Saturday, 18 July 2015
24 October 2020

«خبرهای سی‌ویکم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 31

 لیگ برتر قوتبال ایران،

«استقلال با شکست قعرنشین به صدر رسید»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز دوم از هفته دوازدهم لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، در حالی به پایان رسید که تیم‌های استقلال تهران، سپاهان اصفهان و صبای قم برابر حریفان خود به پیروزی رسیدند و ذوب‌آهن اصفهان با تساوی به کار خود پایان داد.

هفته دوازدهم با دیدار تیم‌های سپاهان اصفهان و ملوان بندرانزلی آغاز شد که در پایان تیم اصفهانی با نتیجه 3 بر 2 به پیروزی دست یافت و با  21 امتیاز در رتبه پنجم باقی ماند.

ملوان بندرانزلی هم با تحمل این شکست با 10 امتیاز ‌در رتبه پانزدهم جدول قرار گرفت.

دیدار بعدی این روز بین تیم‌های شهرداری تبریز و ذوب آهن اصفهان در ورزش‌گاه یادگار امام تبریز پی‌گیری شد که دو تیم در پایان نود دقیقه به تساوی بدون گل رضایت دادند.

با نتیجه‌ای که در این بازی رقم خورد تیم ذوب آهن 18 امتیازی شد و هم‌چنان در رده ششم جدول باقی ماند و شهرداری تبریز نیز با 15 امتیاز به رده دهم جدول صعود کرد.

در دیگر دیدار سایپای البرز هم برابر فولاد خوزستان به نتیجه‌ای بهتر از تساوی صفر-صفر دست نیافتند.

این دو تیم‌ با امتیازی برابر 13 رتبه‌های دوازدهم و سیزدهم جدول را در اختیار دارند.

هم‌زمان صبای قم هم سه بر دو برابر صنعت‌نفت آبادان به پیروزی رسید تا با این برد با 25 امتیاز به رده دوم جدول رده بندی لیگ برتر صعود کند و صنعت نفت آبادان نیز با 14 امتیاز در رتبه یازدهم جدول قرار گیرد.

اما در آخرین دیدار روز یک‌شنبه، تیم فوتبال استقلال با برتری مقابل مس سرچشمه در چارچوب هفته دوازدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران بازگشتی دوباره به صدر جدول رده‌بندی این رقابت‌ها داشت.

این دیدار که در ورزش‌گاه آزادی برگزار شد، در پایان به پیروزی یک بر صفر تیم استقلال انجامید تا آبی‌پوشان مجدد به صدر جدول بازگردند.

نارنجی پوشان کرمانی نیز با این شکست هفت امتیاز در قعر جدول باقی ماند.

هفته دوازدهم با برگزاری دیدار مس کرمان و راه آهن شهرری به اتمام می‌رسد.

…………………………………

در نزدیکی ساختمان‌های مربوط به سازمان ملل روی داد،

«بیش از پنج کشته و زخمی در انفجار قندهار»

خبر / رادیو کوچه

بر اثر بمب‌گذاری انتحاری روز دوشنبه، 31 اکتبر، در محلی در نزدیکی ساختمان آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد و دفتر امداد و توسعه بین‌المللی در قندهار، در جنوب افغانستان، یک فرمانده پلیس و سه غیرنظامی افغان کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته پلیس محلی دو مهاجم مسلح هم‌چنان در اطراف محل انفجار موضع گرفته‌اند و تبادل آتش بین آنان و ماموران امنیتی ادامه دارد.

شبه‌نظامیان طالبان مسوولیت این انفجار را برعهده گرفته‌اند.

دفتر والی قندهار تایید کرد که این حمله به قصد تخریب ساختمان‌های سازمان ملل صورت گرفته است.

این انفجار در نزدیکی یک ایست بازرسی در نزدیکی ساختمان‌های مربوط به سازمان ملل در قندهار روی داد.

روز شنبه این هفته، انفجار یک اتومبیل بمب‌گذاری شده در کابل به کشته شدن سیزده عضو نیروهای ناتو مستقر در افغانستان و تعدادی شهروند افغان منجر شد.

…………………………………

نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

«با ۷۴ امضا طرح سوال از احمدی‌نژاد رسمیت یافت»

خبر / رادیو کوچه

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، اعلام کرد که طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی «رسمیت یافته» و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، آقای باهنر در جلسه علنی امروز گفت که تعداد امضاهای طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد در حال حاضر به عدد ۷۴ رسیده است.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، احضار ربیس جمهورب به مجلس برای پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان، با امضای حداقل یک چهارم نمایندگان (۷۳ نفر) امکان‌پذیر خواهد بود.

