Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
تکنو کوچه- زندگی‌نامه «لینوس بندیکت توروالدز»

«لینوس تروالدز» خالق لینوکس»

2011 November 01

 کیومرث سجادی / رادیو کوچه

«لینوس توروالدز» (Linus Benedict Torvalds) در ۲۸ دسامبر ۱۹۶۹ (۷ دی ۱۳۴۸) در خانواده‌ای فنلاندی-سوئدی چشم به جهان گشود. پدرش نیلز توروالدز خبرنگار رادیو و تلویزیون و مادرش آنا خبرنگار خبرگزاری فنلاند است. پدر و مادر لینوس هردو در دوره دانش‌جویی از دانش‌جویان فعال چپ‌گرا بودند و در جنبش دانش‌جویی دانش‌گاه هلسینکی نقش عمده‌ای ایفا کردند. خانواده او جز‌ اقلیت سوئدی زبان (۵٫۵ درصد)جمعیت فنلاند بودند. توروالدز بعد از لینوس پاولینگ‌، برنده آمریکایی جایزه نوبل شیمی شد، به نام لینوس نام‌گذاری شد. هم‌چنین در کتاب کد یاغی: لینوکس و انقلاب متن باز [۱]، توروالدز نقل قول می‌کند که «من فکر می‌کنم که براساس شخصیت کارتونی لینوس در کارتون پینوتس نام‌گذاری شدم». یعنی نصفی از نام او براساس برنده جایزه نوبل شیمی و نصفی دیگر بر اساس شخصیت کارتون blanket-carrying است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تروالدز از سال ۱۹۸۸ تا سال ۱۹۹۶ در دانش‌گاه هلسینکی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس از رشته علوم کامپیوتر در گروه تحقیقاتی NODES بود تحصیلات آکادمیک او بعد از اولین سال از مطالعه او که به ارتش فنلاند پیوست متوقف شد، او به عنوان افسر برنامه‌های آموزشی به مدت ۱۱ ماه در خدمت آموزشی اجبار ارتش فنلاند خدمت کرد. در ارتش او مقام ستوان دوم را در نقش رییس پرتاب گلوله داشت. در سال ۱۹۹۰ مطالعات دانش‌گاهیش را دوباره ادامه داد و برای اولین بار یونیکس را در قالب یک میکرو ویکس که التراایکس را اجرا می‌کرد منتشر کرد‌. عنوان مقاله‌ی فوق لیسانس او لینوکس‌: یک سیستم‌عامل قابل پورت بود.

 

علاقه او به کامپیوترها با یک کمودور VIC-20 شروع شد. بعد از VIC-۲۰ او یک Sinclair QL خرید که تغییرات زیادی روی انجام داد. به خصوص سیستم‌عامل آن را بیش‌تر از هر جاییش تغییر داد. یک زبان اسمبلی و یک ویرایش‌گر متن برای QL و هم‌چنین یک تعداد کمی بازی نوشت. او به عنوان نویسنده یک ماشین Pac-Man که Cool Man نامیده شد، شناخته شده ‌است. در پنجم ژانویه سال ۱۹۹۱ یک کامپیوتر IBM مبتنی بر اینتل ۸۰۳۸۶ خرید و یک ماه را با انجام بازی شاه‌زاده ایران (بازی رایانه‌ای) قبل از دریافت کپی مینیکس گذارند که باعث می‌شد که بتواند روی لینوکس کار کند.

در آغاز توروالدز خواست که هسته‌ای که خود توسعه داده بود، فریکس نام‌گذاری کند، اما دوست او Ari Lemmke که مدیریت FTP سرور را در جایی که هسته برای اولین بار به منظور دانلود میزبانی شده بود بر عهده داشت، آن را «پوشه لینوکس توروالدز»  نام‌گذاری کرد.

حدود ۲ درصد از هسته لینوکس در سال ۲۰۰۶ توسط خود توروالدز نوشته شد. چون لینوکس هزاران پشتیبان دارد، همچین درصدی یک سهم شخصی بارز در سراسر کد را نمایش می‌دهد. توروالدز صلاحیت بررسی نهایی روی این‌که کد جدید نادرست وارد هسته لینوکس استاندارد شده‌ است یا نه را هنوز بر عهده دارد. توروالدز صاحب نشان تجاری لینوکس است و نحوه استفاده از آن را مخصوصن در موسسه‌های نشان لینوکس کنترل می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,