک موجود در هوا را متصاعد می‌کردند.

اداره‌ی آمار آلمان هم‌چنین می‌گوید، انتشار گاز دی اکسیدکربن در سراسر جهان از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ از ۲۱ به ۲۹ میلیارد تن افزایش پیدا کرد و چین مسوولیت حدود نیمی از این افزایش را بر عهده دارد.

ایران نیز پنجمین کشور درحال توسعه‌ای است که دنیا را آلوده می‌کند. در کنار جمهوری خلق چین، روسیه، هند، جمهوری کره و ایران از دیگر کشورهای درحال توسعه به شمار می‌‌آیند که بیشترین گازکربنیک دنیا را تولید می‌کنند.

در میان این کشورها روسیه تنها کشوری بود که بعد از فروپاشی شوروی سابق میزان انتشار این گاز در آن به طور چشم‌گیری کاهش پیدا کرد. درحالی که در ۴ کشور دیگر‌یادشده از سال ۱۹۹۰ انتشار دی‌اکسیدکربن در مجموع تا ۱۵۹ / ۳ درصد افزایش یافت.

میزان تولید دی اکسیدکربن در ایران افزایش یافته‌است

جدول منتشر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ ایران بعد از چین بیشترین میزان افزایش تولید دی اکسید کربن را داشته‌است. در طول سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ تولید دی اکسیدکربن در ایران در مجموع ۱۶۵ / ۸ درصد افزایش یافته است. هم‌چنین افزایش تولید سرانه‌ی این گاز در ایران در میان ۱۰ کشور یادشده بعد از چین بیشترین میزان (۱۰۳ / ۶ درصد) را شامل می‌شود.

ایران در سال ۱۹۹۰ در مجموع ۱۷۵ میلیون تن دی اکسیدکربن راهی جو کرده درحالی‌که در سال ۲۰۰۷ این میزان به ۴۶۶ میلیون تن رسیده‌است.

آمریکا، نخستین کشور صنعتی آلوده‌کننده‌ی جهان

در میان کشورهای صنعتی، آمریکا، ژاپن، آلمان، کانادا و بریتانیا بیشترین حجم گاز دی‌اکسیدکربن را تولید می‌کنند. اما روند چگونگی انتشار این گاز در این کشورها با یکدیگر متفاوت بوده‌است.

درحالی که آلمان و بریتانیا به ترتیب از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ انتشار گازکربنیک را ۱۶ و ۵ / ۴ درصد کاهش دادند میزان انتشار این گاز در دیگر کشورهای یادشده در همین دوره‌ی زمانی افزایش پیدا کرده‌است. بیشترین افزایش را کانادا با ۳۲/۵ درصد نشان داده‌است. اما این میزان هنوز پایین‌تر از متوسط افزایش انتشار CO2 در سطح جهان قرار دارد که میزان آن بالغ بر ۳۸ درصد است.

آمار آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که در کشورهای درحال توسعه تولید سرانه گازکربنیک به نحوی قابل ملاحظه پایین‌تر از کشورهایی است که درآمد سرانه‌ی بیشتری دارند. انتشار سرانه‌ی این گاز در بریتانیا در سال ۲۰۰۷ بیش از ۱۶ برابر هند بود. این اختلاف از سال ۱۹۹۰ کاهش پیدا کرد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی علاوه بر انتشار گاز دی‌اکسیدکربن میزان انتشار دیگر گازهای آلوده‌کننده‌ی هوا، از جمله متان، در کشورهای مختلف را نیز مشخص کرده‌است. این گاز بعد از دی اکسیدکربن دومین گاز از گازهای گلخانه‌‌ای است که مسبب جهان‌گرمایی (Global Warming) است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,