Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
یازدهم آبان- دوم نوامبر

«تقویم تاریخ یازدهم آبان»

2011 November 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1906 میلادی- «لوچینو ویسکونتی» (Luchino Visconti) کارگردان نامی در خانواده‌ای ثروت‌مند در شهر میلان به دنیا آمد. وی از جمله فیلم‌سازان سبک نئورئالیسم در ایتالیا بود‌. این سبک در سینمای ایتالیا واقعیات جامعه پس از جنگ جهانی را به شکلی واضح بیان می‌کرد‌.

در جوانی دوستانی هم‌چون «پوچینی»، آهنگ‌ساز نامی اپرا، «توسکانینی» رهبر آهنگ‌نوازان داشت. در سال 1936 در پاریس با «ژان رنوار» فیلم‌ساز معروف فرانسوی آشنا و به عنوان دست‌یار او مشغول به کار شد.

ویسکونتی نخستین فیلم بلندش را در سال 1954 با نام «احساس» ساخت. بعد از آن و در سال 1957 فیلم «شب‌های سفید» را با برداشت از داستانی از «تئودور داستایفسکی» به روی پرده سینما برد.

وی در دوران فعالیت سینمایی‌اش ۱۴ فیلم بلند داستانی و چندین فیلم‌ گروهی ساخت. هم‌چنین او چندین اپرا و نمایش‌نامه را بر پرده نمایش برد. «مشهور» و «مرگ در ونیز» عنوان دیگر آثار سینمایی او هستند.

1917 میلادی- اعلامیه تاریخی «بالفور» (Balfour Declaration) منتشر شد. «آرتر بالفور» وزیر امور خارجه وقت انگلستان در چنین روزی ضمن صدور این اعلامیه، از ایجاد یک کشور برای یهودیان در فلسطین حمایت کرد و به این ترتیب راه برای مهاجرت یهودیان و ایجاد اسراییل باز شد.

جامعه ملل، در پایان جنگ جهانی اول و پس از سقوط امپراتوری عثمانی، قیمومیت بریتانیا بر فلسطین را به پادشاهی متحده اعطا کرد.

1930 میلادی- «هایله سلاسی» (Haile Selassie) امپراتور اتیوپی شد. او آخرین پادشاه کشور اتیوپی بود. وی توسط یک کودتای مارکسیستی از حکومت کنار رفت و سیستم حکومتی اتیوپی به جمهوری دمکراتیک خلق تبدیل شد.

1964 میلادی- «ملک سعود» (سعود ابن عبدالعزیز) دومین پادشاه کشور سعودی در یک کودتای خانوادگی از مقام خود برکنار و به خارج تبعید شد. وی پس از پدرش که موسس کشوری سعودی بود یازده سال بر این کشور پادشاهی کرده بود. قرار بود که پس از او برادرانش به ترتیب به پادشاهی برسند.

هنگامی که ملک سعود شروع به توزیع مقامات دولتی میان پسران خود کرد، خاندان سعودی اتهاماتی به او وارد کرده و وی را کنار گذاشتند. پس از او، فیصل (فیصل ابن عبدالعزیز) برادر ناتنی‌اش پادشاه سعودی شد که بعدن او نیز به دست برادرزاده‌اش کشته شد. ملک سعود نیز  پنج سال پس از برکناری و تبعید درگذشت.

1966 میلادی- «پیتر دبیه» (Peter Debye) فیزیک‌دان آمریکایی هلندی تبار درگذشت. او برنده جایزه نوبل فیزیک بود. او در رشته مهندسی برق تحصیل کرد و سپس به فیزیک روی آورد. در سال ۱۹۰۸ از دانش‌گاه مونیخ درجه دکتری گرفت. وی در سال ۱۹۳۵ میلادی مدیر موسسه فیزیک «کایزر ویلهلم» شد. در سال ۱۹۴۰ میلادی به آمریکا رفت و به تدریس در دانش‌گاه پرداخت و در سال ۱۹۴۶ میلادی به تبعیت آمریکا درآمد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1920 میلادی- نخستین ایست‌گاه رادیویی جهان به مفهوم امروز در چنین روزی در شهر پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیای آمریکا آغاز به‌کار کرد. صدای این ایست‌گاه که هنوز سرگرم کار است در همان نخستین روز در کانادا هم شنیده شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,