Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
در استرالیا رخ داد؛

«۵۱ پناه‌جوی ایرانی و عراقی بازداشت شدند»

2011 October 22

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

پلیس مرزی استرالیا یک قایق را با 51 پناه‌جو از کشور‌های ایران و عراق در ساحل استرالیای غربی شناسایی و بازداشت کرده‌اند. این قایق درست یک روز پس از آن به استرالیا رسیده است که آژانس پناهنده‌گان سازمان ملل متحد مبنی بر کاهش 19 درصدی در تعداد پناه جویان که متقاضی پناهنده‌گی استرالیا در نیمه اول سال 2011 شده‌اند گزارشی را به نشر رسانده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کمیساری عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد گفته است این یک فرق عمده با کشور‌های دیگر غربی است که به صورت اوسط 17 درصد افزایش را در تعداد افراد که خواستار پناهنده‌گی هستند دارند.

آژانس پناهنده‌گان سازمان ملل متحد در این گزارش علت کاهش در تعداد افراد که خواستار پناهنده‌گی استرالیا در نیمه اول 2011 شده‌اند را کم‌تر سعی کردن مردم در رسیدن به استرالیا توسط قایق خوانده است.

ریچارد تاوول نماینده کمیساری عالی پناهنده‌گان ملل متحد در استرالیا گفت: «کاهش در تعداد کلی پرونده های پناهنده‌گی در استرالیا به حد زیادی به کاهش تقریبن 50 درصدی تعداد پناه‌جویان که توسط قایق در نیمه اول سال 2011 به استرالیا آمده‌اند، دارد.»

دولت استرالیا گفته است در کاهش تعداد پناه‌جویان که در نیمه اول سال جاری به استرالیا رسیده‌اند در کنار عوامل دیگر سیاست‌های دولت استرالیا نیز موثر بوده است.

یک سخن‌گوی وزیر مهاجرت استرالیا گفته است کاهش در تعداد پناه‌جویان می‌تواند نتیجه  اعلام تفاهم نامه ابتکاری با مالزی توسط دولت که باعث افزایش هم‌کاری‌ها از طریق فرایند بالی گردید و هم‌چنان حادثه غم‌انگیز غرق شدن قایق پناه‌جویان در جزیره کرسمس در دسامبر سال گذشته باشد.

درحال حاضر پناه جویان به خاطر بررسی صحی، امنیتی، روشن شدن هویت و علت مسافرت‌شان به جزیره کرسمس فرستاده شده‌اند.

مردم در تلاش هستند تا به صورت غیر قانونی بدون ویزه توسط قایق به استرالیا برسند که کشور استرالیا دارای سیاست بازداشت اجباری بوده و پناه‌جویان تا زمانی تحت بازداشت قرار می‌گیرند که درخواست‌های پناهنده‌گی‌شان توسط این کشور بررسی گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,