Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
گزارش روز کابل- با وجود افزایش قربانیان،

«آیساف می‌گوید خشونت‌ها در افغانستان کاهش یافته است»

2011 November 01

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

در حالی که آمار قربانیان در افغانستان در نیمه امسال نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد، آیساف می‌گوید خشونت‌ها در کشور کاهش یافته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل آمار قربانیان در سال روان نسبت به سال پیش آن 15 درصد افزایش یافته است.

اما جنرال «کریستن جاکوبس» سخن‌گوی آیساف می‌گوید تلاش‌های آیساف با هم‌کاران افغانش باعث شده که خشونت‌ها در ساحات مختلف افغانستان به خصوص ساحات جنوب و جنوب غرب  کاهش یابد.

به باور سخن‌گوی آیساف پیش‌رفت‌ها در ساحات مهم افغانستان باعث شده است تا روند انتقال مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان عملن آغاز گردد.

از جانب دیگر جنرال جاکوبسن می‌گوید، عملیات‌ها و تلاش‌های مستمر نیروها افغان سبب شده تا شورشیان پای‌گاه‌های‌شان را از دست داده و تحرکات آنان در هم بشکند.

وی گفت: «کمپاین بهاری و خزانی طالبان کاملن ناموفق بود، تلاش‌های مشترک نیروهای امنیتی افغان و آیساف تاثیری مثبتی در امنیت سراسر کشور به جا گذاشته است. با وجود آن شورشیان هنوز در پاکستان پای‌گاه‌های امنی دارند و از جا تلاش می‌کنند مانع پیش‌رفت نیروهای امنیتی افغان و آیساف شود.»

در روزهای اخیر کابل، کنر و کندهار شاهد حملات مسلحانه و انتحاری بود که در آن شماری از نیروهای نظامی بین‌المللی، نیروهای امنیتی افغان و افراد ملکی کشته شدند.

از جانب دیگر قرار است در روزهای نزدیک دور دوم انتقال امنیت از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان نیز آغاز شود.

با این حال برخی از تحلیل‌گران افغانی بر توانایی نیروهای امنیتی افغان برای گرفتن مسوولیت‌های امنیتی با دید شک نگاه می‌کنند.

اما «غلام صدیق صدیقی» سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان گفت، نیروهای امنیتی افغان توانایی مسوولیت‌گیری و تامین امنیت مردم را دارد.

وی افزود: «تمرکز بر آموزش نیروهای پولیس حداقل در دو سال اخیر از سوی جامعه جهانی نیز به‌تر شده و دست‌آوردهای خوبی در این راستا داشته‌اند.»

بی‌سوادی در میان نیروهای امنیتی افغان یکی دیگر از چالش‌های است که سبب شده تا این نیروها در فعالیت‌های‌شان با چالش رو‌به‌رو شوند.

اما در این اواخر ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان برنامه سواد‌آموزی در میان نیروهای امنیتی افغان آغاز کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd708870 retin-a suhagra cialis