پیش از این هیت رییسه مجلس از تجدید‌نظر تعدادی از امضاکنندگان طرح سوال از آقای احمدی‌نژاد و کاهش امضاهای این طرح به عدد ۶۹ خبر داده بود.

در پی رسمیت یافتن طرح سوال از ربیس جمهورب، علی مطهری نماینده تهران، که در اعتراض به عدم بررسی این طرح در مجلس استعفای خود را تقدیم هیت رییسه کرده بود، امروز گفت که استعفایش را پس گرفته است.

هم‌چنین حسین سبحانی‌نیا عضو هیت رییسه مجلس گفت‌ طرح سوال از رییس جمهوری در جلسه هیت رئیسه بررسی می‌شود تا «روال قانونی خود را طی کند.»

وی افزوده است: «هیت رییسه مجلس امروز تصمیم می‌گیرد که طرح سوال از ربیس جمهورب را به کدام یک از کمیسیون‌های تخصصی جهت بررسی ارجاع دهد و بعد از آن‌که این کمیسیون درباره طرح سوال اعلام نظر کرد، مراحل بعدی طبق آیین نامه داخلی طی خواهد شد.»

کمیسیونی که سوال را دریافت می‌کند، موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفى شده رییس جمهوری و نماینده منتخب سوال‏‌کنندگان، به بررسی آن بپردازد.

رییس جمهوری وظیفه دارد ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال، در جلسه علنى حاضر شود و به نمایندگان پاسخ دهد، مگر آن‌که به تشخیص مجلس، «عذری موجه‌» داشته باشد.

طرح سوال از رییس جمهوری، در ۵ تیر ماه گذشته با ۱۰۰ امضا تقدیم هیت رییسه مجلس شده بود.

…………………………………

در بندرعباس برگزار شد،

«برگزاری دادگاه تجدیدنظرخواهی دو تن از وکلای دراویش»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دراویش گنابادی، روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، جلسه تجدید‌نظرخواهی محکومیت ۶ ماه حبس امیر اسلامی و فرشید یداللهی در شعبه اول دادگاه تجدید نظر‌خواهی بندرعباس برگزار شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور‌٬ در این جلسه تجدید نظرخواهی که بدون حضور امیر اسلامی و فرشید یداللهی برگزار شد‌٬ حکم ۶ ماه حبس ایشان به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان مورد بررسی دوباره قرار گرفت‌٬ که با حضور وکلای دادگستری فریبرز یداللهی‌٬ حسن اژدری و داوود منتظری و ارایه دفاعیات ایشان به پایان رسید‌.

یاد آور می‌شود در تاریخ ۲۲ اسفند سال ۸۹‌٬  ۳۸۸ تن از وکلای دادگستری در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، محکومیت وکلای دراویش گنابادی به تحمل زندان و لغو پروانه وکالت دو تن از آن‌ها را محکوم کردند و ضمن ابراز نگرانی از تداوم این وضعیت‌، خواستار «رفع موانع در مسیر دفاع شرافت‌مندانه و آزادانه از شهروندان کشور، اجتناب از حذف وکلای شریف از عرصه‌های مختلف و رسیدگی عادلانه و قانونی فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی به پرونده‌های محکومیتی وکلا» شده بودند .

گفتنی است‌٬ طی دو ماه گذشته ۱۱ تن از اعضای سایت مجذوبان نور و ۵ تن از وکلای دراویش بازداشت شده‌اند٬ که از این میان امیر اسلامی‌٬ امید بهروزی‌٬ فرشید یداللهی‌٬ حمید مرادی‌٬ افشین کرم‌پور‌٬ مصطفی دانشجو و رضا انتصاری در بند امنیتی زندان اوین به سر می‌برند‌.

…………………………………

پس از گفت‌وگو با مقام‌های قطری در خصوص طرح ترور،

«وزیر خارجه جمهوری اسلامی از قطر به عراق رفت»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، وارد بغداد، پایتخت عراق شده است. قرار است آقای صالحی با مقام‌های ارشد عراقی درباره «مسائل منطقه» گفت‌و‌گو کند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پیش از این سفری چند ساعته به قطر انجام داده بود.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران موضوع سفر آقای صالحی گفت‌و‌گو با مقام‌های قطری درباره اتهام اخیر آمریکا به ایران مبنی بر طرح‌ریزی ترور سفیر عربستان در واشینگتن بوده است.

