Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
پس از خروج از عراق صورت می‌گیرد،

«طرح تقویت نیروهای آمریکا در خلیج پارس»

2011 October 31

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، دولت آمریکا اعلام کرده است با خروج نیروهایش از عراق، حضور نظامی خود در خلیج پارس را تقویت کند. این جابه‌جایی و استقرار نیرو در کویت به منظور جلوگیری از فروپاشی امنیتی در عراق و احتمالن مقابله‌ی نظامی با ایران صورت می‌گیرد.

به گزارش روزنامه‌ی نیویورک تایمز، پس از آن‌که باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا به طور رسمی خروج کامل نیروهای نظامی آمریکایی از عراق را تا پایان دسامبر سال جاری اعلام کرد، طرح تقویت نیروی نظامی آمریکا در منطقه‌ی خلیج پارس اهمیت بیش‌تری یافت. مقام‌های آمریکایی ماه‌هاست که مشغول بحث و بررسی این طرح بوده و هستند.

پایان دادن به جنگ هشت ساله در عراق، یکی از وعده‌های باراک اوباما در کارزار انتخاباتی‌اش بود، اما دیپلمات‌ها و افسران ارشد آمریکایی، و نیز بسیاری مقام‌های کشورهای منطقه، نگران هستند که عقب‌نشینی آمریکا به بی‌ثباتی در این منطقه دامن زند.

پس از آنکه مذاکرات طولانی میان مقام‌های آمریکایی و عراقی بر سر مجوز ادامه‌ی حضور حدود ۲۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق به شکست انجامید، حال وزارت دفاع آمریکا بر روی طرحی بدیل و جای‌گزین کار می‌کند.

علاوه بر این‌که مذاکرات درباره‌ی ادامه‌ی حضور نیروهای رزمی زمینی در کویت ادامه دارد، دولت آمریکا در فکر آن است که ناوهای جنگی بیش‌تری را روانه‌ی آب‌های بین‌المللی منطقه کند.

در حالی که ایالات متحده با هر یک از این کشورها روابط دوجانبه‌ی نظامی نزدیکی دارد، با این حال دولت و ارتش آمریکا می‌کوشند «معماری امنیتی» جدیدی را برای خلیج پارس طراحی کنند که گشت هوایی و دریایی و موشک‌های پدافندی را نیز دربرگیرد.

هم‌اکنون یکی از موضوع‌های مذاکره میان مقام‌های آمریکایی و کویتی، شمار نیروهای رزمی مستقر در این کشور است، و گفته می‌شود طی روزهای آتی تکلیف این مسئله روشن خواهد شد.

باراک اوباما و مشاوران ارشد وی در امور امنیت ملی می‌کوشند از یک سو به نگرانی متحدان خود در منطقه و از سوی دیگر به انتقاد جناح اپوزیسیون جمهوری‌خواه پاسخ گویند. دولت آمریکا تاکید می‌ورزد که بر سر تعهدات خود در خلیج پارس خواهد ایستاد. این امر در مورد خروج نیروها از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ نیز صدق می‌کند.

در دوره‌ی پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، مشارکت هر چه بیش‌تر نظامیان کشورهای عربی عضو «شورای هم‌کاری خلیج پارس» در عملیات‌های بین‌المللی به چشم می‌خورد. این نظامیان به طور عمده توسط نیروهای عربستان سعودی هدایت می‌شوند که می‌کوشد بر حضور دیپلماتیک و نظامی خود در منطقه بیافزاید.

از نمونه‌های دیگر این هم‌کاری آن است که قطر و امارات متحده عربی در عملیات لیبی، جنگنده‌های خود را در اختیار فرماندهی ناتو قرار داده و بحرین و امارات نیز هر یک نیروی نظامی به افغانستان اعزام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«یازده کشته و زخمی نظامی آمریکایی در عراق»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,