Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
با مخالفت برخی نمایندگان برای همه‌پرسی کمک مالی،

«تصمیم نخست وزیر یونان برای استعفا»

2011 November 03

خبر / رادیو کوچه

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان، روز پنج‌شنبه، 3 نوامبر، اعلام کرد به زودی پس از پایان جلسه اضطراری کابینه این کشور، راهی دیدار با رییس جمهوری این کشور خواهد شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، انتظار می‌رود که آقای پاپاندرئو از مقام نخست وزیری استعفا بدهد و راه را برای تشکیل یک دولت ائتلافی باز کند.

هم‌چنین گزارش شده است که وی آماده است از طرح خود برای برگزاری همه‌پرسی در مورد کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به یونان، صرف‌نظر کند.

احتمال می‌رود جورج پاپاندرئو پیشنهاد کند که با کنار رفتن او یک دولت ائتلافی تشکیل شود که ریاست آن را لوکاس پاپادموس، معاون پیشین بانک مرکزی اروپا به عهده بگیرد.

تصمیم آقای پاپاندرئو به استعفا پس از آن اتخاذ شد که چهار وزیر کابینه و چند تن از نمایندگان پارلمان یونان اعلام کردند که از طرح جورج پاپاندرئو برای برگزاری همه‌پرسی در رابطه با برنامه اتحادیه اروپا برای کمک مالی به یونان، حمایت نمی‌کنند.

جورج پاپاندرئو روز چهارشنبه در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در شهر کن در فرانسه، برای گفت‌وگوهای اضطراری به آن‌جا فراخوانده شد تا در مورد تصمیم ناگهانی‌اش در زمینه برگزاری همه پرسی توضیح دهد.

اعلام آن تصمیم در روز سه‌شنبه که با مخالفت سایر رهبران اروپایی روبه‌رو شد، باعث ایجاد تلاطم در بازارهای مالی شده است.

اجلاس دو روزه کن روز پنج‌شنبه، به‌طور رسمی آغاز به کار کرد.

رهبران فرانسه و بریتانیا پیشتر از آقای پاپاندرئو خواستند که به تعهداتش پایبند باشد و تصمیم بگیرد که آیا یونان بخشی از حوزه یورو باقی خواهد ماند یا نه.

آقای پاپاندرئو پس از این دیدار تایید کرد که این همه‌پرسی عملن جواب این سوال را تعیین خواهد کرد.

وام دهندگان به یونان خواستار کاهش هزینه‌های این کشور به عنوان شرطی برای پرداخت وام هستند و این موضوع باعث خشم گسترده مردم آن کشور شده است.

بسیاری از اقتصاددان‌ها نگرانند که اگر یونان از سیستم مالی یورو خارج شود، موجب سرایت بحران بدهی به سایر کشورها شود.

وام ۸ میلیارد یورویی ماه آینده به یونان، که بخشی از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به این کشور است، هفته گذشته توسط رهبران حوزه یورو تصویب شده بود.

بیشتر بخوانید:

«‌همه‌پرسی طرح نجات اتحادیه اروپا برای یونان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,