Saturday, 18 July 2015
06 December 2021

«خبرهای بیست و پنجم سپتامبر ۲۰۱۱»

2011 September 25

هم‌زمان با تشکیل دولت جدید،

«پیش‌روی مخالفان به سوی مرکز زادگاه قذافی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌ها از لیبی، از پیش‌روی نیروهای دولت انتقالی به سوی مرکز شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی، در روز یک‌شنبه، 25 سپتامبر، حکایت دارد.

پس از روزها درگیری سنگین در این منطقه، مخالفان سرهنگ قذافی روز شنبه موفق شدند که از دو جهت به سوی مرکز شهر سرت پیش‌روی کنند.

مخالفان خود را برای یک حمله گسترده در صبح روز یک‌شنبه آماده می‌کنند و امیدوراند که با این حمله موفق به تصرف کامل این شهر شوند.

سرت، در ۴۰۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس و ساحل دریای مدیترانه واقع است. سرت و شهر بنی‌ولید، آخرین پایگاه‌های نیروهای رهبر سابق لیبی هستند.

مخالفان می‌گویند که از جبهه غربی به یک کیلومتری مرکز شهر رسیده‌اند.

یکی از نیروهای مخالف گزارش داد که وفاداران به سرهنگ قذافی در مساجد، ساختمان‌های عمومی و منازل موضع گرفته و به آن‌ها حمله کرده‌اند.

یک امدادگر، تلفات نیروهای دولت انتقالی را دست‌کم دو نفر اعلام کرده است.

نیروهای دولت انتقالی لیبی هفته گذشته وارد سرت شده اما در پی مقاومت شدید نیروهای سرهنگ قذافی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

جنگنده‌های ناتو صبح شنبه به مواضع نیروهای سرهنگ قذافی در سرت حمله کردند.

هم‌زمان با عملیات تازه نیروهای مخالف معمر قذافی برای تصرف شهر سرت، محمود جبرییل، نخست وزیر دولت انتقالی اعلام کرده که یک لیبی دموکراتیک در حال پا گذاشتن به عرصه وجود است.

محمود جبرئیل، رییس کمیته اجرایی شورای ملی انتقالی لیبی، که نخست وزیر موقت لیبی به حساب می‌آید، روز شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن‌رانی کرد.

او گفت که کشورش هنوز به طور کامل آزاد نشده و خواهان رفع تحریم‌ها از دارایی‌های خارجی لیبی که ارزش آن حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است، شد.

شورای ملی انتقالی لیبی در هفته جاری اعضای کابینه موقت را معرفی خواهد کرد.

…………………………………

انتقاد بان‌کی‌مون از احمدی‌نژاد:

«مجمع عمومی بر اساس اصل احترام و تحمل آرای دیگران است»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 23 سپتامبر، به وقت آمریکا، بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، از اظهارات او پیرامون واقعه هولوکاست و حملات ۱۱ سپتامبر انتقاد کرده است.

آقای بان که روز جمعه‌ با رییس جمهوری اسلامی در نیویورک دیدار کرد، به آقای احمدی‌نژاد گفت که مناقشات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌بایست از طریق گفت‌وگو حل شود به طوری که جامعه جهانی نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان یابد و در این مسیر، هم‌کاری و تبعیت کامل ایران از قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، نقش کلیدی دارد.

آقای بان هم‌چنین با اشاره به سخنان روز پنج‌شنبه آقای احمدی‌نژاد در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که مجمع عمومی بر اساس اصل احترام متقابل، تحمل آرای دیگران، و تفاهمات بین فرهنگی شکل می‌گیرد و طرح مسایلی چون انکار هولوکاست یا ابراز تردید نسبت به حملات یازدهم سپتامبر در چنین اجلاسی «پذیرفتنی» نیست.

رییس جمهوری اسلامی در سخنان خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود: «کشورهای سلطه‌گر با استفاده از شبکه استعماری رسانه‌ها در برابر سوال از هولوکاست سوال‌کننده را مورد هجمه و تهدید قرار می‌دهند و در برابر سوال از ۱۱ سپتامبر تهدید به تحریم و حمله نظامی می‌کنند.»

