Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«خبرهای دوم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 02

وزیر امورخارجه الجزایر:

«موافقت سوریه با طرح حل بحران اتحادیه عرب»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

وزیر امورخارجه الجزایر روز سه‌شنبه 1 نوامبر، اعلام کرد سوریه با طرح اتحادیه عرب در مورد بحران جاری در این کشور موافقت کرده است.

مراد مدلسی در حاشیه مراسم گرامی‌داشت سال‌گرد انقلاب الجزایر گفت‌: «در جلسه کمیته اتحادیه عرب در دوحه پایتخت قطر با سوری‌ها به توافق رسیدیم.»

المدلسی اظهار امیدواری کرد توافق دوجانبه در قاهره تثبیت شود و طرح صلح در سوریه به پیش رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیش از این یک دیپلمات بلندپایه در اتحادیه عرب گفته بود سوریه روز سه‌شنبه پاسخ نهایی خود را به اتحادیه اعلام می‌کند.

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود با اشاره به گفت‌وگوی دو طرف در مورد طرح تاکید کرد ولید المعلم روز دوشنبه خواستار تعدیل طرح شد و پس از بررسی آن تغییر جزیی صورت گرفت.

او تاکید کرد کمیته اتحادیه عرب از طرف سوری خواست پاسخ نهایی خود را روز سه‌شنبه ارایه کند تا پیش از برگزاری جلسه اتحادیه در قاهره نتیجه گفت‌وگو به اعضا اعلام شود.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب روز دوشنبه اعلام کرد طرح اتحادیه عرب در مورد سوریه بر توقف فوری کشتار معترضان‌، عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از خیابان‌ها و آغاز گفت‌وگوها بین حکومت و مخالفان در قاهره تاکید کرده است.

بر اساس این طرح همه جریان‌های مخالف در خارج از سوریه با نمایندگان نظام گفت‌وگو خواهند کرد تا به راه حل لازم برای پایان دادن به بحران برسند.

………………………………….

دولت آمریکا:

 «دریافت نامه «خشم‌آلود» از ایران را تایید می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا روز سه‌شنبه، 1 نوامبر، به وقت واشینگتن، دریافت نامه‌ای از ایران در انکار اتهامات ایالات متحده دایر بر تلاش این کشور برای ترور سفیر عربستان سعودی در پایتخت آمریکا را تایید و آن را «خشم‌آلود» توصیف کرده است.

ویکتوریا نولاند سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا گفت که «یک یادداشت بلند دیپلماتیک» از طریق سفارت سوییس در تهران منتقل شده است.

او به خبرنگاران گفت: «حدود هفت صفحه است. خشم آلود است. آکنده از انواع و اقسام انکارها. از نقطه نظر ما چیز زیاد تازه‌ای در آن نبود.»

رامین مهمانپرست سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز سه‌شنبه گفت که ایران نامه‌ای به آمریکا فرستاده و خواستار «عذرخواهی رسمی آمریکایی‌ها در اعتراض به این سناریوی ساختگی شده است.»

او توضیح داد که نامه ایران در پاسخ به نامه آمریکا نوشته شده اما محتویات نامه واشینگتن را فاش نکرد.

مقام‌های پلیس و دادگستری آمریکا روز ۱۱ اکتبر اعلام کردند که منصور ارباب‌سیر با تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی را به اتهام توطئه برای ترور عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بازداشت کرده‌اند.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه نایف بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان سعودی گفته است که کشورش نیازی به سازش با ایران در ارتباط با طرح ادعایی ترور سفیر این کشور نمی‌بیند.

او که هم‌چنین وزیر کشور عربستان است روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری در ریاض گفت: «در ارتباط با آن طرح ترور نمی‌توان با ایران سازش کرد، زیرا نیازی به آن نیست.»

او افزود: «ما آماده‌ایم با هر سناریویی روبه‌رو شویم… با هر وسیله‌ای که لازم باشد.»

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود نخست وزیر قطر روز یک‌شنبه پیشنهاد کرد مقام‌های عربستان و ایران در این ارتباط دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر، شیخ حامد بن‌جاسم الثانی پس از دیدار با علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دوحه گفته بود: «فکر می‌کنم بهترین و ساده‌ترین راه برای حل این مسئله این است که دو طرف ملاقات کنند.»

