Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
درمورد اعضای بازداشت‌شده ادوار صورت گرفت

«اتحاد سازمان‌های حقوق بشری برای اجرای قانون»

2009 December 12

سازمان‌های حقوق بشری در آسیا و اقیانوسیه به بازداشت اعضای سازمان دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت اعتراض کردند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، فروم آسیا اقیانوسیه به همراه سایر سازمان‌های حقوق بشر از کشورهای هندوستان، اندونزی، بنگلادش، مغولستان، تایوان و ژاپن طی نامه اعتراضی به آیت‌الله آملی لاریجانی؛ رئیس قوه قضائیه نگرانی خود را در باره آزارو اذیت اعضای سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) ابراز داشتند.

این گروه از سازمان های حقوق بشر که اعضای شبکه سازمان‌های غیردولتی ناظر بر نهادهای ملی حقوق بشر در منطقه آسیا  (آنی) هستند، از قوه قضائیه خواستند که پرونده این افراد مورد بررسی قرار بگیرد چرا که از نظر قوانین بین المللی حقوق اعضای این سازمان نقض شده‌است. آن‌ها نگرانی عمیق خود را در باره آزارو اذیت نظام‌مند اعضای ادوار تحکیم از خرداد ماه امسال تاکنون ابراز کردند. ترجمه فارسی نامه این سازمان‌های حقوق بشری به این شرح است:

نامه سرگشاده به آیت الله آملی لاریجانی

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

در مورد آزار و اذیت سازمان دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت

مقام محترم،

ما سازمان‌های حقوق بشری مستقل امضاکننده این نامه در منطقه آسیا به عنوان اعضای شبکه سازمان‌های غیردولتی حقوق بشر ناظر بر نهادهای ملی حقوق بشر (آنی) در اعتراض به مجموعه بازداشت‌ها، دستگیری ها و احکام صادرشده علیه اعضای سازمان معتبر دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به شما نامه می‌نویسیم.

سازمان دانش آموختگان ادواردر منطقه آسیا به عنوان گروهی از شهروندان ایرانی شناخته شده‌است که متعهد به بهبود وضع مردم ایران  و ارتقا و حفاظت حقوق بشر مردم به روش‌های مسالمت‌آمیز و غیر خشونت‌آمیز است. ما بر این باور هستیم که هیچ مستندی برای محاکمه اعضای ادوار تحکیم وحدت وجود ندارد و علاوه بر آن حتی در دادگاه‌هایی که تعدادی از اعضای این سازمان محاکمه و محکوم شده‌اند، هیچ سندی ارایه نشده‌است. از این‌رو طبق قوانین ایران و قوانین بین‌المللی، بازداشت و محاکمه اعضای دانش آموختگان ادوار دارای منشاء سیاسی است.

ما عمیقن نگران سرکوب نظام‌مند اعضای سازمان دانش آموختگان ادوار هستیم که از خردادماه سال جاری بدنبال انتخابات مناقشه‌آمیز ریاست جمهوری به جریان افتاده‌است. ما به طور خاص توجه شما را به موارد ذیل جلب می‌کنیم:

احمد زیدآبادی؛ دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ادوار، و عبدالله مومنی؛ سخن‌گوی این سازمان در خرداد ماه بازداشت ودر زندان هستند و طبق گزارش‌های رسیده برای اعترافات جعلی تحت فشارهای شدید و خشونت‌های جسمی هستند.

احمد زیدآبادی دوره طولانی را در سلول انفرادی گذرانده‌است. طبق گزارش‌های رسیده، علیرغم این‌که قاضی دستور آزادی به قید وثیقه صادر کرد و وثیقه توسط خانواده زیدآبادی تودیع شد، مسوولین زندان از آزادی او خودداری کردند. نامه قاضی برای آزادی وی، سه بار به زندان فرستاده شد و دکترمحمد شریف؛ وکیل احمد زیدآبادی در مصاحبه‌ای با ایلنا تائید کرد که وثیقه مورد نظر رسما به ثبت رسیده، اما این موضوع توسط دادگستری تهران تکذیب شد. دکتر شریف اعلام کرد که اتهام «تجمع و تبانی علیه رژیم» در دادگاه ثابت نشد و تنها اسنادی که  در تائید این اتهام به دادگاه ارایه شد مقالات چاپ شده زیدآبادی بود. به گفته همسر زیدآبادی، وضعیت سلامتی وی بشدت وخیم و در خطر است. سرانجام، دادگاه مجازات بسیار سنگین 6 سال زندان و 5 سال تبعید و منع از فعالیت‌های سیاسی برای تمام عمر برای وی صادر کرد.

