Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
درپی معرفی اعضای جدید کابینه افغانستان

«جنجال بحث تابعیت دوگانه وزرا درمجلس افغانستان»

2009 December 12

درحالی که اعضای کابینه جدید افغانستان به مجلس نمایندگان معرفی نشده، موضوع تابعیت دو گانه آن‌ها در میان نمایندگان مجلس باعث اختلاف‌نظرها شده‌است.

قراراست حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، ظرف هفته جاری اعضای کابینه جدید خود را به مجلس نمایندگان معرفی کند. مجلس نیز تعطیلات زمستانی خود را برای بررسی صلاحیت اعضای کابینه به تعویق انداخته است.

اما بحث‌ها در مجلس در باره چگونگی رای‌گیری درمورد تایید یا رد صلاحیت این وزیران و هم‌چنین برخی مسایل دیگر مربوط به این موضوع منجر به بروز اختلافاتی شده‌است.

شماری از اعضای مجلس در نشست امروزخود معرفی وزیرانی را که تابعیت دوگانه دارند به این مجلس را به شدت رد کردند، اما شماری دیگر این موضوع را مداخله در کار رئیس‌جمهوری و خارج از صلاحیت اعضای مجلس دانستند.

شینکی کروخیل، عضو مجلس نمایندگان گفت که وفاداری وزیران نسبت به تابعیت دوگانه آن‌ها برای افغانستان اهمیت بیشتری دارد.

خانم کروخیل گفت:«من فکر نمی‌کنم افغانی که واقعن به افغانستان متعهد و وفادار باشد، تعهد و شخصیت او در روی کاغذ تبدیل شود. اگر وزیری که تابعیت دوگانه دارد، ولی ما تشخیص کردیم که فرد فعال، صادق و متخصص است، در آن صورت باید ما به او رای بدهیم. چون پس از ختم دوره چهار یا پنج‌ساله وزارت، ما او را از خانواده‌اش جدا می‌کنیم که به نظر من این جفایی است برای افغانستان و شخص خود او.»

براساس ماده ۷۲ قانون اساسی افغانستان، وزیران دولت باید تابعیت این کشور را داشته باشند، ولی اگر تابعت کشوری دیگر را داشته باشند، در آن صورت مجلس نمایندگان صلاحیت رد یا تایید آن ها را دارد.

در قانون اساسی به این موضوع اشاره نشده که افراد دارای تابعیت دوگانه نباید به عنوان وزیر به مجلس نمایندگان معرفی شود.

اما شماری از نمایندگان مجلس بر این موضوع پافشاری کرده اند که رئیس‌جمهوری نباید افرادی با تابعیت دوگانه را به عنوان وزیر به مجلس نمایندگان معرفی کند.

آنان از دیگر نمایندگان مجلس خواستند که در صورت پیشنهاد چنین افرادی، با آن‌ها هم‌نوا شوند و پیش از رای‌گیری این وزیران پیشنهادی را رد کنند.

به نظر این نمایندگان، سود این کار در این است که هنگام بررسی صلاحیت‌های این وزیران در مجلس و هم‌چنین زمان رای‌گیری، بحث‌های جنجالی در مجلس به میان نخواهد آمد.

هم‌چنین محمد داوود هاشمی، عضو این مجلس گفت که گسترش فساد در افغانستان هم با تابعیت دوگانه وزیران ارتباط دارد.

آقای هاشمی گفت: «اگر کسی که تابعیت دوگانه دارد در افغانستان وزیر می‌شود، آزادی افغانستان مطلقن زیر سوال می‌رود. یک تبعه کشور خارجی چگونه می‌تواند در افغانستان وزیر شود؟ همین گونه است که اختلاس و پراکندگی‌هایی که امروز در ادارات افغانستان وجود دارد، دلیل اصلی‌اش در همین چیزها است.»

براساس اطلاعات بخش اداری مجلس نمایندگان، آقای کرزی تا دو روز دیگر اعضای پیشنهادی کابینه جدید خود را به مجلس معرفی خواهدکرد.

آقای کرزی گفته‌است که شماری از وزیران کنونی در کابینه باقی خواهند ماند و افراد جدیدی که در کابینه عضویت خواهندیافت هم براساس شایستگی و تخصص آن‌ها برگزیده خواهند شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,