نخست وزیر قطر گفت که «جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی دو کشور بزرگ هستند و باید روابط خوبی داشته باشند». او اظهار امیدواری کرد که اتهامات آمریکا غلط از آب درآید و گفت کشورش منتظر شواهد است.

………………………………….

دولت عربستان خبر داد:

«اخراج 150 زائر ایرانی به دلیل جعلی بودن ویزا»

خبر / رادیو کوچه

دولت عربستان، 150 زائر ایرانی را به دلیل جعلی بودن ویزا اخراج کرده است. این افراد بدون هماهنگی با سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی اقدام به تهیه روادید حج کرده بودند.

روز دوشنبه، 31 اکتبر، حدود 150 زائر ایرانی که قصد ادای حج تمتع را داشتند، در فرودگاه شهر مدینه به دلیل مخدوش بودن ویزا توقیف شدند.

این در حالی است که رسانه‌های داخلی ایران، از بازداشت این زائران خبر داد.

یک مقام آگاه که خود به هم‌راه زائران توقیف شده در فرودگاه مدینه حضور داشت، مدعی شد که ویزای آن‌ها از کنسول‌گری عربستان در مشهد صادر شده است.

پس از آن معاون کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با تایید این گزارش از عزم مقام‌های عربستان برای اخراج این حجاج خبر داد و گفت که وزارت امور خارجه از طریق سفارت ایران در ریاض و کنسول‌گری ایران در جده این موضوع را پی‌گیری کرده است.

افزود: «این اخراج به دلیل آن بوده است که روادید زائران این کاروان‌ها مخدوش بوده و شناسه روادید آنان پس از پی‌گیری ماموران عربستان در فرودگاه مدینه، غیرمنطبق با اطلاعات مندرج در رایانه آن‌ها تشخیص داده شده است.»

قشقاوی گفت: «این حجاج برای دریافت روادید از سازمان حج و زیارت اقدام نکرده‌اند و خود راسن از راه کنسول‌گری عربستان در مشهد اقدام کرده‌اند؛ اتفاقی که سال گذشته نیز روی داد و همین مشکل نیز به وجود آمد.»

محمد جواد رسولی محلاتی، سفیر جمهوری اسلامی در عربستان نیز تاکید کرد: «اگر ماموران فرودگاه مدینه در بررسی ویزای این افراد به این نکته برسند که تقلبی است، کاری برای آن‌ها نمی‌توان انجام داد.»

………………………………….

واکنش اسراییل به یونسکو:

«تسریع در شهرک‌سازی کرانه‌های رود اردن و شرق بیت‌المقدس»

خبر / رادیو کوچه

اسراییل روز سه‌شنبه، 1 نوامبر، اعلام کرده است که به ساخت‌و‌ساز شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن و شرق بیت‌المقدس سرعت می‌دهد و انتقال کمک‌های مالی به تشکیلات خودگردان فلسطینی را متوقف خواهد کرد.

این تصمیم شامل احداث دو هزار واحد مسکونی جدید است.

خبر تسریع در شهرک‌سازی در واکنش به پذیرش درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو اعلام شده است.

اسراییل ضمن مخالفت با عضویت فلسطینی‌ها در این سازمان بین‌المللی، آن را یک «ضایعه» نامیده است.

آمریکا هم مخالف این اقدام است و اعلام کرده از پرداخت حق عضویت به این سازمان خودداری خواهد کرد.

به گفته مقام های دو کشور، این اقدام به مذاکرات صلح خاورمیانه آسیب می‌زند.

از سویی دیگر، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی تصمیم اسراییل برای تسریع در احداث واحدهای مسکونی تازه در سرزمین‌های اشغالی را قدمی در جهت سرعت بخشیدن به نابودی کامل روند صلح عنوان کرده است.

به گفته برخی تحلیل‌گران سیاسی، اسراییل با این اقدام قصد تنبیه فلسطینی‌ها را دارد و از سوی دیگر می‌خواهد این پیام را به جامعه بین‌المللی منتقل کند که آماده اتخاذ تدابیر سخت‌تر در صورت پذیرش درخواست عضویت فلسطینی‌ها در سازمان ملل متحد است.

………………………………….

