Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
شاد و تندرست

«شوخی شوخی با جام ولایت هم شوخی؟»

2011 November 03

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در دیدارهای شب گذشته‌ی باش‌گاه‌های اروپا، دو تیم «بایرن‌ مونیخ» و «منچستر سیتی» به موفقیت‌های اخیر خود ادامه دادند و توانستند حریفان‌شان را از سر راه بردارند. «بایرن» سه بر دو از سد «ناپولی» گذشت و «من‌سیتی» با سه گل «ویارئال» را شکست داد.

——————————————————————–

«لیونل‌مسی» در سن بیست و چهار سالگی و با به ثمر رساندن 202 گل به سرعت به رکورد هم‌باش‌گاهی‌های سابق خود یعنی «یوهان‌ کرایف» و «تیری ‌آنری» نزدیک می‌شود.

او هم اکنون رکورد بزرگانی چون «مارادونا»، «رونالدو»ی برزیلی، «بابی‌ چارلتون» و «جرج‌ بست» را پشت سر گذارده است. او هنوز تا پایان این فصل «لالیگا» زمان زیادی دارد تا رکوردهای باقی‌مانده را هم پشت سر بگذارد.

——————————————————————–

«جان ‌تری» در دیدار چلسی با «کوئیز پارک‌ رنجرز»، با مدافع این تیم، «آنتون ‌فردیناند»، درگیر شد و در نهایت تاسف او را با شعارهای نژادپرستانه‌اش مورد خطاب قرار داد. این حرکت بازی‌کن کهنه‌کار انگلیسی باعث شد تا دوباره بحث نژادپرستی و حضور دوباره‌ی آن در دنیای فوتبال بر سر زبان‌ها بیافتد.

——————————————————————–

پس از گذشت چند روزی از اتفاقات پیش‌آمده در دیدار بین دو تیم «پرسپولیس» و «داماش» و هجوم سیل حملات به سوی دو بازی‌کن «پرسپولیس» که کار را به جایی رساند که برخی از مقامات قضایی خواهان مجازات شلاق برای آن‌ها شدند، حالا کم کم و به تدریج جو عقلانیت بر جامعه و افکار عمومی حاکم می‌شود و بسیاری از روزنامه‌نگاران، پیشکسوتان و عقلا مردم را دعوت به انصاف و مدارا می‌کنند. برخی سعی کرده‌اند تا عمق واقعی ماجرا را به مردم گوشزد کنند و به آن‌ها یاد آوری کنند که بزرگ کردن بیش از اندازه‌ی این ماجرا بیش از همه خوش‌آیند دزدان واقعی پول، جان و آبروی این مردم شده است و اذهان عمومی را از مشکلات واقعی مردم منحرف کرده است.

شماری دیگر، از مردم خواسته‌اند که اشتباهی را که با ندانم‌کاری خود و دخالت در مسایل شخصی دیگران درباره‌ی «زهرا ‌امیرابراهیمی» انجام دادند، دوباره تکرار نکرده و زندگی خانوادگی این افراد را مختل نکنند. در همین زمینه «جواد نکونام» در صحبت‌هایی شجاعانه گفته است آیا بر سر آن‌هایی که حق ملت را خورده‌اند هم همین بلایی را آوردید که بر سر این بازی‌کنان؟

——————————————————————–

اولین باش‌گاه «بولینگ» در کشور «افغانستان» و شهر «کابل» راه‌اندازی شد. این خبر برای جامعه‌ی مصیبت دیده‌ی «افغانستان» خبر خوشایندی است. یکی از راه‌کارهای بسیار خوب دولت افغانستان پس از سال‌ها جنگ و خون‌ریزی در این کشور این بوده است که بر عکس مسوولان جمهوری اسلامی که تخته گاز به سمت حذف شادی‌ها مشروع در جامعه می‌تازند، مدیران افغانی در راه گسترش امکانات و فضاهایی هستند که هر چه بیش‌تر فضای نشاط‌آمیز و شاد را به جامعه‌ی غم زده‌ی «افغانستان» بازگردانند.

تاسیس باش‌گاه‌ها و فراهم کردن امکاناتی برای ورزش‌ها و بازی‌های شادی هم‌چون «اسکیت»، «دوچرخه‌سواری»، «بولینگ» و «بیلیارد» در ماه‌های اخیر، نشان از درک درست افغان‌ها از شرایط خود و جهان پیرامون‌شان دارد.

——————————————————————–

حکایت همیشگی جام‌های تزیینی و نمایشی دوباره تکرار می‌شود. در فوتبال بی‌برنامه‌ی ایران سال‌هاست که جام‌های مختلفی با حضور تیم‌های درجه‌ی دوم و سوم ملی و یا باش‌گاهی اروپا و آمریکای جنوبی برگزار می‌شود، که تنها منفعت آن پول بی‌حساب و بی‌زبانی است که در جیب باش‌گاه‌های خارجی ریخته می‌شود. بازی‌کنان مطرح باش‌گاهی و ملی هم که خوب حواس‌شان هست که از چنین بازی‌هایی چیزی به آن‌ها نمی‌ماسد به جز ضرب‌دیدگی‌ها و مصدومیت‌های احتمالی، هر کدام با بهانه‌ای از حضور در این تورنمنت‌ها سر باز می‌زنند. آخرین نمونه‌ی آن آسیب‌دیدگی ناگهانی «فرهاد مجیدی» و «خسرو حیدری» در آستانه‌ی برگزاری جام ولایت است. از آن جایی که این تورنمنت نام پرطمطراق ولایت را یدک می‌کشد باید دید مسوولان فدراسیون فوتبال چه برخوردی با این تمارض‌ها خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. صدرا
    1

    یعنی این تجزیه و تحلیل رو کی انجام داده … یعنی شما واقعا فوتبال ایران رو دنبال نمی کنید ؟ خسرو حیدری مصدوم شده و همین باعث شد کیروش حسین کعبی رو به تیم ملی دعوت کنه !! حالا شما بگو تمارض !؟ آسیب دیدگی مجیدی هم چیز تازه ای نیست … لطفا به شعور مخاطب احترام بگذارید !