Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
به بهانه زادروز «آندره مالرو»

«روزنگاشت / شهرت با فاتحان»

2011 November 02

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سوم نوامبر برابر با دوازدهم آبان مصادف است با زادروز «آندره مالرو» نویسنده، منتقد هنری و سیاست‌مدار فرانسوی. او زاده سال 1901 میلادی بود و در سال 1976 درگذشت. مالرو که آثار بسیاری از او به جای مانده بیش از همه با «رمان فاتحان» بود که به ‌شهرت رسید. در این اثر مبارزه میهن‌ پرستان انقلابی چین را بر ضد استعمار انگلستان در هنگ ‌کنگ پیش چشم می‌گذارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آندره مالرو» در سوم نوامبر ۱۹۰۱میلادی در پاریس به‌دنیا آمد. پدر و مادرش وقتی او خردسال بود از هم جدا شدند و مالرو نزد مادرش بزرگ شد و به مدرسه رفت ولی تحصیل را به‌پایان نرساند و ازدواج کرد و در سن بیست‌و‌یک سالگی با همسرش به کامبوج رفت و نخستین رمانش را در سن بیست و پنج سالگی منتشر کرد.

آندره مالرو در شرق آسیا علاوه بر انتشار روزنامه «هندوچین در زنجیر» علیه استعمار وقت، به باستان ‌شناسی هم پرداخت و در سال ۱۹۳۰ به گروه باستان‌شناسانی پیوست که در ایران و افغانستان کار می‌کردند و به همین سبب، تا حدودی با زبان فارسی نیز آشنا بود و سپس از راه افغانستان و ایران به فرانسه بازگشت.

 آندره هم‌راه لویی آراگون، فدراسیون جهانی نویسندگان مدافع فرهنگ را به طور مشترک بنا نهاد و در سال 1934 در کنفرانس نویسندگان جهان در مسکو، مورد توجه بسیار قرار گرفت.

 وی هم‌چنین در جنگ داخلی اسپانیا، به عنوان خلبان به جمهوری‌خواهان پیوست و چند بار مجروح شد و ماجراهای زیادی را از سر گذراند که در اغلب آثارش به آن‌ها اشاراتی کرده است. مالرو در دومین جنگ جهانی برای ارتش‌ فرانسه هم خدمت کرد و در سال 1940 اسیر شد، اما فرار کرد و به مقاومت‌ فرانسه پیوست و در 1944 مجدد دست‌گیر شد و در نهایت با کمک اعضای مقاومت ‌فرانسه فرار کرد و پس از جنگ مورد ‌تقدیر قرار گرفت و در زمان ژنرال‌ دوگل وزیر ‌‌اطلاع ‌‌رسانی و بعدها وزیر فرهنگ فرانسه شد و در این سمت او به تاسیس خانه فرهنگ در سراسر فرانسه پرداخت.

 گفته شده مالرو در تمام طول عمرش به طور مداوم راجع به هر آن‌چه پیرامونش می‌گذشت، رمان و مقاله می‌نوشت و همین امر شهرت او را بیش از هر چیز به عنوان روزنامه‌‌نگار و نویسنده‌ای همه‌ کاره رقم زده است. وی درباره خودش چنین می‌گوید: «آن‌چه ما را در بیست سالگی از دوستانمان جدا می‌کرد، حضور تاریخ بود. برای آن‌ها هیچ چیزی پیش نیامده بود، اما ما کسانی هستیم که تاریخ هم‌چون تانکی از روی ما می‌گذرد».

مالرو به ‌جز رمان‌هایش آثار دیگری هم در نقد هنری دارد که برجسته‌ترین آن‌ها روان‌شناسی هنر است که در سه جلد در سال‌های 1947 و 1950 منتشر شده ‌است. هم چنین «موزه تخیلی»،«آفرینش هنری»، «ندای سکوت» و «مسخ خدایان» از مهم‌ترین رساله‌های مالرو به ‌شمار می‌روند.

و اما سرانجام آندره مالرو در بیست‌و سوم  نوامبر ۱۹۷۶ درگذشت. از آثار معروف او می‌توان به  «وسوسه غرب»، «فاتحان»، «جاده شاهی»، «وضعیت بشری»، «ضد خاطرات»، «امید» و «گردو بن‌های آلتنبورگ» را نام برد.

منبع‌ها:

 نگاهی به زندگی و آثار آندره مالرو

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,