در دفتر نشریه‌ای در فرانسه روی داد،

«آتش‌سوزی به دلیل انتشار پیامبر مسلمانان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، دفاتر نشریه فکاهی شارلی هبدو، چاپ فرانسه، که در شماره روز چهارشنبه، 2 نوامبر، با کارتونی از محمد‌ابن عبداله، پیامبر مسلمانان، بر روی جلد نشریه چاپ شده در یک آتش‌سوزی به شدت آسیب دیده اما این حادثه تلفاتی نداشته است.

این نشریه شماره ویژه‌ای را به طنز در مورد قوانین شریعت و موفقیت‌های اخیر اسلام‌گرایان در لیبی و تونس اختصاص داده و با کارتونی از پیغمبر اسلام چاپ کرده اما تاکید داشته است که محتوای این شماره موهن و تحریک آمیز نیست.

وب‌سایت این نشریه هم هدف حمله هکرهایی قرار گرفته که با درج پیام‌هایی به زبان‌های ترکی و انگلیسی، از تصمیم به انتشار این ویژه‌نامه انتقاد کرده‌اند.

شارلی هبدو در سال ۲۰۰۷ هم کارتون‌های پیغمبر اسلام را که در دانمارک تهیه شده بود منتشر کرد و با انتقاد شدید مسلمانان روبه‌رو شد.

………………………………….

لیگ قهرمانان اروپا،

«صعود قطعی بارسا و میلان به مرحله بعد لیگ اروپا»

خبر / رادیو کوچه

دور برگشت از مرحله گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان باش‌گاه‌های اروپا شام‌گاه سه‌شنبه، 1 نوامبر، با برگزاری هشت دیدار پی‌گیری شد که در مهم‌ترین آن‌ها تیم‌های بارسلونا، والنسیا و دورتموند مقابل حریفان خود به پیروزی رسیدند.

در گروه E چلسی در زمین خنگ به تساوی یک بریک رضایت داد تا برای صعود به فکر پیروزی در 2 بازی بعدی خود باشد. در دیگر دیدار این گروه والنسیا با نتیجه سه بر یک از سد لورکوزن گذشت تا بخت صعود خود به دور بعدی را هم‌چنان زنده نگه دارد.

در این گروه چلسی با 8 امتیاز اول و لورکوزن با 6 امتیاز دوم است.

از گروه F رقابت‌ها آرسنال که دو هفته پیش مقابل مارسی به پیروزی رسیده بود این بار در ورزش‌گاه امارات نتوانست از پس این تیم برآید و به تساوی بدون گل رضایت داد. در دیگر دیدار این گروه دورتموند انتقام شکست خود از المپیاکوس را گرفت و با نتیجه یک بر صفر نماینده یونان را شکست داد تا هم‌چنان برای صعود به جمع 16 تیم دور بعدی شانس داشته باشد.

آرسنال و مارسی به ترتیب با 8 و 7 امتیاز اول و دوم هستند.

در گروه G نیز زنیت سنت پترزبورگ روسیه با نتیجه یک بر صفر از سد شاختاردونتسک اوکراین گذشت و آپوئل نیوکوزیای قبرس 2 بر یک پورتو قهرمان فصل گذشته لیگ اروپا را مغلوب کرد.

در این گروه هم در عین شگفتی آپوئل با 8 امتیاز اول است و زنیت 7 امتیازی در مکان دوم قرار دارد.

و سرانجام در گروه H بارسلونا موفق شد با هت تریک مسی و یک گل از سسک فابرگاس 4 بر صفر ویکتوریا پلژن جمهوری چک را در زمین خودش شکست دهد. بارسا با این پیروزی صعود خود به دور بعدی رقابت‌ها را قطعی کرد. میلان هم با وجود تساوی یک بریک مقابل باته بوریسف صعودش تقریبن به مرحله یک هشتم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باش‌گاه‌های اروپا مسجل شده است.

در این گروه بارسلونا با 10 و میلان با 8 امتیاز دوم هستند.

هفته نخست از دور برگشت مرحله گروهی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باش‌گاه‌های اروپا شام‌گاه چهارشنبه با برگزاری دیدارهای‌ بایرن مونیخ آلمان‌-‌ناپولی ایتالیا، ویارئال اسپانیا‌-‌منچسترسیتی انگلستان، اینتر ایتالیا‌-‌لیل فرانسه، بنفیکای پرتغال‌-‌باسل سوئیس، منچستریونایتد انگلستان‌- اتلول رومانی، ترابوزان اسپور ترکیه‌-‌زسکا مسکوی روسیه، آژاکس هلند‌-‌دیناموزاگرب کرواسی و لیون فرانسه‌-‌رئال مادرید اسپانیا به پایان می‌رسد.