دبیرکل سازمان ملل هم‌چنین در این دیدار نسبت به اعدام یک نوجوان که چند روز پیش در تهران صورت گرفت اظهار تاسف کرد و خواستار توجه ایران به حقوق بنیادین شهروندی و حقوق سیاسی افراد شد.

به نظر می رسد اشاره آقای بان به اعدام علیرضا ملاسلطانی است که به جرم قتل روح‌اله داداشی قوی‌ترین مرد ایران در جریان یک نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بود و چند روز پیش در ملا‌عام اعدام شد.

…………………………………

منابع پزشکی در یمن اعلام کردند،

«بیش از نود کشته و زخمی در تظاهرات یمن»

خبر / رادیو کوچه

منابع پزشکی در یمن روز شنبه، 24 سپتامبر، اعلام کردند در حمله نیروهای ارتش یمن علیه تجمع‌کنندگان در میدان «تغییر» در صنعا 40 تن کشته و 54 نفر زخمی شده‌اند.

پیش از این اعلام شده بود در حمله به این میدان که به نماد مخالفان علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن تبدیل شده است 28 تن کشته شدند.

این درگیری چند ساعت پس از بازگشت علی عبداله صالح به یمن به وقوع پیوست.

رییس جمهوری یمن سه ماه پیش هنگام حضور در مسجد ریاست جمهوری مورد سو‌قصد قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

صالح پس از این حادثه برای درمان به سعودی منتقل شد و شام‌گاه جمعه به صنعا بازگشت.

او پس از بازگشت خواستار آتش‌بس شد‌، اما درگیری بین گارد ریاست جمهوری بین فرزندش احمد علی عبداله و نیرهای احمد الاحمر سرلشکر جدا شده از ارتش از سرگرفته شد.

علی عبداله صالح از 32 شال پیش در یمن حکومت می‌کند و مخالفان خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

…………………………………

خانه سینمای ایران خطاب به قوه قضاییه:

«‌حقوق فیلم‌سازان بازداشت شده باید رعایت شود»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 23 سپتامبر، خانه سینمای ایران، با انتشار بیانیه‌ای خواستار رعایت حقوق فیلم‌سازان و فعالان سینمایی بازداشت شده طی هفته گذشته در این کشور شده است.

به گزارش روابط عمومی خانه سینما، در این بیانیه از اعضای خانه سینما خواسته شده که شکیبایی کنند و هم‌زمان از دست‌گاه‌های امنیتی و قوه قضاییه درخواست شده که به اتهامات فیلم‌سازان ایرانی که طی چند روز گذشته بازداشت شده‌اند، «رسیدگی عاجل» شود و برای آن‌ها «احکام عادلانه» صادر شود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «از بازداشت چند نفر از هم‌کاران مستندساز نزدیک به یک هفته می‌گذرد. متاسفانه این بازداشت‌ها ناشی از سو‌تفاهم بزرگی است که بر سر فروش فیلم‌های مستند ساخته شده این هم‌کاران به شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پیش آمده است.»

خانه سینمای ایران در بیانیه خود با اشاره به خاست‌گاه قانونی فروش محصولات سینمایی به شبکه‌های تلویزیونی خارجی اشاره کرده و آورده است: «آیا به راستی قانونی مبنی بر ممنوعیت فروش آثار سینمایی به شبکه‌های تلویزیونی خارجی وجود دارد؟ اگر چنین است، چرا و چگونه سازمان‌های پخش و فروش دولتی در بازارهای فروش جهانی و در مناسبات دوجانبه اقدام به فروش آثار و هم‌کاری با همین شبکه‌ها می‌کنند؟ آیا فروش فیلم در نص قانون برای دولت مجاز و برای بخش خصوصی ممنوع اعلام شده است؟»

در بخش پایانی این بیانیه هم خانه سینما ضمن دعوت اعضای خود به «شکیبایی و خویشتن‌داری» خواستار «رعایت حقوق و بی‌طرفی کامل در تحقیقات» قوه قضاییه شده که بنابر بیانیه این نهاد هنری می‌تواند منجر به آن شود که «حیثیت بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی ایران بابت سو‌تفاهمات و بی‌تدبیری‌ها، متحمل هزینه‌های گزاف تازه نشود.»