…………………………………

پس از حضور در محل دفن ندا آقا‌سلطان،

«بازداشت عارف،‌ اسماعیل‌زاده‌ و کنور‌تبریزی سه فعال مدنی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، پیمان عارف فعال دانش‌جویی و از اعضای جبهه ملی ایران، عسل اسماعیل‌زاده، فعال مدنی و شرر کنورتبریزی از فعالان سیاسی پس از حضور در محل دفن ندا آقا‌سلطان (از جان‌باختگان پس از انتخابات 88) بازداشت شدند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این سه فعال سیاسی روز گذشته هشتم آبان ماه، و در پی حضور در محل دفن ندا آقا‌سلطان از جان‌باختگان وقایع پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در سال 88، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این در حالی است که از اتهامات احتمالی و دلایل بازداشت تاکنون گزارشی ارایه نشده است.

لازم به یادآوری است که پیمان عارف، روزنامه‌نگار و فعال دانش‌جویی در هفدهم مهرماه سال جاری و پس از سپری کردن محکومیت یک ساله خود از زندان آزاد شده بود. وی که از بهمن ماه سال گذشته در بازداشت به‌سر می‌برد هفدهم مهرماه و با اتمام دوران محکومیت خود، پس از اجرای حکم 74 ضربه شلاق از زندان آزاد شد.

…………………………………

بشار اسد حمایت روسیه را مهم خواند،

«ده‌کشته هم‌زمان با مذاکرات اتحادیه عرب و دولت سوریه»

خبر / رادیو کوچه

دور دوم مذاکرات اتحادیه عرب و دولت سوریه برای بررسی بحران جاری در این کشور روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، در دوحه پایتخت قطر از سرگرفته شد.

در این دیدار هیتی به ریاست ولید المعلم وزیر خارجه سوریه با کمیته اتحادیه عرب به ریاست حمد بن‌جاسم آل‌ثانی گفت‌وگو کردند.

هم‌زمان فعالان سوری از اتحادیه عرب خواستند عضویت حکومت سوریه را تعلیق کند.

در تظاهراتی که در شهرهای مختلف سوریه در انتقاد از گفت‌وگو بین دو طرف برگذار شد دست‌کم 10 تن به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

نمایندگان اتحادیه عرب روز چهارشنبه گذشته با بشار اسد دیدار و گفت‌و‌گو کردند اما دو روز بعد 45 تن از مخالفان به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

اتحادیه عرب از ادامه سرکوب وکشتار معترضین ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف فوری کشتار مردم شده بود.

از سوی دیگر ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه از نامه انتقاد آمیز کمیته ویژه اتحادیه عرب برای پی‌گیری اوضاع سوریه به بشار اسد انتقاد کرد.

وی اظهار داشت که «گزارش ویژه اتحادیه عرب تحت تاثیر دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ها نوشته شده است.»

عمارالقربی رییس سازمان حقوق بشر سوریه در مورد واکنش سوریه به پیشنهاد اتحادیه عرب می‌گوید: «رژیم بشار اسد از ابتدا سیاست وقت‌کشی را در پیش گرفته بود این رژیم فکر می‌کند شاید با وقت‌کشی و کشتار مردم بتواند انقلاب مردم سوریه را متوقف کند.»

از سوی دیگر سایمون کولیس سفیر بریتانیا در سوریه در وبلاگ خود به روی‌دادهای جاری در سوریه پرداخته و نوشت‌: «رژیم سوریه نمی‌خواهد جهان از توهین و قتل تظاهرکنندگان و غیر‌نظامی توسط «اوباش و اراذل» و نیروهای امنیتی این رژیم آگاه شود.»

وی می افزاید: «بیش از 6 ماه است که مردم سوریه شدیدترین سرکوب‌ها را فقط به دلیل برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه رژیم متحمل می‌شوند.»

هم‌چنین روز گذشته بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، ابراز امیدواری کرد که حمایت روسیه از حکومتش ادامه یابد.

او در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت: «ما اول و بیش از همه روی روسیه اتکا می‌کنیم، کشوری که از منظر تاریخی، با آن روابطی مستحکم داریم.»

در بخشی از این مصاحبه که در اختیار رسانه‌های جهان قرار گرفته، آقای اسد می‌گوید: «نقش روسیه فوق‌العاده مهم است.»