………………………………….

در واکنش به شکایت شهرداری تهران،

«تکذیب خبر قطع درختان باغ قلهک توسط سفارت بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 1 نوامبر، سفارت بریتانیا در تهران، گزارش اخیر رسانه‌های داخلی این کشور مبنی بر قطع درختان باغ قلهک توسط ماموران این سفارت‌خانه را رد کرده و آن را نادرست خوانده است.

به گزارش مهر، این در حالی است که علی‌محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در گفت‌وگویی اعلام کرد که ۳۰۰ اصله از درختان باغ تاریخی قلهک متعلق به سفارت بریتانیا در تهران قطع شده است.

در عین حال گزارش سایت فارسی سفارت بریتانیا در تهران حاکی است که جریان آب منبع باغ قلهک به دلیل توسعه خط مترو در این ناحیه قطع شده و همین موضوع موجب خشک شدن بعضی از درختان شده است.

براساس این گزارش، از مجموع درختان باغ قلهک ۳۱ اصله خشک و یا تا حدی ضعیف شده که توفان موجب افتادن این درختان شده است.

سفارت بریتانیا اتصال مجدد منبع آب قلهک را مسئله‌ای فوری برای کاهش صدمات وارد شده می‌داند و در همین رابطه از هم‌کاری نزدیک با شهرداری تهران خبر داده است.

با این همه آقای مختاری گفته که شهرداری تهران در اولین اقدام خود برای جلوگیری از تخریب محیط زیست تهران، شکایتی را تهیه و به کمیسیون ماده ۷ این شهرداری ارسال کرده است.

سفارت بریتانیا در گزارش خود هم‌چنین آورده است که مسوولیت‌های زیست محیطی خود را در قبال دو مجموعه قلهک و فردوسی با نهایت جدیت دنبال می‌کند و در سه سال گذشته سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای این دو مجموعه اختصاص داده است.

………………………………….

با رای مجلس شورای اسلامی،

«وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ابقا شد»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه، 1 اکتبر، به طرح استیضاح شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی، که در صحن علنی مجلس برگزار شد، رای منفی داده و او را در سمت خود ابقا کرده‌اند.

به گزارش مهر، پیش از آغاز مذاکرات، آقای حسینی هم‌راه با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، محمدرضا رحیمی، معاون اول، محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی و مجتبی ثمره هاشمی، مشاور رییس جمهوری اسلامی و هم‌چنین رییس سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها در مجلس حضور یافتند.

پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف طرح استیضاح، و اظهارات محمود احمدی‌نژاد در دفاع از آقای حسینی در دو نشست صبح و بعد از ظهر مجلس، رای‌گیری به عمل آمد و از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در جلسه، ۹۳ نماینده به طرح استیضاح رای مثبت، ۱۴۱ نماینده رای منفی و ۱۰ نماینده رای ممتنع دادند و به این ترتیب، طرح استیضاح رد شد.

در نشست صبح سه‌شنبه، گروهی از نمایندگان موافق و مخالف و هم‌چنین شمس‌الدین حسینی سخن‌رانی کردند و قبل از رای‌گیری در نشست بعد از ظهر، آقای احمدی‌نژاد و علی لاریجانی در حمایت از وزیر دارایی سخنانی ایراد کردند.

استیضاح آقای حسینی به ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ارتباط دارد و نمایندگان استیضاح‌کننده، وزیر دارایی را به کوتاهی در شناسایی و پیش‌گیری از این اختلاس متهم کرده است.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود در روز سه‌شنبه گفت که «در جایی خارج از سیستم بانکی در خصوص گشایش اعتبار تقلبی صورت گرفته که از دستگاه قضایی می‌خواهم با هر فردی که در این زمینه مقصر است، برخورد کرده و به ملت معرفی کند.»

آقای احمدی نژاد به‌طور تلویحی از تبدیل موضوع اختلاس بانکی به بهانه‌ای برای رقابت‌های سیاسی ابراز نگرانی کرد و گفت نباید مسئله اختلاس سبب بددلی یا تضعیف هم‌دلی بین قوای کشور شود زیرا همه مسوولان در تلاش برای ریشه‌کنی فساد اقتصادی در کشور هستند.

