Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
در حاشیه اجلاس بین‌المللی امنیت افغانستان،

«ایران و ترکیه در مورد سوریه گفت‌وگو کردند»

2011 November 03

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی و احمد داووداوغلو، وزیران خارجه جمهوری اسلامی و ترکیه، در حاشیه اجلاس بین‌المللی امنیت افغانستان در استانبول با یک‌دیگر دیدار کردند و بحران سیاسی سوریه در دستور مذاکرات قرار داشت.

تظاهرات اعتراضی علیه بشار اسد، رییس جمهوری، و حکومت حزب بعث سوریه از هفت ماه پیش آغاز و با برخورد خشونت‌آمیز دولت مواجه شده است و گفته می‌شود تا‌کنون دست‌کم سه هزار تن از معترضان توسط نیروهای نظامی و امنیتی کشته شده‌اند.

حکومت سوریه متحد جمهوری اسلامی در منطقه محسوب می‌شود و ایران از سیاست بشار اسد برای مواجهه با بحران سیاسی آن کشور حمایت به عمل آورده در حالی‌که دولت اسلام‌گرای ترکیه، که پیش‌تر روابط نزدیکی با سوریه داشت، نحوه برخورد با معترضان در آن کشور را به شدت محکوم و روابط خود را با حکومت بشار اسد محدود کرده است.

لازم به اشاره است اتحادیه عرب روز چهارشنبه، 2 نوامبر، اعلام کرد دولت سوریه با همه بندهای طرح این اتحادیه برای پایان دادن به بحران جاری در این کشور موافقت کرده است.

بر اساس طرح اتحادیه عرب دولت سوریه موافقت کرده است همه نوع خشونت در این کشور را متوقف کند‌، بازداشت‌شدگان حوادث اخیر را آزاد کند‌، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد‌، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند‌، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و به سرپرستی اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

بیشتر بخوانید:

«موافقت سوریه با طرح حل بحران اتحادیه عرب»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,