Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
به مناسبت روز جهانی کودک و تلویزیون

«آن‌چه ما می‌خواهیم»

2009 December 13

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

بیست و دوم آذر ماه روز جهانی کودک و تلویزیون است. این روز، بر اساس طرح مشترک یونیسف و آکادمی بین المللی هنر و علوم تلویزیونی نامگذاری شده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان کودک تلویزیون برای کودکان دست‌یافتنی‌ترین دریچه به دنیای افراد بالغ و خوراک فکری و روحی آن‌ها است.

20091213-tv-koocheh

امروزه وسایل ارتباط جمعی، نقش مهم و تعیین کننده‏ای در روابط بین جوامع و گروه‏های موجود در آن‏ها دارند و به میزان زیادی در هدایت و جهت‏دهی افکار عمومی سهیم هستند. در این میان، تلویزیون به عنوان رسانه‏ای دیداری و شنیداری، با حضور بلامنازع خود در خانه‏ها، بیشترین تاثیر را روی خانواده‏ها به ویژه کودکان و نوجوانان می‏گذارد.

کودک از همان بدو تولد شروع به تماشای تلویزیون می کند؛ با این تفاوت که از صحنه‌های به نمایش درآمده و تصویرهای مختلف تلویزیونی چیزی نمی‌فهمد و تنها به صداهای پخش شده از تلویزیون واکنش نشان می‌دهد.

به مرور با بزرگ‌تر شدن، کودک نسبت به حرکاتی که در تلویزیون صورت می‌گیرد نیز توجه نشان می‌دهد و کم‌کم می‌تواند رابطه بین این حرکات و صحنه‌های به نمایش در آمده را درک کند. در کل، این رسانه می‌تواند از آغاز تولد کودک بر روی او تأثیر بگذارد که این تأثیر گذاری در مراحل مختلف زندگی دارای شدت و ضعف است.

بعضی از محققان معتقدند که کودک با دیدن تلویزیون زودتر از موعد، قدم به دنیای بزرگترها می‌گذارد و این امر اضطراب ایجاد کرده و احساس ناامنی و اغتشاشات روحی دیگری را در کودک به وجود می‌آورد؛ زیرا تلویزیون خیلی زود پرده از پیچیدگی شرایط خانوادگی، اجتماعی و انسانی بر می‌دارد.

بنا به گفته محققان و کارشناسان در زمینه مسایل کودکان؛ تلویزیون نقش زیادی در تعلیم و تربیت داراست. آن‌ها معتقدند که افزایش آگاهی کودکان در زمینه جغرافیایی، علمی و … گسترش برنامه‌های آموزشی با استفاده صحیح از تلویزیون و تشویق کودکان  و هم‌چنین ایجاد حس مسوولیت در کودکان از مهم‌ترین کاربردهای مثبت تلویزیون است.

هر ساله، هزاران تهیه کننده و کارگردان در بیش از صد کشور دنیا این مناسبت را به شیوه‌ای بی‌نظیر و خاص، مانند خود کودکان، جشن می‌گیرند.

منابع

  • ایسنا
  • ایرسا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,