Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
بیست‌و‌‌چهارم شهریور- پانزدهم سپتامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم شهریور»

2011 September 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1821 میلادی- پنج کشور واقع در آمریکای مرکزی «کاستاریکا»، «گواتمالا»، «هندوراس»، «نیکاراگوئه»، و «السالوادور» که قبلن مهاجرنشین و مستعمره اسپانیا بودند اعلام استقلال کردند. قرار بود این سرزمین‌ها به دلیل داشتن زبان و فرهنگ واحد، یک فدراسیون تشکیل دهند که عملی نشد.

آن‌ها از اوایل قرن شانزدهم، تحت استعمار اسپانیا واقع شدند. از آغاز قرن نوزدهم، این مناطق خواستار استقلال‏ شدند که با به هم ریختن اوضاع داخلی اسپانیا و ضعف حکومت مرکزی، مناطق مستعمره به سمت استقلال به پیش رفتند. همگی به جز «السالوادور» که تا آن زمان یکی از ایالات گواتمالا بود، پس از استقلال به امپراتوری مکزیک پیوستند. در سال 1823، این کشورها از امپراتوری مکزیک جدا شده و هم‌راه با کشورهای منطقه، اتحادیه دیگری را به نام «فدراسیون ایالات آمریکای مرکزی تشکیل دادند». این اتحادیه در سال 1839 از بین رفت و هر‌یک از کشورها حکومتی مرکزی تشکیل دادند.

1890 میلادی- «آگاتا مری کلاریسا» (Agatha Mary Clarissa, Lady Mallowan) مشهور به «آگاتا کریستی» (Dame Agatha Christie) در انگلستان زاده شد. او نویسنده داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. او با نام مستعار «ماری وستماکوت» (Mary Westmacott) داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته ‌است. آن دسته از داستان‌های آگاتا کریستی که در‌باره ماجراهای کارآگاه «هرکول پوآرو» و یا «خانم مارپل» هستند، لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند.

این نویسنده در کتاب رکوردهای «گینس» مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و مقام دوم (بعد از ویلیام شکسپیر) در میان پرفروش‌ترین نویسندگان در هر زمینه‌ای را به خود اختصاص داده ‌است.

«تله موش» یکی از آثار معروف او است که برای اولین بار در ۱۹۵۲ در لندن به روی صحنه رفت و از آن تاریخ تا زمان حاضر بر روی صحنه بوده‌ است. در سال ۱۹۵۵ نمایش‌نامه او به نام «شاهد پرونده» به‌عنوان به‌ترین نمایش‌نامه برنده‌ی جایزه «ادگار»  (Edgar Award) شد. بیش‌تر کتاب‌ها و داستان‌های کوتاه او به فیلم درآمده‌اند که از آن میان می‌توان به‌طور مثال به فیلم‌های «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» و «مرگ در رودخانه نیل» اشاره کرد.

1894 میلادی- ژاپن در جنگ «پیونگ یانگ»  (Battle of Pyongyang) چین را شکست داد. علت شکست چین وجود فساد در دست‌گاه اداری و ضعف تدارکاتی، تسلیحاتی و آموزشی ارتش این کشور عنوان شد. هدف ژاپن از این جنگ، کوتاه کردن دست چین از شبه جزیره کره، تصرف تایوان و جزایر «پسکادور» (Pescadores) و گرفتن امتیازهای تجاری بیش‌تری بود.

1916 میلادی- برای نخستین بار در تاریخ، از «تانک» در جنگ استفاده شد. گفته شده نیروهای انگلیسی نخستین تانک‌ها را که توسط «ارنست سویتون» (Ernest Swinton) طراحی شده بودند در فرانسه بر ضد آلمانی‌ها به کار بردند. ارتش انگلستان نخستین تانک را در سپتامیر 1915 آزمایش کرده بود و یک سال طول کشیده بود تا 49 دست‌گاه از آن را بسازد که 11 دست‌گاه از این تانک‌ها چنین روزی وارد عملیات شده بودند. طولی نکشید که وسیله دفع این جنگ‌افزار (بازوکا) ساخته شد.

1935 میلادی- دولت حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی) یهودیان این کشور را از تابعیت آلمان محروم کرد و «سواستیکا» (Swastika) علامت فرخندگی، شانس خوب و نماد نژاد آریایی را که از هزاران سال پیش در هند در مراسم و جشن‌ها به کار برده می‌شود، بر پرچم آلمان نقش کردند. این نماد در تاریخ کهن اروپا و هم‌چنین آثار کشف شده از فرهنگ‌های هند و اروپایی مانند هند و‌ آریایی‌٬ ایرانی‌٬ هیتی‌ها‌٬ سلتی‌ها و یونانی‌ها به چشم می‌خورد. آرین‌ها این نماد را (خطوط متقاطع شکسته که مخالفان هیتلر آن را به صلیب شکسته تعبیر کرده‌اند) هنگام مهاجرت به اروپا با خود حمل می‌کردند که یک نمونه از آن در خرابه‌های شهر «تروا» به دست آمده است.

سواستیکا یک واژه سانسکریت (هندی) به معنای «شانس‌آور» است. در پی رسمیت یافتن سواستیکا به عنوان پرچم آلمان بود که غیر آریایی‌ها در آن کشور از داشتن نشریه و پرداختن به امور حساس و به مقام مهم دولتی رسیدن محروم شدند.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1378 خورشیدی- «عبدالحسین زرین‌کوب» ادیب، تاریخ‌نگار و منتقد ادبی برجسته ایران درگذشت. آثار او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی‌شناسی شناخته می‌شود. «پله پله تا ملاقات خدا»، «بحر در کوزه»، «از کوچه‌ی زندان» و «با کاروان حله» برخی از آثار او هستند.

1361 خورشیدی- «صادق قطب‌زاده» در تهران اعدام شد. جرم او توطئه بر ضد نظام جمهوری اسلامی و قصد براندازی آن اعلام شده بود. وی یک دوره وزیر امورخارجه و پیش از آن هم یک دوره مدیر عامل سازمان رادیو – تلویزیون ملی ایران بود.

1812 میلادی- «ناپلئون بناپارت» پس از تصرف مسکو سوخته، 15 سپتامبر از «کرملین» دیدن کرد و گفت که تنها، ساختمان زرادخانه آن ویران شود و به عمارات دیگر که هویت ملی روس‌ها را منعکس می‌کند آسیب وارد نیاید.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,