Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
گزارش روز کابل- ادامه اعتصاب غذایی سیمین بارکزی:

«قربانی می‌شوم تا عدالت زنده بماند»

2011 October 11

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

شماری از نهادهای جامعه مدنی در افغانستان حکومت این کشور را متهم می‌کنند که در مورد اعتصاب غذایی یک نماینده مجلس که سلب صلاحیت شده توجه نکرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سیمین بارکزی» یک نماینده مجلس افغانستان از ده روز به این سو دست به اعتصاب غذایی زده و با وجود اصرار نهادهای جامعه مدنی و حکومت به اعتصاب‌اش ادامه می‌دهد.

داکتران وضع صحی وی را وخیم می‌خوانند، اما خانم بارکزی می‌گوید اگر به پرونده انتخاباتی وی رسیدگی صورت نگیرد، حاضر است قربانی شود.

نهاد اجتماعی زنان جوانان برای تغییر با نشر اعلامیه‌ی حکومت را به بی‌توجهی متهم کرده می‌گوید اگر به جای بانو بارکزی یک مرد به این عمل دست می‌زد به وضعیت وی رسیدگی می‌شد.

مسوولان این نهاد بانوان گفته‌اند باید به فریاد عدالت‌خواهی این بانو رسیدگی شود زیرا وی نه مانند دیگران دست به راه‌پیمایی زده و کسی را با سلاح نیز تهدید نکرده است.

داکتر «نادره حیات برهانی» معین وزارت صحت افغانستان پس از دیدار و گفت با خانم بارکزی گفت: «وضعیت صحی وی خراب است باید به پرونده حقوقی وی هرچه زودتر رسیدگی شود.»

اما خانم بارکزی با وجود اصرار داکتران و افرادی که برای بازدید وی می‌آیند حاضر نیست غذا بخورد و یا برایش سیرم داده شود.

وی روز گذشته در حالی که وضعیت خوبی نداشت وصیت نامه‌اش را نیز به خوانش گرفت و گفت اگر وی در این راه قربانی شود، مسوول مرگش رییس جمهوری کرزی، معاونان‌اش و رییس کمیسیون انتخابات خواهد بود.

تا کنون به شمول معاون دوم رییس جمهوری افغانستان، شماری از وزرا و شخصیت‌های سیاسی افغان با خانم بارکزی گفت‌و‌گو کرده و خواهان توقف اعتصاب وی شده‌اند، اما خانم بارکزی آن را رد کرده است.

در پی بحران‌های انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات 9 نماینده مجلس را صلب صلاحیت نموده و به عوض آنان 9 نامزد معترض را برنده اعلام کرد.

در میان این نماینده خانم بارکزی یگانه خانمی است که صلب صلاحیت شده است.

بیش از صد نماینده مجلس نیز با این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده و حدود یک ماه اشتراک در مجلس را نیز تحریم کرده بودند.

مقامات در حکومت افغانستان می‌گویند برای قناعت دادن خانم بارکزی برای توقف اعتصاب غذایی وی تلاش می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,