Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
به دلیل رمان «زوال کلنل»

«محمود دولت‌آبادی نامزد جایزه ادبی بریتانیا شد»

2011 October 31

خبر / رادیو کوچه

رمان «زوال کلنل» نوشته محمود دولت‌آبادی، نویسنده سرشناس ایرانی، نامزد دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» بریتانیا شد.

امسال دوازده رمان از ژاپن، ایران، چین، هند، پاکستان، کره جنوبی و بنگلادش از بین ۹۰ اثر در فهرست اولیه دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» بریتانیا قرار گرفته‌اند.

از جمله نویسندگان فهرست اولیه هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی و آرونداتی روی نویسنده هندی هستند.

هیت داوران امسال این جایزه ادبی چانگ را- لی، برنده جایزه ادبی پولیتزر و ویکاس سواروپ نویسنده کتابی هستند که فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» از آن اقتباس شد.

محمود دولت‌آبادی از نامزدهای دریافت این جایزه، رمان زوال کلنل را در سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴ به نگارش در آورده و سپس در سال‌های بعد بارها در آن بازنگری کرده است.

این کتاب نخستین اثر آقای دولت‌آبادی است که پیش از نشر فارسی، توسط ناشری سوییسی و به زبان آلمانی منتشر شده است. رمان زوال کلنل را بهمن نیرومند، نویسنده‌ی ایرانی مقیم برلین به آلمانی ترجمه کرده است.

رمان زوال کلنل سرگذشت افسری از «ارتش شاهنشاهی ایران» است که زندگی او و خانواده‌اش در مقطع انقلاب ضدسلطنتی سال ۱۳۵۷ مرور می‌شود. به نظر منتقدان ادبی این رمان از روایت زندگی کلنل و خانواده‌اش فراتر می‌رود و به نقد تضادهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه ایران می‌پردازد.

جایزه ادبی آسیایی «من» در سال ۲۰۰۷ با هدف معرفی برترین آثار ادبی قاره آسیا پایه‌گذاری شد و هرساله به بهترین اثر ادبی که از نویسندگان کشورهای آسیایی به زبان انگلیسی نیز منتشر شده باشد، تعلق می‌گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,