پیش‌تر، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از باش‌گاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در روز جمعه ۲۵ شهریور، خبر داده بود: «شبکه گسترده‌ای از کسانی که تامین‌کننده اطلاعات، فیلم، خبر، سوژه‌یابی و تهیه گزارش از محیط‌های مختلف ایران برای بی‌بی‌سی فارسی بوده‌اند، شناسایی شدند و طی روزهای آینده اقدام مقتضی در مورد آنان به عمل خواهد آمد.»

بعضی از رسانه‌های ایران هویت بازداشت‌شدگان را مجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، محسن شهنازدار، کتایون شهابی و ناصر صفاریان معرفی کرده‌اند.

…………………………………

برگزاری دادگاه پشت درهای بسته،

«طنطاوی در دادگاه محاکمه حسنی مبارک شهادت داد»

خبر / رادیو کوچه

محمد‌حسین طنطاوی، رییس شورای نظامی حاکم بر مصر، روز شنبه، 24 سپتامبر، در دادگاه محاکمه رییس جمهوری پیشین این کشور، حسنی مبارک، حاضر شده و شهادت داده است.

بر اساس گزارش‌ها هیچ‌کس از محتوای شهادت طنطاوی خبر ندارد ولی هواداران مبارک معتقدند که طنطاوی به سود حسنی مبارک شهادت داده است.

حسنی مبارک، رییس جمهوری مخلوع مصر، با اتهام صدور دستور کشتن معترضان قیام مردمی سال جاری مواجه است و اگر در این اتهام مقصر شناخته شود، ممکن است به مرگ محکوم شود.

جلسه محاکمه پشت درهای بسته انجام شد اما خبرنگاران می‌گویند شهادت رهبر نظامی مصر که در زمان حکومت حسنی مبارک وزیر دفاع بود، دارای اهمیتی حیاتی است.

هم‌چنین قرار است دادگاه روز یک‌شنبه شهادت سامی عنان رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر را نیز بشنود.

…………………………………

در روزهای اخیر روی داد،

«کشته شدن پنج نظامی ترکیه در حمله مخالفان کرد»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های ترکیه روز یک‌شنبه، 25 سپتامبر، اعلام کردند که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی دولت و شورشیان کرد در این کشور پنج نفر از ماموران امنیتی کشته و ۹ نفر هم زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های ترکیه، در جریان این درگیری که در شهر سیرت، واقع در جنوب شرقی این کشور روی داد، سه نفر از شورشیان کرد هم کشته شده‌اند.

درگیری‌ها میان ارتش ترکیه و شورشیان کرد در هفته‌های اخیر و هم‌زمان با حمله ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌.کا.‌کا) در شمال عراق، شدت گرفته است.

ترکیه، پ‌ک‌ک را متهم می‌کند که از پای‌گاه‌هایش در شمال عراق برای انجام حملات خود در ترکیه استفاده می‌کند.

…………………………………

منابع مطع در وزارت دارایی جمهوری اسلامی،

«احتمال برکناری دو مدیرعامل بانک‌های درگیر اختلاس بزرگ»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، دو مدیر عامل بانک‌های درگیر در ماجرای اختلاس بزرگ بانکی در این کشور برکنار خواهند شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از «منابع مطلع» در وزارت امور اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی به دلیل اختلاس 3000 میلیارد تومانی که چندی پیش در بانک صادرات و هفت بانک خصوصی و دولتی دیگر روی داد دو مدیر عامل بانک‌های درگیر از سمت خود برکنار می‌شوند اما این منابع نامی از مدیرانی که احتمالن تغییر خواهند کرد را به رسانه‌ها منتقل نکرده‌اند.

بانک صادرات که حدود دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گشایش‌ اعتبار (LC) با نام آن باز شده و بانک ملی که بیش از هزار و دویست میلیارد تومان از این پول را پرداخت کرده است از جمله مهم‌ترین بانک‌های درگیر در این ماجرا هستند.

