Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد و نود‌و‌یک

«مجمع روحانیون، اپوزیسیون صوری نظام»

2011 September 01

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

یکی از اهداف یادآوری رفتارهای جامعه روحانیون و جناح چپ آن‌ست که ما به خاطر داشته باشیم این اپوزیسیون داخل نظام و ایجاد شده توسط آقای خمینی دقیقن دارای رفتار تعریف شده در فلسفه تاسیس‌اش می‌باشد و سال‌های بسیاری‌ست که توانسته جای‌گزین آن دسته از مخالفینی شود که می‌توانسته‌اند اساس جمهوری اسلامی را در اذهان عمومی مورد هدف قرار دهند و با ابتکار این طیف و قدرت مانور قانونی‌اش مورد کم‌لطفی توده قرار گرفته‌اند، باید به یاد داشت که کاهش توقعات اجتماعی و سیاسی ایرانیان و تنزل اعتماد به نفس آنان تنها یکی از محصولات این طیف است و این اپوزیسیون صوری نظام، اتمسفری را برای حاکمیت به وجود آورده که به آسانی هرگونه رفتاری قابل دفاع و مشروع جلوه می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در تیر ماه 77 کروبی گفت: «حضرت آیت‌اله خامنه‌ای از اول در تمامی صحنه‌های انقلاب حضور داشت و خطرهای زیادی متوجه ایشان شده و انشا‌اله نعمت وجود معظم‌له سال‌ها در راس نظام جمهوری اسلامی خواهد بود و به نظام جمهوری اسلامی خدمت خواهند کرد.»

مجمع روحانیون مبارز بیانیه‌ای درباره‌ی محکومیت شهردار سابق تهران صادر و ضمن حمایت از او اعلام کرد: «ماجرای تشکیل پرونده‌ی مدیران شهرداری تهران از آغاز خبر از یک فتنه‌ی سیاسی می‌داد و مجمع روحانیون مبارز و برخی دل‌سوزان انقلاب مراتب نگرانی خود را به مدیران ارشد نظام اعلام نمود … مجمع روحانیون مبارز مراتب تقدیر خود را از تلاش‌های پیگیر آقای غلام‌حسین کرباسچی به عنوان مدیری خلاق، خستگی‌ناپذیر و مبتکر به‌ویژه در عمران و آبادی شهر تهران اعلام می‌نماید.»

 در همان سال دبیر مجمع روحانیون مبارز در پی اوج‌گیری اختلافات با شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان نسبت به عمل‌کرد این شورا و نیز پاسخ به درخواست مناظره انتقاد کرد. «عسگراولادی دبیرکل جمعیت موتلفه‌ی اسلامی، دبیر مجمع روحانیون مبارز را در مورد انتخابات مجلس خبرگان رهبری به مناظره دعوت کرده بود.» او گفت: «نظارت استصوابی شورای نگهبان را قبول ندارم زیرا زمانی‌که قانون اساسی تدوین شد، مسئله‌ی نظارت استصوابی در ذهن هیچ‌کدام از آنان نبود.»

 در همان سال دبیر مجمع روحانیون مبارز در پی اوج‌گیری اختلافات با شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان نسبت به عمل‌کرد این شورا و نیز پاسخ به درخواست مناظره انتقاد کرد

هم‌چنین دبیر مجمع روحانیون مبارز گفت: «اگر شورای نگهبان حاضر به مناظره نباشد من تصمیم دارم در یک فرصت مناسب طی یک کنفرانس مطبوعاتی مسایلی را مطرح کنم و تمام دلایل خود را با سند ذکر کنم… و دولت خاتمی هرگز مسئله‌ی ارتباط با آمریکا را مطرح نکرده است.»

پس از آن «مجید انصاری» عضو دفتر سیاسی مجمع روحانیون مبارز در مصاحبه‌ای با نشریه‌ی ارزش‌ها، خبر روزنامهی «آریا» در مورد احتمال انشعاب در مجمع روحانیون مبارز را به شدت تکذیب کرد. به نظر می‌رسید علت بالا گرفتن شایعات مربوط به انشعاب در این مجمع اختلاف‌نظر برخی از اعضا در موضوعاتی از قبیل نهضت آزادی و کارگزاران بود.

در همان دوران «اسداله بیات» محکوم شد و مجمع روحانیون مبارز در پی محکومیت این عضو تشکل روحانی، خواستار پی‌گرد قانونی مسوولان دادسرای ویژهی روحانیت و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد و اعتراض نمازگزاران اصفهانی به برخی مواضع سیاسی «آیت‌اله طاهری» را محکوم کرد و خواستار اصلاح ساختار مدیریت وزارت اطلاعات و نظارت دقیق بر عمل‌کرد نیروی انتظامی از سوی رییس جمهوری شد.

