Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
پس‌کوچه تماشا

«نمایش‌های خیابانی در خانه هنرمندان»

2011 September 19

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

نمایش‌های خیابانی در خانه هنرمندان

به مناسبت هفته هنر کرمانشاه، نمایش‌های خیابانی در خانه هنرمندان ایران، پارک و تالار نیاوران و میدان آزادی اجرا شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش سایت ایران تاتر، طی هفته هنر استان کرمانشاه 4 اثر نمایش خیابانی با هدف معرفی هنر نمایش کرمانشاه به عموم مردم، به اجرا درآمد.

در روز پنج‌شنبه ـ 24 شهریورماه ـ دو نمایش «بزم و رزم» کاری از «مجتبی مرادی» و «کوسه بر خانه» به کارگردانی «سعید ذبیحی» در خانه هنرمندان ایران اجرا شد. هم‌چنین دو نمایش نام‌برده پنج‌شنبه و جمعه نیز در ساعت 10 و 10:30 در پارک نیاوران و میدان آزادی  به اجرا در‌آمد. و نمایش «شور شهر شیرین» کاری از «خسرو امیری» یک‌شنبه ـ 27 شهریورماه ـ در دو نوبت در ساعت 16 و 17 در تالار نیاوران اجرا شد.

هم‌چنین نمایش «مان گشو» نیز به کارگردانی «جعفر دردانه» سه‌شنبه و چهارشنبه (29 و 30 شهریورماه) در دو نوبت در ساعت 16 و 17 در تالار نیاوران برای تماشاگران و علاقه‌مندان به هنر نمایش شهرستان اجرا می‌شود.

هفته هنر استان کرمانشاه با هدف شناسایی، معرفی و نمایش توان‌مندی‌های هنرمندان استان کرمانشاه است.

مجوز اجرای نمایش «ورود آقایان ممنوع» بالاخره صادر شد       

کارگردان نمایش «ورود آقایان ممنوع» گفت: «مجوز اجرای عمومی این نمایش صادر شد و به احتمال زیاد از اواخرشهریور ماه به روی صحنه می‌رویم.»

«کتایون فیض مرندی» در گفت‌وگو با خبرنگار تاتر باش‌گاه خبری «توانا»، اظهار داشت: «از نمایش «ورود اقایان ممنوع» بازبینی صورت گرفت و مجوز اجرا صادر شد.»

وی افزود: «تقریبن 40 درصد کار تغییر پیدا کرده و جای‌گزین برای آن در نظر گرفته شد. وقتی یک اثری در حال تغییر است، دو رویکرد کارگردان می‌تواند داشته باشد، می‌تواند آسیب‌ها را بپوشاند یا از طرفی دیگر می‌تواند با حذفی‌ها به روی صحنه برود.»

این کارگردان تاتر تصریح کرد: «گروه‌ ما تصمیم به پوشش حذفیات داد و اپیزودهای دیگری با بازنویسی صورت گرفت، به طوری که با تغییرات در شخصیت به کل اثر آسیب نرسد.»

وی با اشاره به تمرین طاقت‌فرسا گروه برای اجرا نمایش اشاره کرد و گفت: «اگر در طول این مدت در تمرینات وقت را صرف کردیم، به دلیل اجرای نمایشی شایسته برای تماشاگر بود.»

به گفته فیض مرندی «ورود آقایان ممنوع» جنبه‌های انتقادی، اجتماعی در خصوص معضلات زنان در جامعه دارد البته در جشن‌واره فجر این انتقاد به یک نوع بیان شد و الان به گونه‌ای دیگر بیان می‌شود. در واقع قصد داشتیم نگاه خودمان را به جامعه افزایش دهیم و نکاتی که نیازمند توجه بیش‌تری است را مدنظر قرار دهیم.»

وی در خصوص اصلاحات صورت گرفته در این اثر نمایشی گفت: «حسین کیانی به عنوان دراماتوژ با کمک آرش عباسی بازنویسی متن را شروع کردند، البته قسمتی نیز در اتودها شکل گرفت و از روز جمعه به روی صحنه می‌رویم.»

به گزارش فارس نمایش «ورود آقایان ممنوع» نوشته آرش عباسی، دراماتورژی حسین کیانی و کارگردانی کتایون فیض‌مرندی است

هم‌چنین «نگار عابدی»، «ناهید مسلمی»، «رویا میرعلمی»، «آذر خوارزمی»، «معصومه قاسمی‌پور»، «سارا الهیاری»، «نوشن حسن‌زاده»، «فرزانه سهیلی»، «آیدا صادقی» و «نوید محمدزاده» در این نمایش یه عنوان بازی‌گر حضور دارند.