هم‌چنین وزیر اطلاعات نام بانک ملت را به دلیل شبه در پذیره‌نویسی بانک آریا که متعلق به گروه اختلاس‌کننده است، در زمره بانک‌های درگیر در ماجرا آورده است هر چند که مدیریت این بانک خود را از ماجرا مبرا می‌داند.

براساس این گزارش، بانک‌های سپه و رفاه کارگران دو بانک دولتی دیگری هستند که مبلغی از ال‌سی‌های سوری در آن‌ها تنزیل شده است. نام سه بانک خصوصی هم در این بین دیده می‌شود که عبارتند از بانک‌های سامان،‌ پارسیان و پاسارگاد.

…………………………………

کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی:

«بررسی طرح تعقیب قضایی برخی مقامات آمریکایی»

خبر / رادیو کوچه

کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه، 25 سپتامبر، طرح یک فوریتی تحریم و تعقیب برخی مقامات آمریکایی را بررسی می‌کند. یک فوریت این طرح در مرداد ماه گذشته در مجلس ایران تصویب شده بود‌.

در صورت تصویب نهایی  این طرح‌، قوه قضاییه مکلف می‌شود مسوولان آمریکایی را‌ به دلیل ارتکاب جنایات بین‌المللی و جرایم علیه افراد و اتباع ایرانی تحت تعقیب قرار دهد.

ویلیام راجرز فرمانده ناو وینسنت آمریکا، جفری هاربسون فرمانده کنونی زندان گوانتانامو، پل برمر فرمان‌دار نظامی آمریکا در عراق از سال 2003، ریچارد پرل از مقامات نظامی آمریکا و ژنرال تامی فرانکس فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق جزو 26 مقامی هستند که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طرح تعقیب و تحریم آن‌ها را در جلسه پیشین کمیسیون بررسی کرده بود.

…………………………………

پیش از سفر به ترکیه روی داد،

«ممنوع‌الخروجی تورج اصلانی، مدیر فیلم‌برداری»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌های داخلی ایران، روز شنبه، 24 سپتامبیر، تورج اصلانی مدیر فیلم‌برداری جوان سینمای ایران به دلیل آن‌چه «هم‌کاری غیرقانونی با فیلم‌های خارجی» عنوان شده، ممنوع الخروج شده است.

به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، وی که برای فیلم‌برداری چند پلان باقی‌مانده از فیلم سینمایی «بغض» به کارگردانی رضا درمیشیان و مذاکره با یک تهیه‌کننده بین‌المللی عازم ترکیه بود، پس از سوار شدن بر هواپیما و پیش از پرواز هواپیما، توسط ماموران به بیرون از هواپیما انتقال داده و از خروج وی از کشور جلوگیری شد.

اصلانی مدیر فیلم‌برداری فیلم‌هایی هم‌چون: «بدرود بغداد»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، «سن پترزبورگ»، «سوت پایان»، «خواب سفید» و… بوده است. با وجود ممنوعیت تلویحی هم‌کاری با پروژه‌های خارجی، وی اخیرن در کشور ترکیه فیلم‌برداری فیلمی را به کارگردانی «بهمن قبادی به عهده داشت که در آن بازیگرانی هم‌چون «بهروز وثوقی» ایفای نقش می‌کردند.

اصلانی قرار بو در سفر به ترکیه، ضمن فیلم‌برداری پلان‌های باقیمانده فیلم «بغض»، مذاکراتی با کمپانی نیویورکی سوردریم که تهیه‌کنندگی چند فیلم از سینماگران دیگر ایرانی را هم به عهده داشته انجام دهد.

این کمپانی قرار بود از اصلانی به عنوان فیلم‌برداری یک فیلم اپیزودیک که قرار است به کارگردانی چهار کارگردان بین‌المللی یعنی «امیر کاستاریکا»، «می‌را نایر» فیلم‌ساز هندی برنده نخل طلا، «پائولو سورنتینو» کارگردان سر‌شناس ایتالیایی و «گیلرمو آریه‌گا» نویسنده فیلم‌های بابل و ۲۱ گرم ساخته الخاندرو گنزالس ایرانیتو ساخته شود، مذاکراتی را انجام دهد که از این هم‌کاری بازماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,