Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
گزارش روز تاجیکستان،

«قضیه بازداشت و دادگاه دو خلبان خارجی»

2011 October 31

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 انتظار می‌رود این هفته دادگاه شهر «قورغان‌تپه» در جنوب تاجیکستان حکم دو خلبان از «روسیه» و «استونی» را صادر نماید. بحث دادگاهی «ولادیمیر سداونیچی» و «آلکسی رودینکا» که هم اکنون در بازداشت قرار دارند، هنوز دو ماه قبل آغاز یافته بود. مطبوعات روسیه زمانی‌ که دادستان برای هر کدام از این خلبان‌ها ۱۳ سال زندان خواست، با این قضیه توجه کرد و مطالب زیادی هم به چاپ رساند. از جمله روزنامه «کومرسانت» که از جمله نشریه‌های سیرخواننده روسیه است، در یک مطلب از این دو خلبان به عنوان «خلبان‌های فراموش شده» یاد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نشریه نوشت، با وجود آن‌که قضیه جدی است، سفارت روسیه در تاجیکستان آن را جدی نپنداشته و نیز به خلبان روس آقای «سداونیچی» کمک نکرده است. مقامات تاجیکستان «سداونیچی» و «رودینکا» خلبانان از روسیه و استونی را که هر دو ۵۳ سال سن دارند و در شرکت موسوم به «رلکان اینوستمنت» کار می کردند، با جرم عبور غیر قانونی مرز، قاچاق و هم‌چنین نقض معیارهای بین‌المللی هواپیمایی متهم می‌شمارند. به قول آن‌ها ماه مارس سال جاری میلادی این دو خلبان بدون اجازه با هواپیمای «آن-۷۲» از افغانستان در فرودگاه شهر «قرغان‌تپه» تاجیکستان فرود آمده‌اند. خلبان‌ها گفته‌اند، آن‌ها از روی ناچاری در «قورغان‌تپه» فرود آمده‌اند و در قاچاق چیزی دست ندارند.

 آن‌ها گفته‌اند به علت کم باقی ماندن سوزشواری هواپیما مقامات هوانوردی تاجیکستان را آگاه کرده، در فرودگاه «قورغان‌تپه» به عنوان نزدیک‌ترین فرودگاه پایین آمده‌اند. اگرچه مقام‌های مرزبانی و گمرک تاجیکستان گفته‌اند که از داخل هواپیماها مواد مخدر و یا اسلحه پیدا نکرده‌اند، ولی‌ از داخل آن‌ها موتور هواپیما دریافت شده است که قیمت آن برابر به ۲۳۰ هزار دلار آمریکایی است. مقامات انتظامی تاجیکستان این موتور را کالای تجارتی خوانده خلبان‌ها را در قاچاق آن متهم می‌دانند. خلبان‌ها در دادگاه گفته‌اند برای موتور و فعالیت آن‌ها باید شرکت «رلکان اینوستمنت» باید پاسخ بگوید نه این خلبان‌ها که با شرکت قرارداد کاری بسته‌اند.

 وزارت امور خارجه روسیه هم به این قضیه خلبان‌ها دخل کرده و در یک اظهارات خود شرکت «رلکان اینوستمنت» را مقصر خوانده است. وزارت خارجه روسیه گفته است این شرکت در بسیار مورد خودسرانه و بدون موافقه با مقامات به حمل‌ و نقل کالا به افغانستان مشغول بود. شرکت «رلکان اینوستمنت» در منطقه آفشار «ویرجینیا» نام نویس شده، مالک اصلی آن معلوم نیست. این شرکت در چند سال اخیر در افغانستان به حمل و نقل مواد غذای منصوب به نیروهای بین‌المللی مشغول بوده است.

این در حالی است که بنا به اطلاع این وزارت مسوول شرکت «رلکان اینوستمنت» تا به حال نتوانسته است سند ثبت نام این دو هواپیمای «آن-۷۲» و مجوز برای پرواز این دو هواپیما را به وزارت خارجه روسیه یا سفارت روسیه در تاجیکستان پیشنهاد بکند. یعنی‌ تا حال هویت این دو هواپیما به وزارت خارجه روسیه نیز روشن نیست.

وزارت امور خارجه «استونی» نیز گفته است که به سرنوشت خلبان بازداشت‌شده‌اش در تاجیکستان رسیدگی می‌کند. در یک مراجعت خود وزارت خارجه «استونی» از سفارت آلمان در «دوشنبه» خواسته است تا هرچه زود با خلبان بازداشت‌شده «استونی» در شهر «قورغان‌تپه» تاجیکستان ملاقات کرده و او را با وکیل مدافع تامین نمایند. متخصصان صاحب تجربه در امور هوانوردی می‌گویند هواپیمای نوع «آن-۷۲» در زمان شوروی پیشین حدود صد فروند تولید شده بود. پس از فروپاشی شوروی اکثر این هواپیماها در قلمرو «اکراین» باقی مانده و در اختیار شرکت‌های مختلف قرار دارند. ولی‌ دو فروند از این هواپیماها نام نویس نشده و دقیق نیست که آن‌ها در کجا هستند و در دست چی کسی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,