Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
معمر قذافی، در تازه‌ترین پیام:

«به مقاومت در برابر هجوم بیگانگان به لیبی ادامه دهید»

2011 September 02

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 1 سپتامبر، معمر قذافی، رهبر متواری لیبی، در یک پیام تلویزیونی که از طریق یک شبکه سوریه‌ای پخش می‌شد مجدد از حامیان خود خواست تا در برابر آن‌چه وی «هجوم بیگانگان» خوانده است مقاومت و ایستادگی کنند.

به گزارش الجزیره، این پیام تلویزیونی که از شبه سوریه‌ای الرای پخش می‌شد، معمر قذافی به حامیان خود گفت در برابر خارجی‌هایی که قصد استعمار لیبی و منابع آن را دارند مقاومت و آن‌ها را از سرزمینشان بیرون کنند.

از سویی دیگر مراد مدلسی، وزیر خارجه الجزایر ، یکی از دو همسایه غربی لیبی اعلام کرد در صورتی که شورای ملی انتقالی لیبی بتواند حکومتی تشکیل دهد که همه مناطق این کشور را نمایندگی کند‌، الجزایر آماده به رسمیت شناختن آن است‌.

به گزارش رادیو فرانسه 1، مدلسی ضمن تایید ورود چند تن از اعضای خانواده رهبر رژیم سابق لیبی به الجزایر، تاکید کرد کشور متبوعش به معمر قذافی پناهندگی نخواهد داد.

این در حالی است که روزنامه جزایری «الوطن» چاپ روز چهارشنبه نوشت «دولت الجزایر این احتمال که معمر قذافی برای حفظ جان خود به شاخه شمال آفریقای شبکه القاعده بپیوندد بسیار نگران است.»

گفتنی است که سه تن از فرزندان قذافی به نام‌های هانیبال، محمد، عایشه، به هم‌راه صفیه همسر دوم او پس از فتح طرابلس توسط انقلابیون به الجزایر پناه بردند.

هم‌زمان در تحولی دیگر یکی از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی اظهار داشت که به رهبران قبایل در شهر سرت یک هفته دیگر مهلت داده خواهد شد که این شهر را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل شورا دهند.

شهر سرت آخرین پای‌گاه عمده نیروهای وفادار به معمر قذافی است.

مخالفان آقای قذافی پیش‌تر تا روز شنبه به این نیروها مهلت داده بودند که خود را تسلیم کنند.

اما عضو ارشد شورای ملی انتقالی گفت که رهبران قبایل سرت، با وجود این‌که متوجه شده‌اند که مقاومت امکان‌پذیر نیست، هنوز نتوانسته‌اند نظامیان وفادار به قذافی را متقاعد کنند.

از سویی دیگر نشست بین‌المللی «دوستان لیبی» برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پاریس، شام‌گاه پنج‌شنبه، آغاز می‌شود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و نمایندگان چین و روسیه از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست هستند.

بیشتر بخوانید:

«روسیه «شورای ملی انتقالی لیبی» را به رسمیت شناخت»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,