Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
مجله جاماندگان- سایه­ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد‌و‌نود

«بیداری بخت چپ­ها»

2011 August 31

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

گفتیم که در هنگام حمله عراق به کویت جالب‌ترین نکته موضعی بود که «علی­اکبر محتشمی­پور» «عضو شاخص مجمع روحانیون و نماینده­ی وقت تهران در مجلس شورای اسلامی» اتخاذ کرد. محتشمی پور، در نطق پیش از دستورش در جلسه‌ی 30 دی 1369، با استناد به فتاوای خمینی در تحریر‌الوسیله و با نادیده گرفتن نقش صدام در جنایت‌های بی­شمار علیه ایران و سهم­اش در آتش­افروزی در منطقه، به تطهیر صدام پرداخت و ورود به جنگ به نفع وی را واجب شمرد و او را «خالد بن ولید» خواند:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آن‌چه باعث این همه مصیبت شده است جهان­خوارگی آمریکا و مزدوری رژیم‌های مرتجع منطقه است. تمام مصیبت ملت‌های مسلمان منطقه از مثلث شوم استکبار جهانی به رهبری آمریکا، ‌صهیونیزم و حکام مرتجع و مزدور منطقه است. امروز بحث بر سر گذشته‌ی عراق و ایران نیست. … امروز کفر جهانی به سرکردگی آمریکا در یک صف برای نابود کردن منابع مسلمین قرار گرفته است. این‌که برخی از افراد ساده­لوح و یا مرعوب فکر کنند این جنگ برای ما جای نگرانی نیست و مردم نگران نباشند، جای بسی تاسف است… امروز ملت‌های مسلمان منطقه به خصوص ملت ایران وظیفه‌ی شرعی دارند تا در جهادی مقدس به مقابله با نیروهای کفر آمریکا، ناتو و صهیونیزم برخیزند… چرا نباید این جنایت مرگ‌بار آمریکا محکوم شود؟ چرا ما باید بی­تفاوت از کنار این همه جنایت بگذریم؟ جمهوری­ اسلامی و ملت مسلمان و انقلابی ایران با توجه به اصول و آرمان‌هایش از هر کشور دیگر اولی و احق است که در جهاد مقدس بر علیه آمریکا شرکت کند و به آرزوهای مقدس و الهی امام که خلیج­فارس باید گورستان آمریکایی‌های متجاوز شود، جامه‌ی عمل بپوشاند… حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف­آرایی خالد بن ولید در برابر ابر قدرت‌های صدر اسلام است. او که عمری در صف کفر شمشیر به روی پیامبر و مسلمانان کشید ولی در نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان گشت. … ما از چه می‌ترسیم؟ بگذار با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم. زندگی زیر سایه‌ی سرنیزه‌های آمریکا برای ما ذلت، اسارت و ننگ است.»

روزهای آخر اسفند 69 روحانیون مبارز با انتشار بیانیه‌ای خطاب به ملت ایران و مسلمانان جهان از انقلابیون فداکار در سراسر جهان خواست تا منافع نامشروع آمریکا و اسراییل را در همه­جا مورد تهاجم قرار دهند.

در بخشی از بیانیه‌ی روحانیون مبارز آمده است: «قصد آمریکا برای سرنگونی حکومت عراق برای ملت انقلابی ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

انتخابات مجلس چهارم در 21 فروردین 1371 برگزار شد. با رد صلاحیت 80 نفر از نامزدهای طیف چپ این جریان و در راس آن مجمع روحانیون مبارز از حضور در انتخابات خودداری کرد. مجمع روحانیون مبارز وگروه‌های هم‌سو تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت نکنند اما بعدها بنا به توصیه‌ی رهبری با انتشار بیانیه‌ای عزم خود را برای حضور در انتخابات اعلام و عنوان کردند که تنها به خاطر نظر رهبری در این عرصه شرکت می‌کنند. مجمع روحانیون مبارز علت اصلی تصویب نظارت استصوابی را انحصارطلبی راست سنتی در کسب و حفظ قدرت سیاسی و اقتصادی می‌دانست و معتقد بود که جناح راست از راه قانونی کردن طرح نظارت استصوابی، تسلط بر فضای مطبوعاتی، تغییر و ترکیب هیت منصفه‌ی مطبوعات، تغییر ترکیب اعضای حقوق‌دان شورای نگهبان و ایجاد تغییر و تحول در سطح مدیران و مسوولان اجرایی و به ویژه عزل­و­نصب‌ها در وزارت‌خانه‌های مختلف قصد ایجاد محدودیت برای رقبای سیاسی خود را دارد.

 مهر ماه همان سال دبیرکل مجمع روحانیون مبارز گفت: «پس از انتخابات مجلس چهارم، این مجمع تصمیم گرفت مدتی به دور از فعالیت‌های سیاسی به انجام کارهای فرهنگی، تبلیغی و مسایل مربوط به حوزه و روحانیون مشغول باشد اما امیدواریم که زمینه‌ی فعالیت این مجمع در صحنه‌ی سیاسی فراهم گردد.»

