Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
با رای مجلس شورای اسلامی،

«وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ابقا شد»

2011 November 02

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه، 1 اکتبر، به طرح استیضاح شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی، که در صحن علنی مجلس برگزار شد، رای منفی داده و او را در سمت خود ابقا کرده‌اند.

به گزارش مهر، پیش از آغاز مذاکرات، آقای حسینی هم‌راه با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، محمدرضا رحیمی، معاون اول، محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی و مجتبی ثمره هاشمی، مشاور رییس جمهوری اسلامی و هم‌چنین رییس سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها در مجلس حضور یافتند.

پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف طرح استیضاح، و اظهارات محمود احمدی‌نژاد در دفاع از آقای حسینی در دو نشست صبح و بعد از ظهر مجلس، رای‌گیری به عمل آمد و از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در جلسه، ۹۳ نماینده به طرح استیضاح رای مثبت، ۱۴۱ نماینده رای منفی و ۱۰ نماینده رای ممتنع دادند و به این ترتیب، طرح استیضاح رد شد.

در نشست صبح سه‌شنبه، گروهی از نمایندگان موافق و مخالف و هم‌چنین شمس‌الدین حسینی سخن‌رانی کردند و قبل از رای‌گیری در نشست بعد از ظهر، آقای احمدی‌نژاد و علی لاریجانی در حمایت از وزیر دارایی سخنانی ایراد کردند.

استیضاح آقای حسینی به ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ارتباط دارد و نمایندگان استیضاح‌کننده، وزیر دارایی را به کوتاهی در شناسایی و پیش‌گیری از این اختلاس متهم کرده است.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود در روز سه‌شنبه گفت که «در جایی خارج از سیستم بانکی در خصوص گشایش اعتبار تقلبی صورت گرفته که از دستگاه قضایی می‌خواهم با هر فردی که در این زمینه مقصر است، برخورد کرده و به ملت معرفی کند.»

آقای احمدی نژاد به‌طور تلویحی از تبدیل موضوع اختلاس بانکی به بهانه‌ای برای رقابت‌های سیاسی ابراز نگرانی کرد و گفت نباید مسئله اختلاس سبب بددلی یا تضعیف هم‌دلی بین قوای کشور شود زیرا همه مسوولان در تلاش برای ریشه‌کنی فساد اقتصادی در کشور هستند.

محمود احمدی‌نژاد ضمن اظهار این نظر که استیضاح حق مسلم نمایندگان است، گفت که استیضاح لزومن به معنی اقدام برای برکناری وزیر نیست بلکه ممکن است هدف از آن، توضیح خواستن باشد و افزود که سوالاتی مطرح شده که باید به آن‌ها پاسخ داده شود و اسناد و مدارکی است که باید ارایه شود.

رییس جمهوری اسلامی از مجلس خواست تا به طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی رای ندهد و افزود: «نقش آقای دکتر حسینی در ادامه کار، کلیدی و محوری است زیرا برنامه‌های ما به وزارت اقتصاد و دارایی بر می‌گردد و دبیرخانه تحولات اقتصادی در این وزارت‌خانه است.»

بیشتر بخوانید:

«برگزاری جلسه استیضاح وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,