محمود احمدی‌نژاد ضمن اظهار این نظر که استیضاح حق مسلم نمایندگان است، گفت که استیضاح لزومن به معنی اقدام برای برکناری وزیر نیست بلکه ممکن است هدف از آن، توضیح خواستن باشد و افزود که سوالاتی مطرح شده که باید به آن‌ها پاسخ داده شود و اسناد و مدارکی است که باید ارایه شود.

رییس جمهوری اسلامی از مجلس خواست تا به طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی رای ندهد و افزود: «نقش آقای دکتر حسینی در ادامه کار، کلیدی و محوری است زیرا برنامه‌های ما به وزارت اقتصاد و دارایی بر می‌گردد و دبیرخانه تحولات اقتصادی در این وزارت‌خانه است.»

………………………………….

در چند روز اخیر روی داد،

«بازداشت دوباره پیمان عارف، فعال مدنی»

خبر / رادیو کوچه

پیمان عارف، فعال دانش‌جویی دانش‌کده حقوق دانش‌گاه تهران که ۱۷ مهرماه از زندان اوین آزاد شده بود، صبح روز سه‌شنبه، 1 نوامبر، با حضور در دادسرای مستقر در زندان اوین برای دومین‌بار در روزهای اخیر بازداشت و روانه زندان شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک منبع آگاه که از اعلام نامش خودداری کرده است، اظهار داشت: «صبح امروز عسل اسماعیل‌زاده، شررکنور تبریزی و پیمان عارف برای رسیدگی به پرونده خود که چند روز پیش در سر مزار ندا آقا‌سلطان بازداشت شده بودند به دادسرای اوین مراجعه کردند. در پی این مراجعه عسل اسماعیل‌زاده و شرر کنور‌تبریزی آزاد شدند. اما پیمان عارف بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.»

این سه فعال چند روز پیش به دلیل حضور در محل دفن ندا آقاسلطان، از جان‌باختگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری 88، بازداشت، اما پس از گذشت 24 ساعت از زندان بدون ارایه توضیح آزاد شدند.

لازم به اشاره است پیمان عارف بیست و یکم بهمن ماه سال گذشته، با ورود ماموران امنیتی به منزل شخصی‌اش بازداشت و بعد از گذراندن چند روز انفرادی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

دادگاه در حکم نهایی آقای عارف را به دلیل «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و به دلیل «توهین به ریاست جمهوری» به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

………………………………….

مجلس استعفای علی مطهری را نپذیرفت،

«مطهری: عدم اجرای قانون توسط احمدی‌نژاد آغاز استبداد است»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه، 2 نوامبر، استعفای علی مطهری، نماینده تهران را رد کرده‌اند و این در حالی است که رییس مجلس گفته است که هیت رییسه مسوول عدم طرح سوال از رییس جمهوری نیست.

در جلسه علنی روز چهارشنبه، نمایندگان پس از مذاکره و رای‌گیری در مورد استعفای علی مطهری، نماینده تهران که در اعتراض به عدم پی‌گیری سوال از رییس جمهوری اسلامی تسلیم هیت رییسه شده بود، استعفای او را با اکثریت قابل توجه آرا رد کردند.

به گزارش خانه ملت، در رای‌گیری در مورد استعفای آقای مطهری، از ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه، ۱۵۵ نفر به درخواست استعفای علی مطهری رای مخالف، ۳۳ نفر رای موافق و ۱۲ نفر رای ممتنع دادند و به این ترتیب، این استعفانامه رد شد.

علی مطهری از نمایندگان اصول‌گرای مجلس است که به عنوان یکی از منتقدان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی و از طراحان اصلی طرح سوال از وی محسوب می‌شود.

پس از آن‌که هیت رییسه مجلس از اعلام وصول این طرح به علت ناکافی بودن تعداد نمایندگان امضاکننده خودداری کرد، علی مطهری به نشانه اعتراض، استعفانامه خود را تسلیم هیت رییسه کرده بود.

در جلسه صبح چهارشنبه، علی مطهری در توضیح دلیل تصمیم به کناره‌گیری از نمایندگی مجلس گفت که عدم اجرای قانون از سوی رییس جمهوری «نقطه شروع استبداد» است.

………………………………….

