Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گزارش اقتصادی هفته

«توقف عرضه نفت خام در بورس»

2011 October 14

سایه کوثری/ رادیو کوچه

عرضه نفت خام در بورس متوقف شد.

این خبر اواسط هفته گذشته منتشر شد.

خبر توقف عرضه نفت‌خام در بورس از زبان سه مقام مسوول در بورس کالا را خبرگزاری فارس منتشر کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس این خبر قرار شده است تا مشخص شدن شرایط و مهیا شدن سازو‌کار عرضه از سوی شرکت ملی نفت، دیگر در بورس نفت خامی برای فروش عرضه نشود.

به گفته این افراد قرار است تا زمانی که شرایط عرضه تغییر نکرده و شرکت ملی نفت ایران نسبت به خواسته‌های مشتریان انعطاف نشان ندهد عرضه‌های نفت خام در بورس کالا متوقف شود.

بر این اساس، عرضه نفت خام که در شش مهر ماه یعنی دو هفته گذشته، به عنوان نهمین عرضه انجام شد آخرین عرضه بود.

اکنون به نظر می‌رسد بورس نفت که در 22 تیر ماه با حضور وزیر نفت و اقتصاد، رییس سازمان بورس، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و مدیر عامل بورس کالای ایران راه اندازی شد با انجام 9 عرضه و موفقیت تنها یک عرضه، در حال حاضر از وضعیت نامعلومی برخوردار است.

بورس نفت ایران بیست‌ودوم تیرماه امسال با عرضه 600 هزار بشکه نفت خام صادراتی رسمن آغاز به کار کرد.

این بورس پس از گذشت 10سال از ارایه پیش‌نویس تاسیس آن و پس از 5 سال اختلاف نظر برای تشکیل بالاخره راه‌اندازی شد.

 هرچند قرار بود جشن راه‌اندازی بورس نفت به‌گفته مدیران بورس در 14 فروردین برگزار شود، این مراسم با 3 ماه تاخیر انجام شد اما با تشکیل آن امید می‌رفت که این بورس جای‌گاه ایران را در منطقه و خاورمیانه تغییر دهد.

در روز 22 تیرماه  600 هزار بشکه نفت خام سنگین صادراتی منطقه بهرگان به قیمت 115.18 دلار به اضافه یک دلار پرمیوم روی میز فروش قرار گرفت. این محموله به صورت نقدی و پرداخت اعتباری برای بازار هدف مقاصد شرق، مدیترانه و شمال غرب اروپا به فروش می‌رسید و محل تحویل و بارگیری این کالا در جزیره خارک بود.

راه اندازی بورس نفت ایران بازتاب گسترده‌ای نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی داشت.

پای‌گاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست، ضمن انتشار گزارشی مفصل از خبر راه اندازی بورس بین‌المللی نفت ایران در منطقه آزاد تجاری جزیره کیش به نقل از علی آبادی اعلام کرد: «بورس نفت ایران به عرضه نفت خام در منطقه خاورمیانه می‌پردازد.»

واشنگتن پست با اشاره به جای‌گاه ایران به عنوان دومین صادرکننده در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و کنترل 5 درصد از عرضه جهانی نفت خام، بر نقش کشورمان در بازارهای جهانی نفت خام تاکید کرد.

خبرگزاری رسمی شین‌هوا چین نیز ضمن بازتاب خبر راه اندازی بورس نفت ایران، اعلام کرد: «ایران در روز افتتاحیه بورس نفت ایران 600 هزار بشکه نفت خام به خریداران پیشنهاد داده است.»

روزنامه مسکو تایمز نیز با بازتاب خبر راه اندازی بورس نفت ایران ژاپن، کره جنوبی، چین، ایتالیا، هند و آلمان را از جمله خریداران عمده نفت خام ایران بر شمرد.

اما در‌حالی‌که علی‌آبادی، سرپرست وزارت نفت  معامله گران بین‌المللی را به بورس نفت ایران دعوت کرده بود اکنون تنها پس از گذشت سه ماه از آغاز بورس، عرضه نفت خام آن متوقف شده است.

در روز افتتاحیه بورس نفت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز گفته بود : «بورس بین‌المللی نفت ایران به مرجع تعیین قیمت نفت خام و سایر فرآورده‌های نفتی در منطقه خاورمیانه تبدیل می شود.»

به گفته وی بورس بین‌المللی نفت ایران به تدریج در حوزه‌های فیزیکی، قراردادهای سلف موازی، معاملات فیوچرز و آپشن فعال خواهد شد.

تا این‌که بالاخره هفته گذشته خبر توقف عرضه نفت خام در این بورس منتشر شد.

بر اساس گزارش‌ها بورس کالای ایران تصمیم به توقف عرضه‌های جدید نفت خام در بورس نفت گرفته است، دلیل مسوولان و شرکت‌های کارگزاری در مورد این تصمیم، عدم پذیرش سازوکارهای بورس متناسب با شرایط و انعطاف لازم در عرضه‌ها توسط شرکت ملی نفت است.

به گفته کارگزاری‌ها با توجه به استفاده شرکت ملی نفت از روش‌های سنتی برای عرضه کالا، نمی‌توان به ایجاد رابطه‌ای درست میان این شرکت و بورس امیدوار بود.

همچنان که تاکنون از 9 عرضه صورت گرفته تنها یک عرضه نفت خام موفقیت آمیز بوده است و به نظر می‌رسد این عرضه‌ها باعث زیر سوال رفتن بورس کالا شده است، اما مسوولان بورس عنوان می‌کنند که شرایط شرکت نفت منطبق با واقعیت‌های بازار نیست.

به گفته آنان شرکت نفت باید در عرضه‌های خود واقعیتهای بازار را بپذیرد تا انگیزه لازم برای ورود و رقابت از سوی خریداران ایجاد شود و تا زمانیکه شرکت نفت حاضر به تعادل و انعطاف در برابر شرایط بورس نباشد، معاملات متوقف خواهد بود.

 از سویی نفتی‌ها در روشهای سنتی خود پافشاری می‌کنند و حاضر به تعامل و انعطاف با بورس کالا نیستند و از سوی دیگر فعالان بورس کالا معتقدند عرضه نفت خام توسط شرکت نفت در بورس کالا به این صورت حاصلی ندارد و همانند 8 عرضه قبلی بدون هیچ خریداری خواهد ماند و شرکت نفت دست خالی از بورس باز می گردد.

به گفته آنان در حالیکه هدف اولیه بورس نفت به گفته مقامات اقتصادی کشور در زمان راه اندازی بورس نفت، شکسته شدن انحصار دولت در تجارت نفت بود، اما عملا این اتفاق رخ نداد و طی حدود 3 ماه اخیر با راه اندازی بورس نفت ایران شرایط شرکت نفت برای انحصار شکسته نشد و بخش خصوصی قدرت و توان حضور در رقابت‌ها را ندارد، براین اساس تصمیم فوق گرفته شد.

نهمین محموله نفت خام صادراتی ایران (IR/H) با قیمت 105 دلار و 54 سنت در تالار بین المللی بورس کالای ایران درکیش عرضه شد که مشتری برای خرید آن وجود نداشت.

نخستین محموله نفت خام سنگین ایران نیز در 22 تیر با قیمت 112 دلار و 65 سنت در تالار بین المللی کیش عرضه شد که در نهایت به دلیل به توافق نرسیدن عرضه کننده و خریداران معامله نشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,