ساحره متین بازی‌گر تاتر، سینما و تلویزیون در 76 سالگی درگذشت

به گزارش خبرگزاری فارس، ساحره متین (شمسی علی‌بابایی) در سال 1314 در تهران متولد شد. در سال 1338 در رشته جامعه‌شناسی در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانش‌کده ادبیات پذیرفته شد و در سال 1343 از دانش‌گاه تهران در رشته جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل شد. او در خلال تحصیل در دانش‌کده در کلاس‌های فن بیان زیر نظر «مهدی فروغ» حضور پیدا کرد و کلاس‌های بازی‌گری را زیر نظر «علی‌اصغر گرمسیری»، «علی نصیریان»، «عباس جوانمرد» و «رکن‌الدین خسروی» گذراند و در سال 1367-1366 در کلاس‌های بازی‌گری «حمید سمندریان» نیز حضور پیدا کرد.

در سال 1375 از وزارت آموزش و پرورش بازنشسته شد و از سال 1367 تاکنون به فعالیت در تاتر و سینما و تلویزیون پرداخت.

فیلم‌های «مسافران»، «لیلی با من است»، «بوی پیراهن یوسف»، «آژانس شیشه‌ای» و سریال «مدرسه مادر بزرگ‌ها» از جمله کارهای بازی‌گری وی بود.

اپرای عروسکی «حافظ» به وین می‌رود

گروه تاتر عروسکی «آران» برای ضبط موسیقی سمفونیک اپرای عروسکی «حافظ» به اتریش سفر می‌کند.

به گزارش از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، این گروه پس از سفر خود به فرانسه برای اجرای اپرای عروسکی «عاشورا» در جشن‌واره «شارل مزیه»، رهسپار وین می‌شوند تا بخش سمفونیک موسیقی اپرای عروسکی «حافظ» را توسط ارکستر سمفونیک این کشور ضبط کنند.

«بهروز غریب‌پور» کارگردان این نمایش عروسکی در همین خصوص به سایت بنیاد رودکی گفت: «قسمت‌هایی از موسیقی را با صدای «علیرضا قربانی» ضبط کرده‌ایم و بخش نهایی ضبط صدای این هنرمند پس از بازگشت ما از اتریش و ضبط بخش سمفونیک صورت خواهد گرفت.»

این نمایش که در حال حاضر مراحل ساخت عروسک را سپری می‌کند، با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی قرار است اواخر پاییز سال جاری در تالار فردوسی روی صحنه برود.

اقتباسی  از «هملت » در شهر کلکته به صحنه می‌رود

مرکز فرهنگی شرق کلکته، با هم‌کاری وزارت فرهنگ و گردش‌گری این کشور، از پنج‌شنبه 24 شهریور، یک جشن‌واره پنج روزه با نام «ناتیا اوتساو» برگزار شد. پنج نمایش بنگالی و هندو و دو نمایش از اوریا و از مانی پوری در آن شرکت کردند تا تاتر را در این نواحی به یک امر مردمی تبدیل کنند.

در این جشن‌واره اقتباسی از نمایش «هملت» به کارگردانی «بیپاس چاکرا بورتی» و با هم‌کاری گروه تاتر «آنیا» از غرب بنگال شرکت کردند و این اجرا در روزهای  23 ، 24 و 25 شهریورماه در کلکته به صحنه رفت.

جمهوری چک میزبان نوزدهمین جشن‌واره بین‌المللی تاتر است

شهر «پلزن» واقع در غرب جمهوری چک، در تماشاخانه‌ها و خیابان‌های خود شاهد آثار هنرمدان چک و سایر نقاط جهان است. در میان این آثار اقتباس مدرنی از «رومئو و ژولیت»، اجرایی از «دایی وانیا» به کارگردانی« ریماس تومیناس» محصول مسکو، اجرایی پست مدرن از«مرغ دریایی» به چشم می‌خورد. این جشن‌واره از 23 تا 31 شهریور برگزار می‌شود.

اجرایی از اثر «ویلیام شکسپیر» در هارلم نیویورک به صحنه می‌رود

«جنی بنت» اجرایی از« هنری پنجم» را کارگردانی کرده و در تاتر کلاسیک هارلم به نمایش گذاشته است. این اجرای 90 دقیقه‌ای از اثر شکسپیر درباره قدرت و جنگ است که فصل تابستان این تاتر را به خود اختصاص داده است. قابل ذکر است «هنری پنجم» تاکنون دوبار مورد اقتباس سینمایی قرار گرفته که یکی از آن‌ها در سال 1944 به حضور «لارنس اولیویر» در نقش اصلی مربوط می‌شود.

در اجرای فعلی تمامی بازی‌گران سیاه‌پوست هستند و از داربست در طراحی صحنه استفاده شده است.

شهر ژوهانسبورگ شاهد برگزاری جشن‌واره نمایش‌های تک‌نفره بود

به گزارش سایت ایران تاتر، بزرگ‌ترین شهر آفریقای جنوبی، ژوهانسبورگ، از سه‌شنبه گذشته به مدت یک هفته و در تاتر «جوبورگ» میزبان جشن‌واره بین‌المللی نمایش‌های تک نفره «موآ» بود. چند کارگاه آموزشی نیز با هدف آشنا کردن هنرمندان نمایش‌های تک نفره به نحوه نگارش، کارگردانی و بازی در این چنین نمایش‌هایی و در بخش جنبی‌، برگزار شدند. این جشن‌واره روز 9 شهریور ماه به کار خود پایان داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,