Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
مطبوعات چهار‌شنبه ایران،

«شوک یونانی به بازار جهانی»

2011 November 02

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خراسان

1) وزیر اقتصاد پس از جلسه 5 ساعته استیضاح ماندنی شد

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1390&month=8&day=11&id=1171864

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته خود پس ازحدود ۵ ساعت بحث درباره استیضاح وزیر اقتصاد و پس از دفاعیات رییس جمهوری و اظهارات لاریجانی رییس مجلس که خواستار رای اعتماد مشروط نمایندگان شده بود با 141رای مخالف 93رای موافق و10 رای ممتنع با استیضاح شمس‌الدین حسینی مخالفت کردند.

لاریجانی گفت: «ما در شرایطی نیستیم که بلاوجه هزینه سیاسی کشور را بالا ببریم. شما یک کارت زرد به وزیر نشان دادید و کارت قرمزتان را هم نشان دادید. فکر می‌کنم باتوجه به کارآمدی وزیر در کارش به او رای اعتماد مشروط بدهیم.»

2) قطع‌نامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح اتمی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1390&month=8&day=11&id=1171885

در موفقیتی چشم‌گیر برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، ۱۰۷ کشور جهان در نشست کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی مجمع عمومی، مخالفت‌های آمریکا، اسراییل و متحدان‌شان را برنتابیدند و به قطع‌نامه پیشنهادی کشورمان درباره خلع سلاح هسته‌ای در جهان رای موافق دادند. در بخشی از این قطع‌نامه از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای خواسته شده به اقدام‌های لازم برای اجرای تعهدات‌شان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود سرعت بخشند.

دنیای اقتصاد

1) شوک یونانی به بازار جهانی

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=276167

نخست‌وزیر یونان، روز دوشنبه در اقدامی غیر‌منتظره دستور برگزاری یک همه‌پرسی درباره توافق اخیر این کشور با اتحادیه اروپا برای رهایی از بحران بدهی‌های یونان را صادر کرد، اقدامی که می‌تواند به فروپاشی دولت یونان و برگزاری انتخابات زودهنگام منجر شود. در همین حال، دیروز، سه‌شنبه، نمایندگان پارلمان یونان با اقدام عجیب نخست‌وزیر به شدت مخالفت کردند تا دولت این کشور در آستانه فروپاشی قرار بگیرد. پاپاندرو اما در حمایت از این اقدام تاکید کرده‌است که برای پذیرفتن چنین توافق‌نامه‌ای به حمایت گسترده‌تر سیاسی نیاز دارد.

2) دلار 1320 تومان شد، افت‌وخیز شدید در بازار طلا

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=276266

بازار طلا روز گذشته روند پر افت و خیزی را تجربه کرد. بازگشایی بازارها با سقوط قیمت هم‌راه بود، به طوری که بهای هر اونس طلا از 1720 به 1680 دلار رسید، اما از بعدازظهر روز گذشته به وقت تهران مسیر قیمت تغییر کرد و بار دیگر طلا از مرز 1700 عبور کرد. در بازار داخلی نیز دلار رکورد جدیدی را ثبت کرد و هر دلار آمریکا به 1320 تومان رسید تا با وجود افزایش نرخ ارز مرجع تفاوت بازار رسمی و غیررسمی 235 تومان ثبت شود.

اعتماد

1) آغاز لابی برای بازگرداندن زائران ایرانی

http://www.etemaad.ir/Released/90-08-11/150.htm

150 زایر ایرانی به دلیل روادیدهای جعلی در فرودگاه مدینه سرگردانند. این تعداد زایر خانه خدا که به طور آزاد و خارج از سازمان حج و زیارت و به صورت انفرادی ویزای عربستان را گرفته بودند هنوز تا برطرف شدن مشکل ویزا در فرودگاه در بازداشت بسر می‌برند. این تعداد زایر که اکثرن از مشهد به مدینه پرواز کرده‌اند در حالی از سفر زیارتی خود به مکه مکرمه بازمانده‌اند که علی لیالی، رییس سازمان حج و زیارت در نشستی با اعلام برائت از مسوولیت در برابر این تعداد زایر عنوان کرد که موضوع این زایران ارتباطی به سازمان حج و زیارت ندارد، چرا که آن‌ها جزو زایران تعهد داده شده سازمان نیستند.