عبدالله مومنی به هشت سال زندان؛ شش سال بخاطر ادعای شرکت در تظاهرات پس از 22 خرداد و دو سال برای فعالیت‌های قبلی وی به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی، محکوم شد. مومنی از دسترسی به وکیل محروم بوده و حکم را در زندان دریافت کرده‌است. در حالی‌که مقامات قضایی ادعا می‌کنند که مومنی از پذیرفتن وکیل سرباز زده‌است، این باور وجود دارد که وی به این امر وادار شده است. مومنی به حکم صادره اعتراض کرده‌است. مومنی دچار بیماری‌های قلبی و کلیوی است.

حسن اسدی زیدآبادی؛ مدافع سرشناس و موثر حقوق بشر و عضو شورای مرکزی دانش آموختگان ادوار، طبق احضاریه دادگاه انقلاب در روز 12 آبان ماه در ساعت 8 و نیم در منزل خود در تهران بازداشت و به اوین منتقل شد. اسدی روزنامه‌نگار و فعال سرشناس حقوق بشر و سخن‌گوی کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه و مسوول کمیته حقوق بشر سازمان ادوار است.

درحالی‌که اسدی بارها به مناسبت‌های مختلف احضار شده‌بود، اما در رابطه با جریان ناآرامی‌های اخیر بازداشت نشده بود. بنظر می‌رسد که بازداشت اسدی تلاشی بود برای سرکوب اعتراضات سیاسی در روز 13 آبان در سالگرد خاص سنتی در ایران و جنبش دانش آموزان در سال 1357. اسدی زیدآّبادی در سلول انفرادی به اندازه یک متر در دو مترزندانی است و هیچ اطلاعات روشنی در باره اتهامات وارده علیه او منتشر نشده است.

محمد صادقی؛ عضو دیگر سازمان ادوار تحکیم وحدت در روز 12 آبان ماه بازداشت شد و تا مدت‌ها از ملاقات با خانواده محروم بود. حجت شریفی و همسر او؛ نفیسه زارع کهن در روز 13 آبان ماه بازداشت شدند و در اوین بسر می‌برند. موسی ساکت؛ مسوول شاخه آذربایجان در تبریز نیز برای مدتی بدون هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد پرونده او، بازداشت و سرانجام آزاد شد.

سایر اعضای سازمان دانش آموختگان ادوار نیز مورد آزارو اذیت قرار دارند. سلمان سیما؛ عضو کمیته سیاسی ادوار و دانشجوی دانشگاه آزاد در روز 23 آبان ماه توسط مامورینی که در مقابل خانه او کمین کرده بودند، بازداشت شد. مامورین پس از بازداشت او، برای تفتیش به منزل او رفته و وسایل شخصی از جمله کامپیوتر او را مصادره  کردند و با خود بردند. طبق احضاریه دستگیری، سلمان سیما باید به بند 209 زندان اوین تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل می‌شد، و مامورین به خانواده او گفتند که برای پی‌گیری پرونده سلمان به شعبه سه دادگاه انقلاب مراجعه کنند. سلمان سیما قبلا در تیرماه 1387 بازداشت و به مدت 40 روز در بند 209 زندانی بود.

کوهزاد اسماعیلی؛ مسوول سازمان دانش‌آموختگان ادوار در گیلان، در روز 13 آبان بازداشت و در روز 23 آبان به قید وثیقه آزاد شد اما دو روز بعد مجددن برای اجرای حکم 4 ماه زندان بازداشت شد.

مقام محترم،

ما از توجه شما و دستور تحقیق در مورد پرونده این افرادی که همه موارد فاش شده در آن‌ها نمونه آشکار آزار و اذیت اعضای این سازمان است، سپاسگزاریم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,