Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
پس‌نشینی تند

«سایه‌ی سنگین «خمینی»

2011 October 31

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

چند روزی است که سخنانی از «علی‌ خامنه‌ای»، در نقل قولی از «عبدالکریم‌ موسوی ‌اردبیلی» پخش شده است که رهبر جمهوری‌ اسلامی در آن‌ها رفتار و برخورد خودش با مخالفان را با «روح‌اله‌ خمینی» مقایسه می‌کند و خودش را به نسبت بنیان‌گذار جمهوری ‌اسلامی انسان معتدل‌تری می‌خواند. از شواهد ماجرا پیداست که اگر «علی‌ خامنه‌ای» و یارانش خود دست به انتشار این سخنان نزده باشند از گسترش آن خشنودند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سنجیدن رفتار رهبر فعلی جمهوری‌ اسلامی با بنیان‌گذار آن، از دو سو برای «علی‌ خامنه‌ای» مهم است. یکی آن‌که او به مخالفانی که از اساس جمهوری‌ اسلامی را قبول ندارند نشان می‌دهد که نوع برخورد او با منتقدان نظام شایسته‌ی این همه سرزنش از سوی آنان نیست چرا که «روح‌اله» خمینی به مراتب شدیدتر و خشونت‌آمیزتر از او با آن‌ها برخورد می‌کرده است. «خامنه‌ای» به طور غیرمستقیم به آن‌ها پیام می‌دهد که زندگی‌شان را مدیون مدارای او هستند. پیام دیگر این قیاس، به جناحی است که نام «خط‌امام» را بر خود نهاده و از دوران رهبری «روح‌اله ‌خمینی» به عنوان «دوران‌طلایی» حضرت‌امام یاد می‌کنند. «علی ‌خامنه‌ای» با ارایه‌ی تصویری از «خمینی» که خیلی هم دور از واقعیت نیست، به نوعی می‌خواهد به آن‌ها نشان دهد که ریاکارند و رفتار خشن و تند و برخورد حذفی مخالفان را از سوی «روح‌اله‌ خمینی» به عمد نادیده می‌گیرند. «خامنه‌ای» می‌خواهد تلویحن به مخالفانش بگوید که «دوران‌طلایی» امام، یک شایعه‌ و تصویر رویایی بیش نیست که آن‌ها از «خمینی» و شخصیتش در جهت تخریب او ساخته‌اند.

این پیش‌آمد برای «جنبش‌ ‌سبز» و آزادی‌خواهانه‌ی مردم ایران نیز اتفاق میمونی است، به این دلیل که طرف‌داران نظریه‌ی «دوران‌طلایی» امام را مجبور به پاسخ‌گویی به سخنان «علی‌ خامنه‌ای» می‌کند. آن‌ها که تاکنون و با گذشت چند روز از این ماجرا هم‌چنان سکوت کرده‌اند دو راه بیش‌تر ندارند، یا این‌که بپذیرند که این توصیفات از «خمینی» واقعی بوده است و یا این‌که در برابر سخنان «علی‌ خامنه‌ای» موضع بگیرند و آن‌ها را انکار کنند. که در صورت برگزیدن راه دوم باید برای بسیاری از پرسش‌های بی‌پاسخ در تاریخ انقلاب ‌اسلامی هم‌چون کشتار سال 67، اعدام‌های اول انقلاب، ادامه‌ی بی‌دلیل جنگ با عراق و بسیاری دیگر از بی‌مدیریتی‌ها آن دوره جواب‌های تازه‌ای بیابند. اگر طرف‌داران «روح‌اله خمینی» واقعیات پیش‌آمده در دوران او را بپذیرند و «خمینی» را مسوول آن‌ها بدانند این اتفاق برای اصلاح‌طلبان موقعیت دشوارتری را پیش خواهد آورد چرا که اولن موقعیت، محبوبیت و اعتبار آن‌ها را در میان مردم ضعیف‌تر خواهد کرد و دیگر این‌که آن‌ها را وادار می‌کند به نوعی به تمامی فرامین رهبری گردن بنهند و از او اطاعت کنند، چرا که مهر تایید گذاردن بر رافت «علی ‌خامنه‌ای» نسبت به مخالفان، چهره‌ی او را در نزد طرف‌داران نظام تطهیر خواهد کرد.

به قول معروف شترسواری دولا دولا نمی‌شود. به هر روی این اتفاق یک روز دیر یا زود باید پیش می‌آمد تا شماری وضعیت، رفتار و موضع متناقض خود را با دوره‌ی زمام‌داری آیت‌اله «خمینی» مشخص کنند و یک‌بار برای همیشه میان طرف‌داری از حقوق‌بشر، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و دموکراسی و «روح‌اله ‌خمینی» یکی را برگزینند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,