مهدی کروبی در این مورد گفت: «دستور رهبر معظم انقلاب برای از سرگیری فعالیت مجمع روحانیون مبارز برای ما مطاع است و در اصل قضیه‌ی فعالیت مجمع روحانیون مبارز بعد از دستور مقام معظم رهبری بحثی نداریم.»

 و پس از آن روزنامه‌ی سلام امروز نوشت: «در پی توجه مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حضور و فعالیت سیاسی و مطبوعاتی مجمع روحانیون مبارز، جلسه‌ی اعضای این مجمع شب گذشته تشکیل جلسه دادند و به بررسی و تبادل نظر پیرامون مسایل داخلی و خارجی پرداختند.»

و مهدی کروبی گفت: «مجمع روحانیون مبارز هیچ کاندیدایی برای انتخابات مجلس پنجم معرفی نمی‌کند.» هم­چنین ناطق­نوری گفت: «اگر روحانیون مبارز فعالانه در انتخابات شرکت نکنند مجلس پنجم با خطر ورود لیبرال‌ها روبه‌رو خواهد شد.» پس از این واکنش­ها مهدی کروبی اعلام کرد: «اعضای مجمع روحانیون مبارز در حوزه‌هایی که شرایط مساعد باشد داوطلب نمایندگی خواهند شد.»

مجمع روحانیون مبارز تهران پس از 5 سال توقف، بار دیگر فعالیت‌های سیاسی خود را از سر گرفت. دبیرکل مجمع روحانیون مبارز گفت: «پس از انتخابات دور چهارم مجلس شورای اسلامی و کمی پیش از آن فضای سیاسی ناشی از رقابت‌های انتخاباتی طوری شد که ادامه‌ی فعالیت سالم را غیرممکن می‌کرد. … در انتخابات پنجمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی نیز شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز موانعی را که در انتخابات چهارمین دوره‌ی مجلس وجود داشت مرتفع شده نمی‌دانست و از همین رو در انتخابات پنجمین دوره‌ی مجلس از اعلام فهرست نامزدهای انتخاباتی خودداری کرد.»

در مهر ماه 1375 مجید انصاری اعلام کرد: «مجمع روحانیون مبارز در نشست‌های فشرده و طولانی که از چند ماه قبل به این طرف داشت به این جمع­بندی رسید که هم‌اکنون شرایط برای فعالیت مهیا شده و به این دلیل تصمیم به فعالیت مجدد گرفته است.»

مجمع روحانیون مبارز از میرحسین موسوی خواست تا دعوت گروه‌ها و شخصیت‌ها را در مورد نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بپذیرد.

یک عامل اصلی همین نتیجه‌ی انتخابات مجلس پنجم بود. ما دیدیم جمع زیادی از هم­فکران ما وارد مجلس شدند و این نشان می‌دهد که اگر ما به‌طور جدی و رسمی کار کنیم امکان موفقیت بیش‌تر هم وجود دارد

مهدی کروبی اعلام کرد: «یک عامل اصلی همین نتیجه‌ی انتخابات مجلس پنجم بود. ما دیدیم جمع زیادی از هم­فکران ما وارد مجلس شدند و این نشان می‌دهد که اگر ما به‌طور جدی و رسمی کار کنیم امکان موفقیت بیش‌تر هم وجود دارد …. در موضوع کاندیداتوری موسوی … به این نتیجه رسیدیم که در معرض یک آزمایش قرار گرفته‌ایم و اگر وارد نشویم در آینده عدم توفیق آقای موسوی را گردن ما خواهند انداخت، لذا اراده‌ی مجمع بر این قرار گرفت که برای حمایت از موسوی وارد عمل شود … بعد از امتناع موسوی به سرعت اذهان برادران ما رفت سراغ آقای خاتمی، آقای خاتمی ابتدا زیر بار نمی‌رفتند، به قول طلبه‌ها لن تبدیل به لا شده و نزدیک است که نعم را بگویند.»

در  2 خرداد 1376 پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، روحانیون مبارز به قدرت بازگشتند. و در آذر ماه مجمع روحانیون مبارز با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت قاطع از رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: «ایجاد شبهه در ارکان نظام جمهوری اسلامی کاری عبث و دور از عاقبت‌اندیشی است.»

هم­چنین در خرداد 77 دبیر مجمع روحانیون مبارز تهران خواستار تغییر مرجع تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان شد. کروبی طی نامه‌ای به هیت رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری از آن‌چه که وی تلاشی مستمر برای پیش‌گیری از حضور گروه خاصی از روحانیون مبارز در مجلس خبرگان خواند انتقاد کرد. در این نامه پیشنهاد شده است که مراجع تقلید و تعدادی از اساتید برجسته‌ی حوزه‌های علمیه که موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای آنان همواره فراتر از علایق خاص گروهی و جناحی است طی مصوبه‌ای مرجع تایید صلاحیت نامزدهای خبرگان شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,