Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
تکنو کوچه- آیا می‌توان یک‌شبه ره صدساله را رفت؟

«فارکس بزرگ‌ترین تجارت الکترونیک دنیا»

2011 August 30

کیومرث سجاد/ رادیوکوچه

«فارکس» (Foreign Exchange) بازار تبادل ارزهای خارجی است که با روزی سه تریلیون دلار تبادل پول به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی جهان، 40 درصد از تجارت الکترونیک دنیا را به خود اختصاص داده‌ است. دلار آمریکا، پوند انگلیس، فرانک سوئیس، ین ژاپن، یورو و دلار کانادا و استرالیا ارزهای اصلی هستند که در بازار فارکس بیش ‌از ارزهای دیگر مورد معامله قرار می‌گیرند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بازار فارکس شما می‌توانید به صورت شبانه‌روزی و 5 روز در هفته و تنها با داشتن یک دست‌گاه رایانه و اینترنت به خرید و فروش ارز بپردازید. نداشتن محدودیت زمانی و مکانی و امکان ورود با هر مقدار سرمایه برای همه‌ی افراد از مزایای این بازار جهانی بوده که توانسته است عده‌ی زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کند.

آن‌چه که به زبان ساده ما را به سود می‌رساند فروش یک ارز در قیمت بالا و خرید آن در قیمت پایین و یا برعکس یعنی خرید یک ارز در قیمت پایین و فروش آن در هنگامی است که قیمت‌اش افزایش می‌یابد. آن‌چه که به‌عنوان خرید و فروش ارز در فارکس مطرح می‌شود در واقع تبدیل یک ارز به ارز دیگر است. همان‌گونه که در دنیای واقعی نیز شاهد آن‌ هستیم وقتی به یک صرافی مراجعه می‌کنیم می‌خواهیم یک ارز را به ارز دیگری (مثلن دلار را به یورو) تبدیل نماییم در بازار فارکس نیز بدیهی است که این‌چنین است.

فارکس این امکان را به کاربران مبتدی خود می‌دهد تا با ایجاد حساب کاربری آزمایشی همانند بازی‌گران واقعی به انجام معامله در این بازار بپردازند و تونایی‌ها و آموخته‌های خود را به بوته‌ی آزمایش بگذارند.

بازی‌گر می‌تواند هر زمانی که می‌خواهد وارد بازی واقعی شده و با انتخاب یک کارگزار (بروکر) وارد بازار فارکس شود. بروکرها شرکت‌هایی هستند که سفارش‌های ما را از طریق بانک‌ها انجام می‌دهند. بروکر دستورات خرید و فروش ما را به بازار منتقل کرده و در ازای این‌کار کمیسیون دریافت می‌کند.

اما قبل از شروع بازی باید بدانید که فارکس قوانینی دارد که باید آن‌ها را بدانیم. مانند بازار حقیقی ارز نیست که ما ارزی را بخریم و منتظر شویم تا گران شده و بفروشیم. ممکن است در هر ساعت چندین دلار ضرر و یا سود کنیم و اگر آشنا به قوانین بازی نباشیم به راحتی در عرض چند ساعت همه‌ی پول خود را از دست بدهیم. قوانین مانند این‌که با چند درصد سرمایه خود وارد بازی شویم؟ در چه شرایطی نمودار رشد ارز صعودی و یا نزولی خواهد شد و … آموزش‌هایی‌ست که بدون آن‌ها نمی‌توان وارد دنیای پر درآمد فارکس شد.

با تمام سودآوری فارکس نباید فراموش کرد که تعداد بازندگان این بازی بیش‌تر از برندگان آن هستند و برنده بودن در این بازی نیازمند تجربه، دانش، مهارت زیادی‌ست که بدون تلاش و ممارست فراوان به‌دست نخواهد آمد. در ضمن نرم‌افزارهایی هم هستند که با خرید آن‌ها می‌توان درصد ریسک فعالیت در این بازار را تا حدود زیادی پایین‌ آورد.

برخلاف تصور سنتی‌ آن‌هایی که آشنایی کافی با این بازار ندارند، فارکس نه‌تنها قمار و یا یک بازی مبتنی بر پایه شانس نیست که بزرگ‌ترین تجارت الکترونیک و اینترنتی قرنی محسوب می‌شود که اگر پیش‌رفت‌ها و تغییرات لحظه‌به‌لحظه‌ی آن را نپذیریم از صحنه‌ی تجارت و کسب‌و کار آن حذف خواهیم شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,