رهبر جمهوری اسلامی:

«برای بردن آبروی آمریکا یک‌صد سند داریم»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 2 نوامبر، در سخنانی در جمع دانش آموزان و دانش‌جویان، گفته است: «صد سند غیرقابل خدشه در اختیار داریم که دولت آمریکا پشت پرده ترورهای ایران و منطقه بوده، ما با این سندها، آبروی آمریکا را در دنیا خواهیم برد.»

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، آیت‌اله خامنه‌ای در این سخنان، که در آستانه فرارسیدن ۱۳ آبان و سال‌گرد تصرف سفارت ایالات متحده در تهران ایراد کرد، اتهامات اخیر آمریکا در مورد دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران در توطئه‌ای برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن را رد کرد و گفت: «آمریکا به خاطر گرفتاری‌ها و جنبش وال استریت، تلاش کرد با سناریوی مهمل تروریستی، خود را نجات دهد و قصدشان متهم کردن شریف‌ترین عناصر مبارز و مجاهد در ایران به تروریسم است.»

مقامات جمهوری اسلامی تظاهرات و تجمع‌هایی را که طی چند هفته گذشته در آمریکا و چند کشور دیگر غربی در اعتراض به شرایط اقتصادی برگزار شده نشانه قیام مردم این کشورها علیه حکومت‌های خود دانسته و گفته‌اند که رهبران این کشورها می‌کوشند با وارد کردن اتهاماتی به ایران، توجه تظاهرکنندگان از هدف اصلی قیام آنان منحرف کنند.

………………………………….

با رای دادگاه تجدیدنظر تهران،

«تایید حکم حبس لیلاز، اقتصاددان و روزنامه‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های متعلق به دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 2 نوامبر، اعلام کردند که دادگاه تجدید‌نظر تهران با صدور رای، حکم سعید لیلاز، اقتصاددان و روزنامه‌نگار، که به شش سال حبس قطعی محکوم شده بود را تایید کرده است.

با اشاره به کیفرخواست، دادگاه آقای لیلاز، را با تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال 88، مرتبط دانسته و هم‌چنین اتهاماتی در مورد ارتباط او با سفارت‌خانه‌های خارجی را مطرح کرده است.

لازم به یادآوری است که سعید لیلاز از منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد بوده و به ویژه نقش دولت در افزایش نقدینگی و تشدید تورم را مورد انتقاد قرار داده بود.

………………………………….

با حضور بیست کشور و سازمان بین‌المللی،

«افتتاح اجلاس استانبول برای بررسی امنیت افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

اجلاس منطقه‌ای برای بررسی اوضاع افغانستان، در شهر استانبول ترکیه، روز چهارشنبه، 2 نوامبر، گشایش یافته است. نمایندگان بیش از بیست کشور و سازمان بین‌المللی در این نشست شرکت دارند.

علاوه بر حامد کرزی و عبداله گل، روسای جمهوری افغانستان و ترکیه، آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان نیز در این اجلاس حضور دارند.

روز گذشته روسای جمهوری این سه کشور در ششمین اجلاس سه جانبه شرکت کردند. ترکیه از سال ۲۰۰۷ تاکنون تلاش کرده است به بهبود روابط افغانستان و پاکستان کمک کنند و تاکنون شش نشست سه جانبه را به این منظور برگزار کرده است.

در این دیدار، روسای جمهوری افغانستان و پاکستان توافق کردند که کشورهایشان به شکل مشترک، در مورد بررسی پرونده قتل برهان‌الدین ربانی، رییس جمهوری پیشین افغانستان و رییس شورای عالی صلح این کشور تحقیق کند.

آقای ربانی در ماه سپتامبر امسال در نتیجه یک بمب‌گذاری انتحاری در منزلش کشته شد.

مقامات افغان ادعا کردند که طرح ترور آقای ربانی در پاکستان ریخته شده بود و این مسئله روابط دو کشور را تیره کرد.

در اجلاس یک روزه استانبول، علاوه بر پاکستان و ایران، دو همسایه مهم افغانستان، نمایندگانی از کشورهای هند و چین نیز حضور دارند.

عبداله گل، رییس جمهوری ترکیه در سخن‌رانی خود در مراسم گشایش این اجلاس گفت: «برای تامین امنیت در افغانستان، به یک هم‌کاری صادقانه نیاز است.»

برخی از مقام‌های غربی از جمله نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان نسبت به نتایج اجلاس استانبول ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,