Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
نهم آبان- سی‌و‌یکم اکتبر

«تقویم تاریخ نهم آبان»

2011 October 31

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1887 میلادی- «چیانگ کای شک»  (Chiang Kai-shek) رهبر سیاسی و نظامی چین زاده شد. پس از مرگ «سون یات سن» بنیان‌گذار انقلاب 1911، در پی یک کودتای نظامی قدرت را در چین به دست گرفت. وی در اقدامی جنجالی که به «ترور سفید» موسوم شد، به پاکسازی وسیعی در احزاب چپ پرداخت که زمینه‌ساز جنگ داخلی چین شد.

چیانگ در جنگ دوم چین و ژاپن نیروهای چینی را رهبری کرد. در این جنگ موقعیت بین‌المللی او بهبود یافت اما موقعیت داخلی‌اش بدتر شد‌. در طول جنگ داخلی چین سعی در شکست دادن حزب کمونیست این کشور به رهبری «مائو تسه دون» داشت اما موفق به این کار نشد و نهایتن خود به سختی شکست خورد و رهبری سیاسی چین به دست حزب کمونیست چین افتاد‌. در نتیجه جمهوری خلق چین تاسیس شد و چیانگ و یارانش مجبور به عقب‌نشینی به تایوان شدند‌. در آن‌جا او تا پایان عمر به عنوان فرمان‌ده‌ی «کومینتانگ» فعالیت کرد.

1961 میلادی- یک روز پس از این‌که کنگره حزب کمونیست شوروی به خواست «خروشچف» به اتفاق آرا تصویب کرد که جسد مومیایی شده «استالین» از آرام‌گاه «لنین» در میدان سرخ مسکو به جای دیگری انتقال یابد و دفن شود، این تصمیم به اجرا‌ درآمد و جسد در پای دیوار کرملین در میان دیگران مدفون شد.

2003 میلادی- «ماهاتیر بن محمد» از سمت خود کناره‌گیری کرد. او از 1981 تا 2003 چهارمین نخست وزیر مالزی بود.

او مورد تحسین‌ها و انتقادهای بسیاری واقع است و از شخصیت‌های جنجالی سیاست جهان است.

برای مثال بسیاری او را به علت نقشش در مدرن‌سازی سریع مالزی و رشد رفاه در این کشور تحسین می‌کنند. دولت مالزی مدعی است که فقر در زمان ماهاتیر کاهش یافته است. از طرف دیگر بسیاری او را محکوم می‌کنند که در زمان نخست وزیری شخصی تمامیت‌خواه بوده و انتصاب بستگان و دوستان در مناصب بالا در دولتش رواج داشته است.

او در دسامبر 1926، به دنیا آمد. وی هم‏زمان با تحصیل در رشته پزشکی وارد فعالیت‏های سیاسی شد و پس از پیوستن به انجمن ملی مالایى‏های متحد، توانست با به دست آوردن بالاترین رای، به عنوان اولین نماینده مجلس مالزی انتخاب شود. سپس به معاونت نخست وزیری مالزی برگزیده شد و در عین حال، به مراتب بالای حزبی دست یافت. در  ژوئیه 1981، به عنوان چهارمین نخست وزیر مالزی پس از استقلال، زمام امور این کشور را به دست گرفت.

در چنین روزی به صورت داوطلب از قدرت کناره‏گیری کرد و جای خود را به معاونش، «عبداله احمد بداوی» سپرد.

1304 خورشیدی- مجلس شورای ملی طرح نمایندگان را مبنی بر خلع قاجاریه تصویب کرد. نمایندگان سردار سپه، «ژنرال رضاخان پهلوی»، را با لقب «والاحضرت اقدس» به عنوان رییس موقت کشور تعیین کردند و کار اصلاح قانون اساسی و تعیین تکلیف قطعی ریاست کشور را برعهده مجلس موسسان قرار دادند.

تغییر حکومت قاجار و جای‌گزینی پهلوی، از سال‏های قبل مد نظر رضاخان میرپنج بود تا این‌که به دنبال مسافرت طولانی احمدشاه به اروپا، با حمایت هواداران رضاخان در مجلس، احمدشاه از فرمان‌دهی کل قوا عزل و این مقام به رضاخان سردار سپه واگذار شد. پس از مدتی در مجلس شورای ملی، در جلسه نهم آبان 1304، ماده واحده مبنی بر خلع قدرت و انقراض سلسله قاجار به تصویب رسید. در پی این جلسه، حکومت خاندان قاجاریه پس از یک‌صد‌و‌پنجاه سال سلطنت، به اتمام رسید و حکومت پهلوی آغاز شد.

احمد شاه قاجار در پاریس طی یک مصاحبه مطبوعاتی و صدور اعلامیه، عزل خود را از سلطنت، غیرقانونی خواند. رضاخان سرانجام در  آذرماه 1304 به سلطنت دایمی دست یافت و در چهارم اردی‌بهشت سال بعد تاج‌گذاری کرد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1517 میلادی- «مارتین لوتر» کشیش آلمانی و تحصیل‌کرده رشته الهیات 95 مورد اعتراض خود به روش پاپ‌ها و کلیسای کاتولیک را روی کاغذ نوشت و آن‌را بر در ورودی کلیسای «کسل» در آلمان چسبانید و با این عمل سنگ بنای «پروتستانیسم» گذارده شد.

1339 خورشیدی- شاه‌زاده «رضا پهلوی» اولین فرزند آخرین پادشاه ایران، «محمدرضا شاه» پهلوی و «فرح» پهلوی زاده شد. او تا پیش از انقلاب ایران ولیعهد ایران بود.

1984 میلادی- «ایندیرا گاندی» نخست‌وزیر هند ترور شد. بانو گاندی دختر نهرو چهار بار نخست‌وزیر هند بود. وی به دست دو تن از افراد گارد محافظ خود که از ناسیونالیست‌های پنجابی بودند هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd611331 where to buy amoxicillin purchase augmentin where to buy cialis online no prescription more bonuses yasmin