Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«سه پیامی که نباید به آن توجه کنید»

2009 December 08

وقتی در اینترنت هستید و صفحات وب را مرور می کنید یا صندوق پست الکترونیک خود را چک میکنید قاعدتن پیام های مختلفی را چه بصورت تبلیغات یا هشدارهای تصویری یا متنی یا بصورت ایمیل دریافت می‌کنید اما در این میان پیام‌هایی هستند که نباید به آن‌ها توجه و بخصوص عمل کنید. این‌ها پیام‌هایی فریبنده با هدف سرقت یا سو استفاده  از اطلاعات شما هستند.

علیرضا شیرازی در وب‌لاگ شخصی خود با ذکر این مطلب می‌نویسد: «بطور کلی سه اصل در بررسی هر پیامی که دریافت یا مشاهده می‌کنید در نظر داشته باشید.
1. اصل اول: هر پیام یا ارتباطی که به نحوی با اطلاعات مالی یا حساب بانکی شما ربط پیدا می کند.
2. اصل دوم: هر پیامی که به هر نحوی خواستار کلمه عبور هرگونه حساب یا نام کاربری شما ( مانند کلمه عبور ایمیل، وبلاگ،حساب بانکی،سایت و…)  باشد.
3. اصل سوم: هر پیامی که به نحوی به دنبال اطلاعاتی هرچند ساده مانند آدرس ایمیل یا نام و مشخصات دیگر شما باشند. سودجویان ممکن است تنها  به دنبال بانک اطلاعات از ایمیل های کاربران برای ارسال اسپم یا فروش آن باشند.
در همین رابطه سه مثال از  پیام هایی که نباید به آن توجه کنید در ادامه ذکر شده است:
1. هرگونه پیام در ارتباط با قطع سرویس به شما یا اختلال در سرویس و درخواست برای ارسال نام کاربری و کلمه عبور از طریق ایمیل یا ورود آن در صفحه یا سایت خاصی! این شیوه یکی از روش های معمول برای فریب کاربران بخصوص در سرویس های ایمیل  مانند یاهو  یا سرویسهای پیام رسان فوری و چت هست که ایمیلی برای شما مبتنی بر قطع خدمات شما و مسدود شدن حساب کاربری شما در اینده نزدیک می آید و از شما خواسته می شود نام کاربری و کلمه عبور خود را یا در ایمیل یا در صفحه خاصی وارد کنید و این قضیه در نهایت به سرقت اطلاعات و هک ایمیل یا حساب کاربری شما منتهی خواهد شد.
به طور معمول و در اکثر مواقع هیچ سایتی به شما اخطاری در این زمینه و بدین شکل نمی دهد و هم چنین آن ها نیازی به کلمه عبور شما ندارند. هم چنین دقت کنید از طریق لینک های داخل یک ایمیل وارد سایتی که نیاز که ورود کلمه عبور شما هست نشوید و یا حداقل به آدرس نشان داده شده در مرورگر هنگام ورود هرگونه کلمه عبور یا اطلاعات حساب مالی خود دقت کنید.
2.به پیامهای متنی یا تصویری که به شما مژده برنده شده در یک لاتاری یا قرعه کشی (بخصوص اگر شخصن در چنین مسابقات یا قرعه کشی ها شرکت نکردید) توجه نکنید. برنده شدن به عنوان مثلا صد هزارمین بازدید کننده ! یا برنده شده در قرعه کشی بین حساب ها یا ایمیل کاربران و… پیام هایی معمول است که توسط افراد سودجو برای فریب و کسب اطلاعات شما (حتی اگر شده یک آدرس ایمیل) استفاده می شود و مطمئن هم باشید که جایزه ای هم در کار نیست جز آن که در ساده ترین حالت صندوق پست الکترونیک شما در آینده پر شود از ایمیل های اسپم!
3. مژده پورسانت مناسب، شراکت در یک سرمایه گذاری یا انتقال وجه بین دو کشور، واریز پول به هر دلیلی به حساب بانکی شما و درخواست مشخصات حساب بانکی شما و خلاصه هر گونه پیامی که به نحوی چه در اولین پیام و چه در ارتباط های بعدی و حتی برقراری دوستی های مجازی از شما مشخصات حساب بانکی شما یا کارت اعتباری شما را بخواهد. البته این مورد در بین کاربران ایرانی کمتر پیش می آید اما متاسفانه تاکنون میلیون ها تومان از بازرگانان ایرانی که کارت اعتباری داشته اند کلاه برداری شده است. اگر کسی در آفریقا،آسیا یا اروپا و آمریکا مشکلی دارد و می خواهد پول خودش را حساب شما واریز کند و بعد هم درصدی به شما بدهد مطمئن باشید می خواهد کلاه شما را بردارد!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,