Saturday, 18 July 2015
25 October 2021

«موارد تازه سرقت علمی»

2009 December 11

ماهنامه علمی «نیچر» در مقاله‌ای از یافتن «تقلب‌های جدید و گسترده» در رساله‌های دانشگاهی وزیران علوم و راه و ترابری جمهوری اسلامی و دیگر مقامات ایرانی خبر داد.
این نشریه که در رده‌های اول نشریات علمی جامع جهان قرار دارد از جمله از «کپی کردن مطالب دانشمندان پاکستان از سوی وزیر راه و ترابری ایران به منظور تهیه رساله علمی» خبر می‌دهد.
در مقاله تازه نیچر که روز (۹ دسامبر) منتشر شد، کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری ایران و حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران به «موارد تازه‌ای» از «دستبرد فکری و علمی» متهم شده‌اند.
حمید بهبهانی استاد راهنمای دوره دکترای محمود احمدی‌نژاد بوده‌است و کامران دانشجو رییس پیشین ستاد انتخابات وزارت کشور در زمان برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.
به نوشته نیچر، مقاله‌ای در مورد مقاومت آسفالت که با هم کاری حمید بهبهانی، حسن زیاری و محمد خبیری نوشته شده‌است حاوی کپی‌کاری از بخش‌های بزرگی از یک مقاله سال ۲۰۰۵ دانشمندان پاکستانی است.
حسن زیاری که معاون وزیر راه و ترابری است به تازگی از سوی کامران دانشجو به ریاست دانشگاه پیام نور تهران منصوب شده‌است. محمدعلی‌ کی‌نژاد عضو شورای عالی‌ انقلاب فرهنگی‌، علی‌رضا علی‌احمدی وزیر آموزش و پرورش (در کابینهٔ نهم) و حسن ظهور، دبیر فرهنگستان علوم از دیگر افراد نام‌برده در این مقاله به عنوان «متقلبان علمی» هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,