Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
مقام‌های جمهوری اسلامی با ارسال نامه اعلام کردند:

«آمریکا باید از ایران در مورد ترور سفیر عربستان عذرخواهی کند»

2011 October 31

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های تهران به‌طور رسمی از آمریکا خواستند به دلیل اتهامی که به جمهوری اسلامی در خصوص دست داشتن این کشور در توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن زده، عذر‌خواهی کرده و غرامت پرداخت کند.

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده، مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم به دست داشتن در این طرح کرده است. پس از آن مقام‌های آمریکایی، سپاه قدس را به طور مشخص متهم به دست داشتن در این طرح کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک‌شنبه 30 اکتبر، به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که گفته است ایالات متحده روز جمعه یادداشتی دیپلماتیک از ایران دریافت کرده که در آن از اتهاماتی که اوایل ماه جاری به دولت جمهوری اسلامی زده شده ابراز نارضایتی شده‌ است.

برپایه این گزارش این دیپلمات آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، افزوده است که ایران در این نامه تاکید کرده که اتهامات آمریکا «بر پایه دروغ» استوار است. ایران هم‌چنین تاکتیک‌های دیپلماتیک ایالات متحده را «نقض قوانین و مقررات بین‌المللی» نامیده است.

مقام‌های آمریکایی یک شهروند ایرانی- آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیار را به اتهام دست داشتن در طرح ترور سفیر سعودی بازداشت کرده‌اند. دیگر شخص متهم نام غلام شکوری است که پیش از دستگیری خاک آمریکا را ترک کرد.

درنامه ایران به آمریکا آمده است: «ایالات متحده باید برای اتهام طرح ترور سفیر عربستان، از ایران معذرت‌خواهی کند و به خاطر آسیب‌های مادی و اخلاقی که این اتهامات وارد آورده غرامت بپردازد.»

پیش از این آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، متهم شدن ایران به تلاش برای ترور سفیر سعودی در واشینگتن را «مهمل و بی‌معنا» خوانده بود.

این در حالی است که پیش‌تر بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل کرده بود که پرونده ایران در خصوص توطئه برای ترور سفیر سعودی در آمریکا را به شورای امنیت فرستاده است.

بیشتر بخوانید:

«وزیر خارجه جمهوری اسلامی از قطر به عراق رفت»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,