Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
سیزدهم آبان، چهارم نوامبر

«تقویم تاریخ سیزدهم آبان»

2011 November 04

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سیزدهم آبان برابر است با «روز دانش‌آموز» در ایران. علت نام‌گذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز سیزدهم آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانش‌گاه تهران جمع شده بودند. در این اعتراض که با هم‌یاری اقشار دیگری از مردم نیز هم‌راه بود، با شروع شلیک گاز اشک‌آور و سپس گلوله، پنجاه و شش نفر از تجمع‌کنندگان کشته شدند و صدها تن دیگر مجروح شدند. به منظور گرامی‌داشت این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

1946میلادی: تاسیس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد یونسکو. یونسکو که مخفف کلمات لاتین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد است، یکی از مهم‏ترین کارگزاری‏های تخصصی سازمان ملل است که در چنین روزی تاسیس شد و تقریبن کلیه کشورها در آن عضویت دارند. وظیفه اصلی این سازمان، همان‌طور که از نام آن برمی‏آید، توسعه هم‌کاری‏های بین‏المللی در زمینه امور آموزشی، علمی و فرهنگی است و یونسکو در اجرای این وظیفه، اقدامات موثری در امر سوادآموزی، تحقیقات علمی و حفظ و حراست آثار فرهنگی و باستانی در سطح جهان به عمل آورده است.

 هم‏چنین کمک به صلح و امنیت جهانی از طریق ترویج هم‌کاری میان ملت‏ها به وسیله آموزش و پرورش، گسترش علوم و فرهنگ در جهت ایجاد احترام به عدالت، حکومت قانون، حقوق بشر و آزادی‏های اساسی برای همگان از دیگر اهداف یونسکو می‏باشد. هیات مدیره پنجاه‌و‌هشت نفری یونسکو برای نظارت بر برنامه‏های آن توسط کنفرانس عمومی این سازمان، مرکب از نمایندگان کشورهای عضو، انتخاب می‏شوند و حداقل سالی دو بار تشکیل جلسه می‏دهد. مقر یونسکو در شهر پاریس فرانسه است.

1995 میلادی: سال‌روز کشته شدن «اسحاق رابین» سیاست‌مدار و ژنرال اسراییلی. وی پنجمین نخست وزیر کشور اسراییل بود که دو بار به مقام نخست وزیری اسراییل از ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ و از ۱۹۹۲ تا زمان ترور شدنش در سال ۱۹۹۵ برگزیده شده بود. در سال ۱۹۹۴ و به خاطر تلاشش در دست‌یابی به صلحی جامع و به رسمیت شناختن کشور خودگردان فلسطینی و موفقیت در به ثمر رساندن پیمان اسلو به هم‌راه یاسر عرفات و شیمون پرز موفق به دریافت جایزه صلح نوبل گردید.

 میانه‌روی‌های رابین و تلاشش برای صلحی جامع با فلسطینی‌ها در دور دوم نخست وزیری‌اش، با مخالف گسترده افراط‌گرایان اسراییلی روبه‌رو بود و سرانجام در این تاریخ به دست جوانی بیست‌و‌پنج ساله به نام «ایگال عمیر» در شهر تل‌آویو ترور شد. وی تنها نخست وزیر اسراییلی است که به قتل رسیده است.

1470 میلادی: زادروز ادوارد پنجم. ادوارد پنجم در سیزده سالگی پس از درگذشت پدرش و به وصیت او برای مدت کوتاهی از نهم آوریل ۱۴۸۳ تا بیست‌و‌ششم ژوئن ۱۴۸۳ پادشاه انگلستان بود و سپس هم‌راه با برادر کوچک‌ترش ریچارد، به بهانه حفظ امنیت توسط عمویشان در ارگ لندن زندانی شدند و چنین تصور می‌شود که او و برادر کوچک‌ترش به فرمان عمویشان ریچارد که به عنوان نایب‌السلطنه قیومیت آن‌ها را بر عهده گرفت بود در همان‌جا به قتل رسیده باشند.

برخی دیگر از روی‌دادها

_________________________

1964 میلادی: زادروز «رابرت مپل‌تورپ» عکاس آمریکایی که به‌دلیل پرتره‌های دارای سبک خاص و ابعاد بزرگ‌اش و عکاسی از گل‌ها و مدل‌های برهنه‌ مردان معروف گردید.

2008 میلادی: مردم آمریکا برای انتخاب چهل و چهارمین رییس جمهور این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند و «باراک اوباما» را به ریاست جمهوری کشورشان برگزیدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,