Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
دهم آبان- یکم نوامبر

«تقویم تاریخ دهم آبان»

2011 November 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1871 میلادی- «استفان کرین» (Stephen Crane) شاعر بزرگ آمریکایی در «نیوجرسی» به دنیا آمد‌. او مدتی نیز به روزنامه‌نویسی پرداخت، سرانجام به شعر روی آورد. به مقابله با عقاید ایدئولوژیک و تحمیلی رایج در جامعه پیرامونی‌اش برخاست که ردپای این ستیز در آثارش نمود پررنگی دارد. کرین در زمینه رمان، داستان کوتاه، مقالات ادبی و شعر آثار متعددی را خلق کرد که در زمان حیاتش، بیش‌تر به واسطه داستان‌ها و رمان‌های رئالیستی و ناتورالیستی‌اش مطرح شد. داستان‌های این نویسنده به عنوان شاه‌کارهای واقعی‌نویسی پذیرفته شده‌اند. «نشان سرخ شجاعت» عنوان مهم‌ترین اثر اوست‌. هم‌چنین «قایق باز»، «مادر ژرژ»، «زخم‌ها در باران»، «هیولا»، «مگی دختر ول‌گرد»، «سواران سیاه» از دیگر آثار استفان کرین هستند.

1922 میلادی- هیت قانون‌گذاری ترکیه در چنین روزی با فرمان «مصطفی کمال پاشا» به الغای حکومت پادشاهی در این کشور، رای مثبت داد و یک‌سال بعد، نظام «جمهوری» در ترکیه اعلام شد.

در واقع چنین روزی نظام پادشاهی و خلافت عثمانی از بین رفت. مصطفی کمال ضمن الغای حکومت سلطنتی، مقام خلافت را به عنوان یک مقام مذهبی حفظ کرد. نظام پادشاهی «محمد ششم» آخرین پادشاه امپراتوری عثمانی به حکم مجلس موسسان از میان رفت، و او به جزیره‌ی مالت تبعید شد.

1954 میلادی- حزب سیاسی جبهه آزادی‌بخش میهنی جبهه التحریر الوطنی در کشور الجزایر ایجاد شد.

سرزمین الجزایر در اوایل قرن بیستم میلادی، به طور کلی زیر سلطه فرانسه قرار گرفت. و در این مدت، مبارزات آزادی‌‏خواهانه مردم الجزایر به طور پراکنده ادامه داشت. پس از پایان جنگ جهانی دوم گروهی از مبارزان استقلال‏طلب الجزایری در چنین روزی، نهضت آزادی‏بخش الجزایر را تاسیس کردند.

از این پس، جنگ‏های استقلال الجزایر وارد مرحله جدیدی شد و طی هشت سال پس از آن، صدها هزار نفر از انقلابیون و مخالفان استعمار در الجزایر کشته شدند. سرانجام در 1962، استقلال الجزایر به دست آمد.

1993 میلادی- پیمان اتحادیه اروپا یا به طور غیررسمی پیمان «ماستریخت» (Maastricht) پس از مذاکرات صورت گرفته در دسامبر 1991، در فوریه 1992 در شهر «ماستریخت» کشور هلند و بین اعضای جامعه اروپا امضا و در چنین روزی به اجرا گذاشته شد.

مذاکرات مربوط به تاسیس اتحادیه اروپا که جای «جامعه اروپایی» را بگیرد هم‌زمان با قطعی شدن فروپاشی شوروی آغاز شده بود. اصول این پیمان بر پایه هماهنگی امور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیت مشترک کشورهای عضو تنظیم شده است و «یورو» پول واحد کشورهای اروپایی در اجرای همین پیمان به وجود آمده است.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1604 میلادی- «ویلیام شکسپیر» نمایش‌نامه «اتلو»  (Othello)را برای نخستین بار در کاخ «وایت هال» لندن به روی صحنه آورد.

1755 میلادی- یک زمین‌لرزه شدید و متعاقب آن سونامی و حریق، شهر ساحلی «لیسبون» پایتخت پرتغال را ویران کرد و یک‌سوم جمعیت شهر را نابود کرد. جمع کشته‌شدگان 60 تا 100 هزار تن برآورد شده است. این زمین‌لرزه تا اسپانیا و مراکش، همه جا را تکان داد که جمع تلفات این مناطق 15 هزار تن بود. این زلزله باعث فقر اقتصادی و دگرگونی‌های سیاسی در پرتغال شد.

1903 میلادی- «تئودور ممسن» (momsen) تاریخ‌دان، واژه‌شناس و نویسنده آلمانی درگذشت. او برنده جایزه نوبل ادبیات (۱۹۰۲) بود و به خاطر نگارش کتاب «تاریخ روم» معروف است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

فرهیختگان

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,