رییس جمهوری سوریه در این مصاحبه اعتراض جاری مخالفان سیاسی خود را «بحران» خوانده و گفته است: «از روزهای نخست این بحران، ما با دولت روسیه در تماس مستمر بودیم. ما شرح مفصلی از تازه‌ترین تحولات را در اختیار دوستان روس خود می‌گذاشتیم.»

آقای اسد در این مصاحبه هم‌چنین اقدام روسیه را برای وتو کردن قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه در اوایل ماه جاری میلادی را ستود.

…………………………………

به دلیل رمان «زوال کلنل»

«محمود دولت‌آبادی نامزد جایزه ادبی بریتانیا شد»

خبر / رادیو کوچه

رمان «زوال کلنل» نوشته محمود دولت‌آبادی، نویسنده سرشناس ایرانی، نامزد دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» بریتانیا شد.

امسال دوازده رمان از ژاپن، ایران، چین، هند، پاکستان، کره جنوبی و بنگلادش از بین ۹۰ اثر در فهرست اولیه دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» بریتانیا قرار گرفته‌اند.

از جمله نویسندگان فهرست اولیه هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی و آرونداتی روی نویسنده هندی هستند.

هیت داوران امسال این جایزه ادبی چانگ را- لی، برنده جایزه ادبی پولیتزر و ویکاس سواروپ نویسنده کتابی هستند که فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» از آن اقتباس شد.

محمود دولت‌آبادی از نامزدهای دریافت این جایزه، رمان زوال کلنل را در سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴ به نگارش در آورده و سپس در سال‌های بعد بارها در آن بازنگری کرده است.

این کتاب نخستین اثر آقای دولت‌آبادی است که پیش از نشر فارسی، توسط ناشری سوییسی و به زبان آلمانی منتشر شده است. رمان زوال کلنل را بهمن نیرومند، نویسنده‌ی ایرانی مقیم برلین به آلمانی ترجمه کرده است.

رمان زوال کلنل سرگذشت افسری از «ارتش شاهنشاهی ایران» است که زندگی او و خانواده‌اش در مقطع انقلاب ضدسلطنتی سال ۱۳۵۷ مرور می‌شود. به نظر منتقدان ادبی این رمان از روایت زندگی کلنل و خانواده‌اش فراتر می‌رود و به نقد تضادهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه ایران می‌پردازد.

جایزه ادبی آسیایی «من» در سال ۲۰۰۷ با هدف معرفی برترین آثار ادبی قاره آسیا پایه‌گذاری شد و هرساله به بهترین اثر ادبی که از نویسندگان کشورهای آسیایی به زبان انگلیسی نیز منتشر شده باشد، تعلق می‌گیرد.

…………………………………

دادگاه بدون حضور متهم برگزار شد،

«محکومیت بخشنده، فعال کارگری به یک سال حبس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های منسوبه به تشکل‌های کارگری، در روزهای اخیر، کوروش بخشنده، فعال کارگری از سوی دادگاه انقلاب و طی یک محاکمه غیرحضوری با صدور حکمی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کوروش بخشنده که پنجم شهریور ماه سال جاری در منزل خود بازداشت شده و در روز ۲۹ شهریور با قرار وثیقه ۷۵ میلیونی از زندان آزاد شد، طی دادگاهی که بدون حضور وی برگزار شد به یک سال حبس که در طول ۵ سال تعلیق شده، محکوم شد.

نام‌برده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در تشکل غیر‌قانونی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و اقدامات تبلیغی علیه نظام از طریق ارتباط با گروه‌های مخالف نظام» به حبس محکوم شد.

گفته می‌شود روز دوشنبه دوم آبان ماه از طریق پیام کوتاه به ضامن وی اطلاع داده شد که به دلیل عدم حضور نام‌برده در جلسه دادگاهی، حکم وی صادر شده که در پی مراجعه و اعتراض آقای بخشنده به قاضی مربوطه، به وی اعلام شد که «احضاریه برای شما ارسال شده اما مامورین آدرس شما را پیدا نکرده‌اند» این مهم در حالی است که وی را در تاریخ ۵ شهریور در‌‌ همان منزل بازداشت کرده بودند.

هم‌چنین طی احضاریه‌ای دیگر که در تاریخ ۵ مهر به وی ابلاغ شده بود، زمان دادگاهی وی را ۲۰ مهرماه ۹۰ اعلام کرده بودند که پس از مدتی و به‌دلایل نا‌معلوم جلسه دادگاه وی را به روز ۲۰ آذر ۹۰ تغییر دادند.