2) کنایه‌های احمدی‌نژاد به نمایندگان

http://www.etemaad.ir/Released/90-08-11/204.htm

«وزیرم برود خودکشی کند، برای اختلاسی که هنوز معلوم نیست مقصر هست در آن یا نه؟ چرا آدرس غلط می‌دهید به مردم؟ محتوای آغاز کنایه‌های احمدی‌نژاد به لاریجانی و مردانش بود. می‌گفت بروید پدر هر کسی را که اختلاس کرده در بیاورید اما آقای لاریجانی اگر یک قاضی اشتباه کند شما به رییس قوه قضاییه می‌گویید برو خودکشی کن؟» جملاتی که صدای خنده نمایندگان را پس از شنیدن آن‌ها بالا می‌برد و البته در گوشه کنار صحن هم سرهایی به نشانه تاسف تکان می‌خورد. می‌گفت دولت از دولت من راه بیا‌تر با این مجلس سراغ دارید؟ هر وزیری را کار دارم می‌گویند رفته کمیسیون. می‌پرسم کدام کمیسیون؟ می‌گویند کمیسیون‌های مجلس! صدای اعتراض که بلند شد، لاریجانی مجبور شد با لب‌خند کنایه احمدی‌نژاد را با کنایه جواب دهد که «آقای احمدی‌نژاد شاید وزرا جای دیگر می‌رفتند و به شما آدرس غلط دادند» که احمدی‌نژاد بی‌درنگ به او پاسخ داد: «شاید آن‌قدر به جلسات کمیسیون‌ها رفت و آمد داشته‌اند که از این کارها هم یاد گرفتند.» ظاهرش شوخی بود و کنایه اما این حرف‌ها در جلسه‌ای گفته می‌شد که وزیرش هنوز متهم بود، راست نگفته و بسیاری از اصول‌گرایان در همان لحظات عصبانی بودند که چرا باید به جای آن‌که رییس یک دولت به صورت جدی و رسمی درباره نقش دولتش در اختلاس اخیر صحبت کند یا سر حرف را می‌کشاند به استکبار و دشمن و پرت کردن موشک ایرانی به فضا یا می‌بردش در مایه‌های طنز وزرا؟

جام جم

1) احمدی‌نژاد درجلسه استیضاح: گزارش کمیسیون اصل90 سند پاکی دولت است

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100858272703

رییس جمهوری اسلامی ایران گزارش کمیسیون اصل90 از پرونده تخلف بزرگ بانکی را سند پاکی دولت خواند و با بیان این‌که وزیر اقتصاد نقش کلیدی را در ادامه کار دولت دارد از نمایندگان مجلس خواست که در این جلسه به وی رای اعتماد بیش‌تری نسبت به قبل بدهند.

2) صالحی از درخواست پرتناقض آمریکا برای گفت‌وگو با ایران خبر داد

http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100858293408

پس از آن‌که تهران در اعتراض به سناریوسازی‌های اخیر آمریکا علیه کشورمان با ارسال نامه‌ای خواستار عذرخواهی رسمی واشینگتن از دولت ایران شد، وزیر امور خارجه کشورمان از اظهار علاقه آمریکایی‌ها برای گفت‌وگو با ایران طی نامه‌ای خبر داد.

همشهری

1) توسط رییس کمیسیون اصل 90 مجلس: سو‌استفاده مالی نمایندگان در پرونده اختلاس تکذیب شد

http://www.hamshahrionline.ir/news-150062.aspx

نماینده مشهد با اعتراض به عدم رسیدگی کمیسیون اصل نود به تخلفات نمایندگان در پرونده اختلاس خواهان رسیدگی به این موضوع شد اما رییس کمیسیون اصل نود از بررسی دقیق این موضوع در کمیسیون خبر داد و هرگونه سو‌استفاده مالی نمایندگان در پرونده اختلاس را تکذیب کرد.

2) احمد توکلی: مردم توقع نداشتند در دولت اصول‌گرا رکورد رانت‌خواری زده شود

http://www.hamshahrionline.ir/news-150039.aspx

احمد توکلی اولین استیضاح کننده وزیر اقتصاد با اعلام این‌که سه نامه موجود حاکی از آن است که مشاور وزیر و مدیرکل بازرسی وی نسبت به اقدامات مالی گروه امیرمنصور آریا به وزیر اقتصاد هشدار داده بودند، گفت: «مردم توقع نداشتند در دوران مجلس و دولت طرف‌دار عدالت رکورد راندخواری و سو‌استفاده مالی زده شود.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,