Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
مهارت‌های زندگی

«فنون مذاکره»

2009 December 10

مریم انجیدنی/ رادیو کوچه

همه ما بارها این‌  را که نتوانسته‌ایم در برخوردهای مختلف کاری و یا زندگی شخصی به رغم این‌که خود را محق دانسته، از عقیده و موضع خود دفاع بکنیم را، تجربه کرده‌ایم.

هر روزی که می‌گذرد دامنه ارتباطات ما با دیگران وسیع‌تر و پیچیده‌تر می شود و اگر خواسته باشیم از عهده این ارتباطات برآییم  باید ابزار مذاکره را در تمامی ابعاد زندگی بلد باشیم.

بنابراین «فن مذاکره» یک هنر و مهارت است که همه باید بیاموزند و در زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی و بین المللی به کار گیرند.

20091210-soc-maharathayezendegi-mozakereh

این مذاکره می‌تواند گفت وگو با همسر و فرزند، هم‌کار، مدیر، افراد مختلف اجتماع تا سطوح بین‌المللی را شامل شود و این بیان دور از واقعیت نیست که اگر فنون برخورد و مذاکره را رعایت می‌کردیم، شاید امروز این تنش‌هایی که در محیط‌های کاری و زندگی اجتماعی با آن درگیر هستیم را نداشتیم.

صداقت و راست‌گویی، ادب و متانت، حفظ حرمت طرف مقابل، صراحت در بیان و روشنی کلام، رازداری، بردباری، تحمل، خویشتن‌داری دربرابر سخنان و رفتار طرف مقابل، اعتماد به نفس، آراستگی ظاهری، وقت‌شناسی و مدیریت زمان، ارتباط با حرکات بدن، نگاه‌کردن به چهره و چشم طرف مقابل و داشتن ذهنی تحلیل‌گر همه و همه از صفات مذاکره‌کننده خوب است.

و باید گفت که همه مذاکره می‌کنند ولی مذاکره خوب، کار ساده‌ای نیست، اگر هم اینک تصمیم گرفته‌اید تا مذاکراتتان را بهبود بخشید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

–  قبل از مذاکره باید با خودمان خلوت کنیم که از این مذاکره چه می‌خواهیم و مسایل را پیش‌بینی کنیم و برای مسئله راه‌حل خلق کنیم و بدون داشتن راه حل پشت میز مذاکره نرویم.

–  وقتی مذاکره می‌کنیم با مخاطب رابطه انسانی برقرارکرده و نگذاریم تنش ایجادشود و هم‌کاری طرف مقابل را در محیط دوستانه جلب کنیم .

– هنگام مذاکره افراد روبرو را دشمن شخصی تلقی نکنیم و اگر طرف حرف درستی زد به رخ او بکشیم و تاییدش کنیم تا اعتماد او جلب شود.

– امکان دارد طرف مقابل به ما دروغ بگوید و یا بی‌احترامی کند و هم‌چنین ترفند بزند اما حق نداریم خود را ببازیم.

– در فن مذاکره، «گوش‌دادن» خیلی مهم است، مذاکره‌کننده خوب کسی است که شنونده خوبی باشد و بدین جهت اول گوش بدهید و بعد حرف بزنید.

– در طی مذاکره اگر طرف حرفی و یا پیشنهادی داد که شما قبول ندارید، بلافاصله عکس‌العمل نشان ندهید از او توضیح بخواهید و تامل کنید.

– انسانی که صادقانه صحبت می‌کند دچار تناقص‌گویی نمی‌شود و در مذاکره اگر احساس کردیم طرف مقابل دروغ می‌گوید، او را وادارکنیم بیشتر حرف بزند، زیرا آهسته آهسته تناقص‌گویی شروع می‌شود اما باید توجه داشته باشیم که دروغ طرف را به رخش نکشیم و با یک جمله مودبانه به طرف بفهمانیم که متوجه آن شده‌ایم.

–  طرز برخورد می‌تواند افراد را تغییر بدهد و ما باید بدانیم که با دیوار صحبت نمی‌کنیم برای مسایل مطرح‌شده در مذاکره راه‌حل بدهیم و انسان موقعی ذهنش خلاق راه حل است که رفتارش دوستانه باشد و زمانی که مذاکره ستیزجویانه می‌شود ذهن هر دو طرف به خلاقیت بسته می‌شود .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,