…………………………………

شام‌گاه 31 اکتبر صورت می‌گیرد،

«پایان عملیات ناتو برای حفاظت از غیرنظامیان در لیبی»

خبر / رادیو کوچه

عملیات هوایی ناتو در لیبی پس از هفت ماه در نیمه شب دوشنبه، 31 اکتبر، به پایان می‌رسد. شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به رغم درخواست دولت جدید لیبی برای ادامه عملیات ناتو به توقف آن رای داد.

شورای موقت انتقالی در لیبی خواهان ادامه عملیات ناتو است تا وضع امنیتی را در این کشور ارزیابی کند.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند با رفع تهدید حکومت معمر قذافی علیه غیرنظامیان در لیبی، دیگر به عملیات ناتو نیازی نیست و اگر دولت تازه این کشور خواهان ادامه فعالیت این سازمان است باید به طور جداگانه با آن به توافق برسد.

شورای امنیت در ماه مارس با هدف حفاظت از شهروندان غیرنظامی لیبی در برابر حملات نیروهای امنیتی با صدور قطعنامه ای زمینه عملیات ناتو در این کشور را فراهم کرد.

این قطع‌نامه پس از آن صادر شد که سرهنگ معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی برای سرکوب مخالفان از ارتش این کشور استفاده کرد.

نخستین پروازهای عملیاتی ناتو در لیبی در ۱۹ مارس و هم‌زمان با هجوم یگان‌های ارتش لیبی به شهر بنغازی، مقر اصلی مخالفان آغاز شد.

…………………………………

پس از توافقات مقام‌های کوانتاس و اتحادیه کارگری،

«از سرگیری مجدد پروازهای شرکت کوانتاس استرلیا»

خبر / رادیو کوچه

بزرگ‌ترین شرکت هوایی استرالیا، «کوانتاس» روز دوشنبه، 31 اکتبر اعلام کرد که پروازهای خود را که از دو روز پیش به دلیل اعتصابات کارگری متوقف کرده بود از سر خواهد گرفت. روز شنبه مقام‌های کوانتاس از پرواز نزدیک به 110 هواپیمای این شرکت جلوگیری کردند.

امنیت پروازهای استرالیا اعلام کرد که پس از پایان بحران دو روزه و اعتصابات کارگری و هماهنگی لازم با مقام‌های مسوول از روز دوشنبه، ساعت 15:30 دقیقه، به وقت محلی اجازه نخستین پرواز کوانتاس داده خواهد شد.

اجازه مجدد از سرگیری پروازهای کوانتاس پس از توافقات مقام‌های کوانتاس و اتحادیه‌های کارگری در این کشور صورت می‌گیرد. این توافقات پس از 21 روز مذاکره به دست آمده است.

پیش‌تر جان آلن، مدیرعامل کوانتاس، در یک کنفرانس خبری در سیدنی گفته بود که لغو پروازها تا زمانی که با اتحادیه کارگری توافق حاصل نشود، ادامه خواهد یافت.

…………………………………

به جرم ضربه زدن به وحدت ملی،

«شهردار تهران علیه سفارت بریتانیا اقامه دعوا کرد»

خبر / رادیو کوچه

محمد‌باقر قالیباف، شهردار تهران، دستور داده است «پرونده تخلفات» سفارت بریتانیا در باغ این سفارت‌خانه در قلهک به قوه قضاییه ارسال شود و دولت بریتانیا را متهم کرده است که از زمان تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، «در تلاش برای ضربه زدن به وحدت ملی، تمامیت ارزی و فتنه‌گری‌های گوناگون» بوده است.

در مورد طرح دعوای حقوقی، آقای قالیباف با اظهار این نظر که «سالیان متمادی باغ قلهک را به تصرف خود درآورده» گفته است که «در ایام اخیر، براساس گزارش‌های موثق، عوامل سفارت انگلیس مبادرت به خشک کردن، قطع و آتش زدن درختان باغ قلهک کرده‌اند.»

آقای قالیباف گفت که تا‌کنون بیش از سی‌صد اصله درخت قدیمی در باغ قلهک از میان رفته و تاکید کرد که شهرداری تهران برای احقاق حق شهروندان، این دعوای حقوقی را تا پایان پی‌گیری می‌کند.

سفارت بریتانیا در تهران تاکنون در مورد اتهامات آقای قالیباف اظهار نظری نکرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,