Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
دوازدهم آبان- سوم نوامبر

«تقویم تاریخ دوازدهم آبان»

2011 November 03

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1921 میلادی- «چالز دنیس بوچینسکی» (Charles Dennis Buchinsky) معروف به «چارلز برانسون» (Charles Bronson) بازی‌گر آمریکایی در پنسیلوانیا زاده شد. او در فیلم‌ها بیش‌تر در نقش افراد متجاوزگر و مهاجم را بازی می‌کرد.

چارلز در خانواده‌ای مهاجر لیتوانیایی‌ تبار پر جمعیت بزرگ شد. پدرش کارگر معدن بود و او هم‌چون پدر در معدن کار می‌کرد. در اوت 2003 در حالی به آلزایمر مبتلا بود درگذشت.

«فرار بزرگ»، «آفتاب سرخ»، «آپاچی»، «روزی روزگاری در غرب» از جمله فیلم‌هایی هستند که وی در آن‌ها ایفای نقش کرده است.

1978 میلادی- کشور «دومینیکن» از انگلستان مستقل شد‌. دومنیکن در قاره آمریکا و در مجاورت هائیتی و دریای کاراییب واقع شده است‌. این کشور در سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در‌آمد .

این جزیره در 3 نوامبر سال 1493 توسط کریستف کلمب کشف و ضمیمه امپراتوری اسپانیا شد. سپس به تصرف فرانسه و بعد هم انگلستان در‌آمد. سوم نوامبر روز ملی آن نام گرفته است.

1334 خورشیدی- «احمد بهمنیار کرمانی»، روزنامه‌نگار، شاعر، محقق ایرانی و عضو پیوسته فرهنگ‌ستان ایران درگذشت. وی که در سال 1262 خورشیدی زاده شده بود.

احمد بهمنیار از سن شانزده‌سالگی شروع به تدریس کرد و پس از مرگ پدر، حوزه علمیه او را به عهده گرفت و به کمک برادر بزرگ‌ترش، «محمدجواد» آن‌ را اداره کرد. در سال 1287 روش تدریس جدید را برگزید و در همان مدرسه پدر، مدرسه‌ای چهارکلاسه به‌نام «تربیت» تاسیس کرد که بعدها به‌نام مدرسه «سعادت» نام‌گذاری شد. چندی بعد در بم نیز مدرسه‌ای به‌نام «اسلامیه» که پس از چندی به «عمادیه» تغییر نام داد، احداث کرد.

در انتشار روزنامه «کرمان» هم‌کاری می‌کرد. در سال 1300 روزنامه «دهقان» را تاسیس کرد و از آن پس به‌نام «احمد دهقان» معروف شد.

پس از تدریس در مدارس «امیرکبیر»، «ثروت»، «شرف»، «علمیه» و سپس در «دارالفنون» و «دارالمعلمین» که به «دانش‌سرای عالی» تغییرنام داد، به‌عنوان استاد تاریخ ادبیات در دانش‌کده «معقول و منقول» به تدریس مشغول شد.

تصحیح کتاب‌هایی مانند «تاریخ بیهق» و «داستان‌نامه بهمنیاری» از جمله آثار این محقق برجسته هستند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1903 میلادی- «پاناما» که قبلن بخشی از کشور کلمبیا بود اعلام استقلال کرد و کشتی‌های نظامی ایالات متحده که به دستور تئودور روزولت رییس‌جمهوری وقت این کشور به آب‌های پاناما فرستاده شده بودند مانع از مداخله ارتش کلمبیا برای جلوگیری از تجزیه این کشور شدند.

1957 میلادی- اتحاد شوروی فضاپیمای «اسپوتنیک 2» را به فضا پرتاب کرد و در مدار زمین قرارداد. این فضاپیما یک مسافر سگ ماده داشت که نخستین موجود فضانورد تاریخ جهان محسوب می‌شود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,