Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
به بهانه شانزدهم آذرماه؛ روز دانشجو

«سه قطره خون»

2009 December 07

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

شانزدهم آذرماه در ایران به عنوان روز «دانشجو» نام‌گذاری شده است. در شانزدهم آذر سال 1332 و پس از کودتای 28 مرداد عده‌ای از دانشجویان دانشگاه تهران در جریان سفر معاون وقت رییس جمهور آمریکا به ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات به خشونت کشیده شد و منجر به کشته شدن سه دانشجوی دانشکده فنی تهران گردید.

20091207-news1-studentday-

دانشجو از دو کلمه «دانش» و «جو» یعنی کسی که در جستجوی دانش است تشکیل شده است. در لغت‌نامه دهخدا در برابر کلمه دانشجو آمده است: «طالب علم و علم‌خواه، آن که در دانشکده و دانشگاه متعلم باشد»

بعد از کودتاى 28 مرداد 1332، اعتراضات و تظاهرات فراوانی از سوی دانشجویان برپا می‌شد. در شهریور ماه سال 1332 نیکسون معاون رییس جمهور امریکا، راهى ایران گردید.

نهضت مقاومت ایران در واکنش به ورود «نیکسون» به ایران با سازماندهی دانشجویان دانشگاه تهران سلسله اعتراضاتی را برپا کرد.

در روز 14 آذر ماه سال 1332 تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران،  با ورود «دنیس رایت»، کاردار جدید سفارت انگلیس در ایران، شدت یافت.

دانشجویان دانشکده‌هاى حقوق و علوم سیاسى، علوم دندان پزشکى، فنى، پزشکى، داروسازى در دانشکده‌هاى خود تظاهراتی علیه حکومت  روی کار آمده برپا کردند.

روز 15 آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامى، در زد و خورد با دانشجویان، شمارى را مجروح و گروهى را دستگیر و زندانى کردند. صبح روز 16 آذر 1332، نیروی گارد حکومت پهلوى براى اولین بار وارد صحن دانشگاه شد.

در یکى از کلاس‌هاى درس دانشکده فنى، چند تن از دانشجویان در اعتراض به حضور ماموران گارد امنیتی شعارهایی را سر دادند. این امر با واکنش ماموران مواجه شد و پس از یک درگیری با تیراندازی ماموران سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران به نام‌های «احمد قندچی»، «مصطفی بزرگ نیا» و «شریعت رضوی» کشته شدند.

حادثه 16 آذر 1332، بعنوان یک روز (مقاومت تاریخى) در تاریخ دانشگاه تهران ثبت شد. از آن پس، همه ساله  دانشجویان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌هاى سراسر ایران مراسم و تظاهراتى به یاد کشته شدگان آن روز برپا مى‌کردند.

مصطفی چمران:خصوصیت بالقوه دانشجویان در این است که با تحرک گرایش، استنباط و فهم خود فضا را تغییر مى دهند

دکتر مصطفی چمران در ر ابطه با حادثه 16 آذر مى گوید: «خصوصیت بالقوه دانشجویان در این است که با تحرک گرایش، استنباط و فهم خود فضا را تغییر مى دهند.»

بنا به گفته برخی در پی قتل و جرح گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در 16 آذر که به نشانه اعتراض به تجدید روابط سیاسی ایران و انگلستان و آمریکا برگزار شده بود  کلاس‌های درس تعطیل شد.  روزنامه‌های وقت هرگز نتوانستند  این رویداد را آن طور که اتفاق افتاده بود گزارش کنند و به نقل اطلاعیه‌های رسمی یک سویه و مقاله‌های اندرزگونه بسنده کرده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,