 در سال 78 دبیرکل مجمع روحانیون مبارز اولین نرمش‌ها در مورد سیاست خارجی را ابراز کرد و در پاسخ به این سوال که نظر شما دربارهی رابطه با آمریکا چیست؟ گفت: «در این مورد سه نظریه وجود دارد: اول رابطه، دوم مذاکره و سوم تشنج‌زدایی که بنده به تشنج‌زدایی معتقدم و البته معتقدم بحث رابطه یا نداشتن رابطه بحثی کارشناسی است که باید کارشناس‌ها بنشینند طرفین هم باشند و در محیطی که حالت سیاسی نداشته باشد حرف‌ها را بزنند.

برخی معتقدند که سخن امام پیرامون رابطه با آمریکا و تشبیه آن به رابطه‌ی گرگ و میش اکنون تغییر کرده و رابطه‌ی ما با آمریکا در زمان حال رابطه‌ی شیر و گرگ است که این هم نظری است.»

در تیر ماه 78 روزنامه‌ی «سلام» به علت انتشار نامه‌ی محرمانهی وزارت اطلاعات، توقیف شد. واکنش محافل مختلف نسبت به توقیف روزنامه‌ی سلام، ادامه داشت. مجمع روحانیون مبارز با انتشار بیانیه‌ای از توقیف روزنامهی سلام ابراز تاسف کرده و از اقدام وزیر اطلاعات در پس گرفتن شکایت به عنوان اقدامی منطقی و شجاعانه یاد کرد و این اقدام را موجب پیش‌گیری از بروز تشنج و ناآرامی در جامعه دانست. این مجمع با انتشار بیانیه‌ای درباره‌ی تعطیلی روزنامه‌ی سلام از شخصیت مدیر مسوول این روزنامه تجلیل کرده و تعطیلی روزنامه‌ی یاد شده را مورد اعتراض قرار داد‌. در بخشی از بیانیه‌ی مجمع روحانیون آمده است: «بر فرض محرمانه بودن نامه چنان‌چه کسی علیه انقلاب مشغول توطئه بوده و مکتوباتی هم داشته باشد آیا صرف طبقه‌بندی در بخش محرمانه‌ی یک تشکیلات می‌تواند مانع روشن‌گری و هشدار به جامعه، مسوولین و جلوگیری از پیامدهای توطئه باشد؟»

هم‌چنین دبیرکل مجمع روحانیون مبارز تهران خبر دعوت این مجمع از مردم برای تجمع در دانش‌گاه تهران را تکذیب کرد. پیش از این اعلام شده بود 15 تشکل سیاسی جبهه‌ی دوم خرداد از جمله مجمع روحانیون مبارز تهران مردم را به اجتماع در ساعت 4 بعد‌از‌ظهر روز چهارشنبه 23 تیرماه در دانش‌گاه تهران دعوت کرده‌اند.

پس از انتشار نامه‌ای از سوی تعدادی فرمان‌دهان سپاه، مجمع روحانیون مبارز با انتشار بیانیه‌ای از انتشار این نامه به رییس جمهوری انتقاد کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «یکی از آفات انقلاب این است که کسانی و گروه‌هایی خود را مساوی با دین و ارزش‌های دینی دانستند و دیگرانی را که با آنان اختلاف‌نظر دارند سزاوار اهانت و هتاکی دیدند.»

دبیر مجمع روحانیون مبارز به دنبال درج اظهار نظر «احمد منتظری» در نشریهی «پیام هاجر» دربارهی دلایل برکناری پدرش با ارسال جوابیه‌ای به این هفته‌نامه به تشریح دلایل مورد ادعای‌اش برای کنار گذاشتن «آیت‌اله منتظری» توسط آقای خمینی پرداخت.

مهدی کروبی با تشریح دلایل برکناری آیت‌اله منتظری توسط خمینی تصریح کرد که خمینی از همان سال‌‌های نخستین پیروزی انقلاب کوشید که ایشان را بر آن دارند که دفتر و بیت‌شان را از افراد ناصالح پاک‌سازی کنند لکن با کمال تاسف نتوانستند.

 دبیر مجمع روحانیون مبارز طی نامه‌ای در پاسخ به فرزند آیت‌اله منتظری دربارهی جریان عزل ایشان نسبت به انتقام‌جویی هواداران آقای منتظری از خمینی هشدار داد.

 مهدی کروبی در این نامه نوشت: «باید به صراحت اعلام کنم که متاسفانه عناصر مرموزی به دنبال یک سلسله زمینه‌سازی‌ها و جوسازی‌ها در ذهن و اندیشه‌ی آیت‌اله منتظری توانستند اختلاف جدی و ریشه‌ای میان ایشان با امام و تمامی مسوولان رده بالا، پدید آورند.»

«احمد منتظری» نیز جوابیه‌ی دبیر مجمع روحانیون مبارز به ادعاهای‌اش را بی‌ربط، خلاف واقع، تهمت و نسبت‌های ناروا خواند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,